Więzienie

Sąd Okręgowy w Białymstoku warunkowo uchylił areszt wobec trzech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Jeżeli wpłacą kaucję, będą mogli opuścić areszt. Spędzili w nim 2 lata. Czwarty z oskarżonych Czeczenów decyzją sądu wyszedł na wolność już na początku kwietnia. Białostocka prokuratura nie zgadza się z tymi postanowieniami sądu i chce je zaskarżyć.

Dwóch z Czeczenów ma wpłacić po 30 tys. zł poręczenia majątkowego, natomiast trzeci 10 tys. Po spełnieniu tych warunków, co raczej nie powinno dla nich stanowić trudności, trzej Czeczeni wyjdą na wolność. Może to nastąpić już w czwartek.

Oprócz poręczenia majątkowego sąd nałożył na Czeczenów zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportów oraz dozór policji. To efekt wniosku o uchylenie aresztu, jaki w ostatnich dniach w sądzie złożył obrońca oskarżonych.

Proces 4 Czeczenów trwa. W ostatnim tygodniu kwietnia odbyło się kilka rozpraw, podczas których przesłuchiwano tłumacza nagranych przez ABW rozmów prowadzonych przez podejrzanych. Główny oskarżony, posługujący się pseudonimem „Halid”, broni się, że nie wspiera finansowo islamistów w Syrii, ale swoich rodaków Czeczenów, którzy walczą o wolną Czeczeńską Republikę Iczkerii.

W środę sąd przerwał rozprawę do końca maja i wyznaczył kolejne terminy rozpraw, także na początek i drugą połowę czerwca. Będzie kontynuował czynności z udziałem tłumacza języka czeczeńskiego. Sąd największe wątpliwości ma właśnie co do jakości tłumaczeń nagranych przez ABW 152 rozmów prowadzonych przez oskarżonych w języku czeczeńskim, które są podstawą prokuratorskiego oskarżenia. Dla przykładu tłumaczenia rozmowy wykonane przez dwóch różnych tłumaczy w treści mocno się od siebie różnią.

źródło: pch24.pl

36
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
17 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
olosdfswwwwnikiAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paff
Użytkownik

Oprócz poręczenia majątkowego sąd nałożył na Czeczenów zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportów

Czy sąd jest pewien, że zatrzymał wszystkie paszporty, jakie były w posiadaniu tego czeczeńskiego łajna?
Swoją drogą „zakaz opuszczania kraju” brzmi jak „zamknijcie wszystkie drzwi w przedszkolu, żeby wściekłe psy się nie wydostały!”.

Karol
Gość
Karol

A jak, z bratem sie na paszporty zamieni i sobie wsiadze i pojedzie smile i huj z paszportem jak na dowodzie sie podrozuje teraz grin

easyrider
Użytkownik

@Paff Nie jesteśmy w stanie wygrać tej wojny przekładając metody walki ze zwykłą przestępczością do walki ze zorganizowaną nawałą islamską. Przy jednej zwykłej kontroli operacyjnej na telefon, przez który ktoś nawija po polsku jest w ch… roboty. W przypadku jakiegoś posranego kaukaskiego dialektu, to masakra. A przecież takich kontroli trzeba… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@easyrider
W kwestii formalnej:
a ktoś w ogóle przestrzegał reguł demokratycznych sprowadzając „uchodźców” do Europy? Wystarczy jedna reguła: zero „uchodźców”. A najlepsze w tym jest to, że jest to zgodne z prawem europejskim, którego akurat nikt nie przestrzega z tych co je ustalali, powołując się na nie od rana do wieczora.

easyrider
Użytkownik

@lolo-ktory-nie-pisze A czy ja twierdzę, że ktoś przestrzegał? To chyba już dawno ustaliliśmy, że ściąganie hord kolorowych, to element zaplanowanej operacji mającej na celu wybicie zębów białej, chrześcijańskiej cywilizacji, czyż nie? Reguła „zero uchodźców” to już za mało lolo. Musi zostać wprowadzona reguła: „kolorowi won do własnych krajów”. Bezwzględnie, bez… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@easyrider A jak myślisz co oznacza zero „uchodźców”? Jak zero to znaczy, że nie mają wstępu. A jak nie mają wstępu to siedzą u siebie… No chyba, że Amerykanie tzn. ci którzy rządzą USA nie zdecydują się aby znowu wprowadzić nam jakąś „wiosnę”, z której od razu robi się jesień… Czytaj więcej »

Paff
Użytkownik

@easyrider Oczywiście. Pastuchy i negroidzi wykorzystują nasze, jak się okazuje, ułomne prawo. Prawo, które zostało stworzone na pokojowe czasy i regulujące egzystencję białego, cywilizowanego społeczeństwa. Te wszystkie śmieszne wyroki to oczywiście z jednej strony efekt wieloletniego pedalenia i rozwijania samobójczej poprawności zachodnich społeczeństw, ale z drugiej właśnie nieprzystosowania go do… Czytaj więcej »

Precz z pseudouchodźcami
Użytkownik

Powoli przestaje sobie radzić? Do tej pory nie miało tak wielu okazji do owego „radzenia sobie” co mają na zachodzie. Nasze prawo nie radzi sobie z Polakami, na wyroki czeka się latami. Gdyby doszło do masowego napływu przestępców doszłoby do paraliżu III władzy w Polsce. Do paraliżu nie doszło na… Czytaj więcej »

Qatar
Gość
Qatar

Ciekawe z czego zapłacą kaucję. Poza tym, kto ich wsadził do więzienia? Gdzie rzecznik praw obywatelskich?

AntyHegemon
Użytkownik

@Qatar

Oni nie zapłacą, zapłacą ich „plecy”. To wszystko sie kręci jak pozytywką i to zawsze z tą samą melodią.

ania
Gość
ania

Czyli za 30 tys złotych można być w Polsce legalnie terrorystą. Dość tanio sąd wycenił życie Polaków.

Ragnarök
Gość
Ragnarök

To już za te 30k (od jednej sztuki) wolę wynająć „agenta 47” do sprzątnięcia ich.

Precz z pseudouchodźcami
Użytkownik

Etam agenta 47, mamy sprawnych pseudokibiców, zamiast demolować miasta mogliby zrobić coś pożytecznego i odprowadzić do szpitala takowego „legalnego terrorystę”. Tanio, szybko, profesjonalnie, również bez świadków.

AntyHegemon
Użytkownik

Ach, te „niezawisłe” sądy… Oni (Czeczeni) nie zapłacą, więc to oczywiste, że dla nich to żadna trudność, bo zapłaci kto inny dla którego też nie jest to trudnością. Ten zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportów, to według mnie kulawy pomysł. Są lepsze rozwiązania, niż trzymanie bandytów u siebie.

SysRq
Gość
SysRq

„Halid broni się, że nie wspiera finansowo islamistów w Syrii, ale swoich rodaków Czeczenów, którzy walczą o wolną Czeczeńską Republikę Iczkerii” Rozumiem, że przed sądem przysięgał na Biblię, że bedzie mówił tylko prawdę

prawyobywatel
Użytkownik

No to niech sobie walczy, ale w Czeczenii, a nie u nas. Won!

przemek
Gość
przemek

zrobnić rozprawę w 2 tygodnie, a nie przetrzymywać ludzi latami w areszcie. Jeszcze ich uniewinnią Polska będzie musiała im płacić odszkodowanie.

RaV
Gość
RaV

Sąd to nie piekarnia i spieszyć się nie trzeba. Nadzwyczajna Kasta pośpiechu nie lubi.

infidelka
Użytkownik

Bo kasta jeszcze nie posprzątana i lewakoku..estwa w niej jak widać pełno.
Zamias toto wywalić z kraju..Echhhh whew

Anahu Yamito
Gość
Anahu Yamito

Po takiej odsiadce beda chcieli sie rozerwac…

gieno
Gość
gieno

a nasze lewactwo tak się czeczenami zachwyca

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@gienio
Lewactwo zawsze się wszystkim zachwyca co może uderzyć w Chrześcijaństwo, państwa narodowe i w ogóle w zdrowy rozsądek. Zachwyca się tym bez względu na to w jakim kraju przebywa.

Kris11
Gość
Kris11

Dwóch tłumaczy z Czeczenii?

Rodeo drivire
Gość
Rodeo drivire

i wlasnie przed chwila policja zatrzymala muzulmanca z torba pelna nozy pod parlamentem w W. Brytanii, (tym razem udalo sie „unieszkodliwic’ muzulmanca zanim kogos zabil) http://www.dailymail.co.uk/news/article-4451870/Armed-police-seal-Parliament-Square.html

nie moge juz patzrec na te arabskie ryje!