fot. pixabay.com

Dwie osoby usłyszały zarzuty organizowania nielegalnego sprowadzania cudzoziemców do Polski. Kobieta i mężczyzna zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zatrzymani to Polka oraz Holender pochodzenia irackiego. Oboje mieli przez dwa lata wyłudzać zaproszenia do Polski dla obywateli Iraku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na podstawie wystawionych zaproszeń obcokrajowcy uzyskiwali wizy uprawniające do przekraczania granicy, a potem wyjeżdżali do krajów Europy Zachodniej.

W proceder zaangażowane były także inne osoby, głównie mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Mieli oni zgłaszać się do urzędu, żeby złożyć wnioski o wydanie zaproszeń dla obcokrajowców. W trakcie tych czynności posługiwali się dokumentacją poświadczającą nieprawdę. Materiał dowodowy wskazuje, że mieli świadomość tego, co robią i otrzymywali od organizatorów procederu pieniądze.

„Uzyskane zaproszenia były wystawiane głównie w celu odwiedzin lub wymiany doświadczeń kulturowych. Członkowie grupy działając w ten sposób, wyłudzili w sumie 62 zaproszenia wydane w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, na podstawie których Konsulat RP w Irbilu wydał 22 wizy Irakijczykom” — poinformowała rzecznik prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Grozi im łącznie do 11 lat pozbawienia wolności. Zarzuty w tej sprawie postawiono razem 11 osobom.

źródło: pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

90
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
20 Comment threads
70 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
arthurwtf?us 447ABCW-wa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o