Azerbejdżański Minister Spraw Zagranicznych ostro skrytykował solidarność Parlamentu Europejskiego z Ormianami i nazwanie wydarzeń z 1915 roku ‚ludobójstwem’, nazywając to ‚bezpodstawnym i jednostronnym przykładem podwójnych standardów’.

Zdaniem Hikmata Hajiyeva, ‚postanowienie nazwania masakr Ormian ludobójstwem, poparte przez Parlament Europejski, które jest pod wpływem Armenii i armeńskiego lobby, jest próbą sfałszowania historii i jej interpretacji w celach politycznych. Nazwanie tego ludobójstwem wspiera bezpodstawne roszczenia Armenii i prowadzi do eskalacji napięć w regionie.’

Dnia 15 kwietnia 2015, Parlament Europejski podjął tę decyzję z okazji nadchodzącej setnej rocznicy ludobójstwa Ormian. Bezprecedensowa liczba parlamentarzystów zademonstrowała swoją solidarność z narodem ormiańskim i położyła nacisk na uznanie terminu ‚ludobójstwo’ w odniesieniu do masakr z 1915.

Postanowienie to brzmi następująco: ‚Parlament Europejski wzywa państwo tureckie, aby pogodziło się ze swoją przeszłością poprzez zatwierdzenie oraz wzięcie na siebie odpowiedzialności za ludobójstwo Ormian, ponieważ tylko takie rozwiązanie będzie w stanie zapewnić odbudowie wzajemnych stosunków z Armenią.’ PE prosi również o ustanowienie międzynarodowego dnia upamiętnienia ludobójstw i podkreśla, że zdolność do powstrzymywania oraz wymierzanie kar za ludobójstwo powinno być jednym z priorytetów społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej.

Źródło: ArmInfo

2
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HarryPeter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Peter
Gość
Peter

Azerbejdżan to państwo islamskie i sojusznik Turcji.

Harry
Gość
Harry

Mówienie prawdy ta zakłamywanie historii. Hmmm, ciekawa teoria. Z drugiej strony nie dziwie się Azerom, mordowali Ormian razem z Turkami.