foto: pixabay.com

Europoseł Guy Verhofstadt został pozwany za zniesławienie i znieważenie Polaków uczestniczących w tegorocznym Marszu Niepodległości.

Skandaliczne słowa Guya Verhofstadta w Parlamencie Europejskim na temat Polaków uczestniczących na Marszu Niepodległości wywołały lawinę oburzenia w Polsce. Polityk otrzymał groźby pozwów za zniesławienie. Jeden z nich stał się faktem.

„Na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów. (…) Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie.” – powiedział 15 listopada w PE europoseł Guy Verhofstadt.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie prywatny akt oskarżenia o zniesławienie i znieważenie (art. 212 i 216 kk) dra Bawera Aondo-Akaa słowami europosła Guya Verhofstadta.

W oświadczeniu Ordo Iuris wskazuje, że dr Bawer Aondo-Akaa jako uczestnik Marszu Niepodległości poczuł się znieważony wypowiedzią unijnego polityka.

„Słowa polityka miały niewątpliwie charakter obelgi skierowanej pod adresem uczuć patriotycznych Polaków, były wyrazem uprzedzeń narodowych i religijnych oraz dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne, ich celem było obrażenie narodu polskiego, a w szczególności wszystkich uczestników Marszu Niepodległości. Szokujące słowa europosła były całkowicie sprzeczne z wartościami, które leżą u podstaw zjednoczonej Europy, w tym z tolerancją, solidarnością i poszanowaniem godności każdego człowieka. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ta wypowiedź odbiła się szerokim echem zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach.” – czytamy na stronie Instytutu Ordo Iuris.

39
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
16 Comment threads
23 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
Mad88Anahu Yamito IIKingaChory światPaulla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o