foto: pixabay.com

Według najnowszych danych Eurostatu w 2016 roku cudzoziemcy w krajach Unii Europejskiej złożyli 1,2 mln wniosków o ochronę międzynarodową. W Polsce zarejestrowano 9,8 tys. wniosków o udzielenie azylu.

W ubiegłym roku cudzoziemcy złożyli w Unii o około 50 tys. wniosków mniej niż rok wcześniej. Najczęściej o status uchodźcy ubiegali się obywatele Syrii – 335 tys. osób, Afganistanu – 183 tys. oraz Iraku – 127 tys. Łącznie w krajach unijnych złożono 1,2 mln wniosków. Najwięcej w Niemczech – 722 tys., we Włoszech – 121 tys., Francji – 76 tys., Grecji – 50 tys., Austrii – 40 tys. oraz Wielkiej Brytanii – 38 tys.

Z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu wynika, że w 2016 roku kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia i Szwajcaria wydały ponad 1 mln decyzji w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej. Nie wszystkie wnioski zostały uwzględnione. Ponad połowa spraw zakończyła się pozytywnym rozstrzygnięciem, w przypadku obywateli Syrii to 98 procent decyzji pozytywnych, Erytrei – 92 procent, Iraku – 61 procent i Afganistanu – 37 procent. Obecnie w trakcie rozpatrywania jest około 820 tys. spraw.

Jak podaje Eurostat, w Polsce zarejestrowano 9,8 tys. wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Składali je głównie obywatele Rosji, przede wszystkim narodowości czeczeńskiej, oraz Ukrainy i Tadżykistanu.

W roku 2016 warunki nadania jednej z form ochrony międzynarodowej w Polsce spełniało 390 osób. Najczęściej otrzymywali ją obywatele Rosji, Ukrainy, Syrii oraz Iraku. Ponadto 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Jak wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców, od początku tego roku do Europy trafiło już prawie 20 tysięcy imigrantów.

Kwestie dotyczące osiedlania się tzw. uchodźców w kraju bezpiecznym reguluje prawo międzynarodowe, w szczególności Konwencja Genewska z 1951 roku. Zgodnie z nią cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

źródło: tvp info/pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

43
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
10 Comment threads
33 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
Grotw.....yeasyriderpojawiam się i znikamPubliusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Arti
Użytkownik

Milion pasozytow zerujacych na tym co wypracowal bialy czlowiek

Attyla
Użytkownik

Normalnie powienien być mu na granicy z Niemcami.

nina
Gość
nina

mur ….ze swinek chyba …..

pojawiam się i znikam
Gość

Ludzie kochani! Mur murem ale WRÓG JUŻ JEST W KRAJU! Już jest islam pełzający. Zagrodzimy się ze śmiertelnym wrogiem? Trzeba z tym zrobić porządek, bo nas też podbije Azja i Afryka tak jak innych! Jeśli nie podniesiemy LARUM! w tej sprawie, to ta zaraza coraz bardziej rozrastać! Linki ciężko przechodzą… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Ps. cz.3 TAJNE MECZETY W POLSCE ! SĄ ICH SETKI !
https://www.youtube.com/watch?v=caXCH-id4wg

Patriota
Użytkownik

@pojawiam się i znikam
Dzięki wielkie za link. Warto udostępniać takie rzeczy i przekazywać je dalej żeby ludzie widzieli, iż to zagrożenie jest realne!

Pozdrawiam!

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@pojawiam się i znikam, @Patriota Odnośnie tego filmu. Mnie zastanawia jedno: czy ci którzy przechodzą na Islam zwłaszcza za pieniądze i w formie zewnętrznej, zdają sobie sprawę z konsekwencji jakie to za sobą pociąga? Czy oni zdają sobie z tego sprawę… I nie chodzi mi o wieczność choć oczywiście to… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps Może Administrator dał parę informacji o tym jak traktuje się w innych krajach odstępców od Islamu. Zwłaszcza w krajach muzułmańskich ale na Zachodzie też już by się chyba coś znalazło. W Islamie pojęcie wolnej woli jako wolności wyboru przekonań nie istnieje. Niech nikt nie mówi później, że go nie… Czytaj więcej »

888
Gość
888
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@888 Dzięki. Pamiętam to wydarzenie. Było zresztą i tu na „ndie”. Ale takich rzeczy jest więcej, bo co rusz pojawiają się doniesienia o tym jak chrześcijanie są traktowani w ośrodkach dla „uchodźców”, a ci którzy dokonują konwersji na Chrześcijaństwo z Islamu muszą się ukrywać ze swoją wiarą. To już samo… Czytaj więcej »

Oluchna
Gość
Oluchna

@888
Tak, kto inny pośpieszyłby z pomocą jak nie Polak. Jako Polka jestem z was dumna moi Drodzy Rodacy – mieszkający w Polsce jak i rozsiani po całym świecie. grin grin grin mrgreen mrgreen mrgreen

pojawiam się i znikam
Gość

@lolo ktory nie pisze Jeśli tego nie oglądałeś, to myślę, że na temat islamu ich mentalności itd. coś znajdziesz tu https://www.youtube.com/watch?v=oxyQ3xZrO08

Patriota
Użytkownik

@lolo ktory nie pisze W tym właśnie tkwi problem, że ludzie w większości nie zdają sobie z tego sprawy dopóki nie jest już za późno! W Polsce praktycznie nie istnieje żadna instytucja, żadna organizacja poza tą Miriam Shaded która by w mediach głośno i wyraźnie na temat islamu mówiła prawdę!… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Patriota
Przejście na Islam, nawet pozorne, dla kasy to jak bilet w jedną stronę. Bez odwrotu. A potem nagle okaże się – jak zauważył słusznie mu znajomy, kiedy mu o tym powiedziałem – że każą strzelać do ludzi. A jak nie to do niego. Fajny wybór, czyż nie?

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps
Do niego i jego rodziny… Zresztą propozycje nie do odrzucenia mogą być różne. Trochę wyobraźni…

pojawiam się i znikam
Gość

@lolo ktory nie pisze Mafia i sekta nie przebacza nigdy. Przyznam Ci się, że nie oglądałam wszystkich części tego filmu, ale nadrobię. Trochę zdążyłam obejrzeć o tym problemie, o który pytasz. Myślę, że to bardziej złożony problem. Problemem jest bieda i te cwane bestie na tym żerują i nam podstępnie… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Myślę, że wszyscy muszą przepędzić naszego odwiecznego wroga. To zagrożenie jest realne i jest już w naszym kraju. Pozdrawiam

easyrider
Użytkownik

@pojawiam się i znikam Przede wszystkim rzuć tę pracę. Nie będziesz wówczas padnięta A poważniej – nic nie zrobimy. Dopóki nie pojawią się masowe demonstracje, które zmuszą rząd do podjęcia radykalnych kroków w związku z nadciągającym kataklizmem, to nic się nie zmieni. U nas niestety także występuje efekt gotowanej żaby.… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

@easyrider Ale żeby pojawiły się te masowe demonstracje, to ludzie muszą wiedzieć. Być pewnym swego. Sam Easy piszesz, że ludzie niby wiedzą. Trzeba to słowo „niby” zamienić na „na pewno wiedzą” – lub coś podobnego. Kiedyś słyszałam taką opowieść. Pozwól, że ci napiszę jak zapamiętałam…”Idzie dziad z worem na plecach,… Czytaj więcej »

easyrider
Użytkownik

@pojawiam się i znikam Pomarzyć zawsze można. Nikt tu nie zacznie burzyć meczetów. Tę informację z Rosji pamiętam. To też tylko propagandówka, bo tam islam rozwija się intensywnie. To, że coraz więcej ludzi będzie wiedziało, niczego nie zmieni. Ludzie są już zdemoralizowani i tak jak nie reagują na ulicy na… Czytaj więcej »

Grot
Gość
Grot

Za biernosc zaplacimy, i to slono.Problemem jest brak liderow, ludzi szanowanych i posiadajacych wiedze oraz odwage. Ogolny dostep do informacji powoduje ze bardzo wielu ludzi nie jest w stanie ocenic co jest prawda a co propaganda. Dochodzi do tego lenistwo, problemy dnia powszechnego, oglupienie medialne., zastraszenie. Na to wszystko ida… Czytaj więcej »

Grot
Gość
Grot

Co do ekip , to one wiedza co robia. Jak dla mnie sytuacja jest jasna i przejzysta. Ilosc informacji jest wystarczajaca. Czas na dobry plan. Jedno co mnie martwi najbardziej, to kto mi w plecy strzeli jako pierwszy.

Ania
Gość
Ania

No coś strasznego smile To może złap za jakąś miotłę i na ulicę walczyć z imigrantami smile

888
Gość
888

@Ania
Uwierz mi że szczerze bym się uśmiał z Twojego postu… tylko gdyby było z czego… grin

Publiusz
Gość
Publiusz

@888
Tu sie nie ma z czego smiac ,ona to mowi na serio! Jestem gotowy walczyc z tymi ” ïmigrantami ” ,wszakze jak mi Ania swoja miotle pozyczy…oddam szybko ,chyba ,ze musi jeszcze gdzies leciec!

pojawiam się i znikam
Gość

@Ania Kaziu to ty miszczynio cytatu roku? A może ty Blanko? No to słuchajcie wszyscy Kazio-Blanko-podobni kolaboranci, bo nie będę powtarzać! Mam dobrą miotłę na wszystkie miotły -ach! cóż to będzie za spotkanie? Nie boisz się jak styl od mojej miotły z tobą się skrzyżuje? Ja nie boję się krzyża… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

@Ania Ps. Bo bym zapomniała…Nie zapomnij obejrzeć filmu pt.”Zakazane piosenki”. Chyba tam jest nasza polska tradycja – jak postępuje się z kolaborantami. No i żeby nie odbiegać od mojej tradycji, żegnam się staropolskim-moim pozdrowieniem dla takich „dam” https://bialyrasizm.pl/wp-content/uploads/2016/02/mapa.jpg

Damian
Gość
Damian

Rozwiązaniem mogłaby być delegalizacja islamu i stwierdzenie, że jest to mowa nienawiści. Każdy to widzi (no chyba że ślepy). Nasuwa się więc pytanie, dlaczego jeszcze tego żaden kraj nie zrobił? Odpowiedzią pewnie jest jak zwykle KASA. Ale dlaczego Polska nie działa w obronie własnych obywateli? Mimo, że wydawało mi się… Czytaj więcej »

Violanta
Gość
Violanta

Pasowaloby te tajne meczety tajnie likwidować

Arek
Gość
Arek

CUDA! Wychodzi na to, że akceptuje się wnioski azylowe pospolitych oszustów i bandytów. Najwięcej jest niby „Syryjczyków” ale tylko według niemieckiej „matematyki”. Szwajcarzy ocenili liczbę Syryjczyków z terenów walk na 6% imigrantów; według Bułgarii 75% to Afgańczycy i Pakistańczycy …a Niemcom wychodzi 40-50% „Syryjczyków” …ALE zarówno Syryjczycy mieszkający w Niemczech,… Czytaj więcej »

Arek
Gość
Arek

To samo w przypadku Erytrei (92% wniosków pozytywnie). Erytrejczyk powinien dostać azyl, ale w Etiopii i Kenii …i na tym koniec. Nawet Libia jest krajem beiipecznym, bo wystarczy że jest spokoj na większości terenu kraju. Po co tu lezą Erytrejczycy widać po tym, że większość „uchodzców’ latała z powrotem do… Czytaj więcej »

Zetiks
Gość
Zetiks

Szwecja,w 2015 r. z ponad 160 tysięcy wniosków azylowych oficjalnych Syryjczyków było 20 tysięcy(a przecież nie wiadomo ilu miało sfałszowane tożsamości itd).Oficjalne dane do pobrania z tej strony (Asylum Applications) : https://www.migrationsverket.se/English/About-the-Migration-Agency/Facts-and-statistics-/Statistics/2015.html

ndie
Gość
ndie

Ostatnio zajmuję się sprawą pana – bez wnikania w szczegóły i stan faktyczny, opiszę pokrótce – który dość krótko pracował we Francji, obecnie mieszka w PL, natomiast pobiera zasiłek francuski w wysokości 1100 euro, a do francuskiego urzędu pracy stawia się jego kolega, podający się za niego I powiedzcie mi,… Czytaj więcej »

europea
Gość
europea

poprostu ten pan dostosowal sie do panujacej sytuacji-asylanci robia to jeszcze lepiej bo pobieraja socjal wielokrotnie-i normalnie niemaja dotego prawa…wychodzi nato ze bialas,europejczyk,musi robic dokladnie to co narzuca prawo-a czarnuchy,kozodupcy maja wolna reke–do diabla z tym-w mysl zasady,albo sie dostosujesz,albo cie juz niema–poco te rozwazania-przeciez jestesmy juz trupami-tylko to donas… Czytaj więcej »

Kris11
Gość
Kris11

Informacja, która niczego nie wyjaśnia. Przecież jest ich w Europie kilka razy więcej, bez dokumentów, nie składają żadnych wniosków, poukrywani w setkach nielegalnych meczetów czekają na godzinę 0.

J-IIISobieski
Gość
J-IIISobieski

Zadnych islamskich nachodzcow !, zwiekszyc dodatki dla rodziin zeby Polki bylo stac na rodzenie dzieci i pozostawanie z nimi w domu przez pierwsze lata zycia a nie dotowac jakies utopijne inicjatywy ktore z gory sa skazane na porazke i prowadza do kryzysu a w efekcie koncowym wojny ze swiatem islamu,… Czytaj więcej »

HSR
Gość
HSR

Przeczysz sam sobie! Z jednej strony proponujesz dodatki dla rodzin czyli „socjał”, a z drugiej strony chcesz ich ograniczenia? A przecież jeśli da się dodatki dla rodzin, to po krótkim czasie będziemy finansować miliony rodzin ukraińskich, islamskich, cygańskich. Bo tacy chętnie narobią dzieciaków aby żyć na koszt państwa polskiego! ZERO… Czytaj więcej »

Karolina
Użytkownik

HSR, zero socjalu. Rozumiem Cię, bo również nie jestem za tym aby dawać pieniądze ludziom, którzy nie pracują i nie dają nic dobru wspólnemu, tylko biorą zasiłek. Ale-zasiłki powinny być, inna forma, inna zasada, np.dla rodzin z dziećmi, gdzie pracuje dwoje rodzicow. Jak w Polsce przy średnich pensjach ludzie mogą… Czytaj więcej »

888
Gość
888

@Karolina Ja mam doskonały pomysł na uzdrowienie zapaści demograficznej w Polsce. Chodzi mianowicie o to że małżeństwo (K+M) i tylko małżeństwo, nie jakieś tam związki pedalsko-partnerskie, jeśli mężczyzna pracuje a jego żona nie to automatycznie powinien otrzymać 50% swojej pensji więcej. Czyli jeśli mąż zarabia 3000 PLN i ma niepracującą… Czytaj więcej »

Karolina
Użytkownik

Zgadzam się z Tobą. Ale czy wierzysz, że jakikolwiek rząd w Polsce wprowadziłby coś tak dobrego?

w.....y
Gość
w.....y

Wybrac taki co to zrobi.

Republikanin
Gość
Republikanin

…bliżej takiemu ” uchodźcy” byłoby do Rosji….skoro Snowden dostał azyl i jest z jego zadowolony (inaczej już by go tam nie było) , to „uchodźca”, szczególnie czeczeński albo tadżycki tym bardziej…i tu widać wyraźnie, jak wielkie jest oszustwo z tymi niby „uchodźcami”…. że też nikt nie użyje argumentu ze Snowdenem… Czytaj więcej »

w.....y
Gość
w.....y

Przytulek UE welcome.