foto: commons.wikimedia.org/Zero

Okazuje się, że nie należy kojarzyć terroryzmu islamskiego wyłącznie z państwami, gdzie toczą się bezpośrednie działania wojenne przeciwko ISIS, lub z państwami, w których dochodzi do zamachów. Islamistom pomagają przybysze z państw nie objętych walkami, za to tworzących zaplecze dla dżihadystów. Takim krajem staje się Kirgistan.

Tamtejszy portal „24.kg” poinformował, że w ramach akcji prewencyjnych mających na celu likwidowanie siatek dżihadystycznych, udało się zaaresztować Kirgiza, który działał w międzynarodowej organizacji terrorystycznej. Akcja służb Kirgistanu poprzedzona była przeprowadzeniem rozpoznania i ustalenia charakteru działalności zatrzymanego 23-letniego obywatela tego kraju.

Tymczasem inny kirgiski portal „Wieczernyj Biszkek” napisał, że służbom udało się ustalić, że zatrzymany 23-latek w 2015 roku podczas pobytu za granicą został zwerbowany do międzynarodowej organizacji terrorystycznej i przebywał w syryjsko–irackiej strefie wojny. Można przypuszczać, że nie nazwana przez tamtejsze służby bezpieczeństwa organizacja terrorystyczna to Państwo Islamskie. Kirgiz po zwerbowaniu przeszedł przeszkolenie i został wysłany do Kirgistanu, gdzie miał zająć się założeniem podziemnej organizacji terrorystycznej. Teraz 23-latek o inicjałach N.S. będzie sądzony.

Porażki ISIS na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, powodują, że obszar jego panowania stale się zawęża. Islamiści muszą liczyć się z wariantem całkowitego przejścia do podziemia i przeniesienia aktywności do nowych krajów, dokąd będą mogli uciec. Najlepsze wydają się dla dżihadystów państwa o rozległych obszarach niezamieszkałych i z ludnością, która może poprzeć podziemne struktury. Krajem takim jest Kirgistan, który już od dawna stanowi miejsce werbunku w szeregi islamistów, a obywatele Kirgistanu brali udział w wielu głośnych akcjach terrorystów islamskich, jak choćby tej w klubie Reina czy na lotnisku Stambuł-Atatürk.

Niestety to nie koniec aktywności islamistów z Kirgistanu. Swego czasu głośno było o braciach Carnajewach, którzy przygotowali zamach na biegu maratońskim w Bostonie w USA 15 kwietnia 2013 roku. Jego bilans to blisko 270 osób rannych i 3 ofiary śmiertelne. Zamachowcy mieli 26 i 19 lat, a więc byli w wieku zatrzymanego właśnie w Kirgistanie rodaka, który miał budować siatkę terrorystyczną w swojej ojczyźnie.

Podobnie do innych republik postsowieckich Kirgistan jest dzisiaj miejscem intensywnej działalności islamistów z Bliskiego Wschodu, którzy fundują świątynie i szkoły religijne, gdzie naucza się często radykalnych doktryn i wyszukuje przyszłych bojowników ISIS. Nie od dziś wiadomo, że przywódcy dżihadystów chętnie sięgają po ludzi młodych, a czasami wręcz dzieci, których wychowuje się w atmosferze ciągłej walki i przygotowuje na śmierć w walce z ludźmi innymi niż wyznawcy ich religii.

źródło: pch24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

16
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
4 Comment threads
12 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
dfgglolo ktory jeszcze piszeMareklogicmalabiala Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
papuga
Gość
papuga

Popatrzcie na mapę – mają granice z Chinami i zaręczam, że Chińczycy żadnych problemów z terorystami nie mają. Jak złapią jakiego to po przesłuchaniu gdzie wyjawi wszystko co wie i nie wie idzie na części zamiennie dla członków parti. I jaki tu problem z terorystami? Czyli można jak się chce.

Passangerstanislawpaluch
Użytkownik

A Polska się ostatnio mocno z Chinami zakolegowała , a to , jak mówią to dopiero poczatek !!!

kowalski
Gość
kowalski

Dobre!

malabiala
Gość
malabiala

Muzułmanin Obama zdekonspirował amerykańskie więzienia w Polsce mające na celu walkę z radykalnym islamem. Czy nie powinien odpowiadać przed sądem za wspieranie isis?

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@malabiala
Jest informacja na „reporters” o nożowniku w Teheranie. To pół problemu. Działo się to w metrze. Policja „wjechała na chatę” i od razu otworzyła ogień bez zastanowienia i 15 osób jeszcze rannych. Ot praworządność. Nie wiadomo kogo bardziej się bać: agresora czy obrońców?

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps (@malabiala)
Się właśnie dowiedziałem, że Kongres prawników (czy sędziów) zakończyło odśpiewanie na stojąco hymnu UE.

AntyHegemon
Użytkownik

Nie rozumiem tych islamistów… Na co im Kirgistan itd. skoro mogą legalnie działać w Szwecji + dostaną od nich pieniądze, mieszkania i wiele więcej Redakcjo ndie, proszę abyście w naszym imieniu wysłali list otwarty do liderów ISIS. Niech przeniosą swą stolicę i rządy do Sztokholmu. Kalifat, białe hurysy, czytane publicznie… Czytaj więcej »

Asgard4444
Użytkownik

ISIS pzrenosi się do innego kraju by zyskać przyczółek, a kto wie może kolejne tzw. Państwo Islamskie.
Są jak zaraza. Bill Warner w jednym z wykładów sugerował, ze Imperium Rzymskie upadło przez utratę placówek handlowych w związku z ekspansją islamu. Hordy barbarzyńców dobiły tylko osłabiony organizm.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Asgard4444 W Europie aczkolwiek kalifaty powstają nie ma aktualnie pogody na pełnię Islamu. Nazywa się to walka z terroryzmem PI. Natomiast Kirgistan to byłoby to miejsce bardzo dobre. Co prawda Chiny Islamu u siebie tolerować nie będą zwłaszcza gdy jest w postaci najortodoksyjniejszej ortodoksji a mają u siebie muzułmanów nawet… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps (@Asgard4444) A my trzymajmy się swojej wiary i swoich tradycji. Widać do czego doprowadziła lewacka destrukcja na Zachodzie w walce z chrześcijańską Europą ducha. Nie ma co sobie dawać wmówić, że Polska to zacofanie. Jakoś np. Japończycy mają w d… cały postęp, swoje tradycje szanują a ich przedstawicieli otaczają… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps
Muzułmanie mają to samo.

Logic1
Użytkownik

Są jak komuchy 100 lat temu. Pytanie czy powstanie gdzieś kalifat o wielkosci takiej jak 100 lat temu ZSRR.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@logic A jak tak piszesz o komuchach. To oglądam sobie protest Obywateli inaczej pod Sejmem w nocy. Ha, biorąc pod uwagę wiek reumatyczno-sklerotyczny to by określenie pasowało razem z poglądami. Akurat p. Kopacz pokazali jak mówiła o szowinizmie i nienawiści. P. Kijowski mówi o „drobnych naciągaczach i cwaniaczkach”. No on…… Czytaj więcej »

test24
Gość
test24

W Szwecji już są, teraz szukają nowych miejsc na wszelki wypadek grin

Marek
Gość
Marek

Po za tematem… Ale dziś dowiedziałem się jadąc pociągiem relacji Inowrocław poznań(celowo z małej bo chcą kakao brać)że w dniu wczorajszym ktoś użył mikrofonu jakim podaje się kolejną stację i w żartach coś po arabsku krzyknął… Podobno wstrzymano ruch na odcinku trójmiejskim w okolicach Sopotu na 5 godzin nie wiem… Czytaj więcej »

dfgg
Gość
dfgg

Kazdego koziego syna powinno przeznaczac sie na czesci zamienne dla czlowieka a reszte scierwa utylizowac na pasze dla swin.
Nic by sie nie marnowalo.