Papież Franciszek fot. pixabay.com

Papież Franciszek napisał wstęp do książki „Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami”, która opisuje 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

„Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę” – pisze Papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

„Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy” – mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti.

W Polsce co roku obchodzimy Dzień Islamu w Kościele Katolickim, natomiast Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zawsze na koniec ramadanu nadsyła specjalne oświadczenie do muzułmanów o przyjaźni.

Jeżeli państwa ciekawi, jak u nas w praktyce wygląda dialog międzyreligijny, polecamy felieton Damiana Kowalskiego z 2015 roku, który nadal jest aktualny: „Ślepota i naiwność drogą do zguby”.

 

86
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
43 Comment threads
43 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
53 Comment authors
stanisławTomPabloMoherWolny Dziad Obywatelski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Jeszcze w 2015 roku cytowałem to co mój kolega co to za komuny miał do czynienia z wojskowością powiedział mi o tej przyjaźni. Miał okazję zaprzyjaźnić się (tak myślał) z kimś tam z państw arabskich co przebywali w Polsce na szkoleniach wojskowych. No i kiedyś tak sobie siedzieli, on przy… Czytaj więcej »

prosty
Gość
prosty

Mój znajomy jeszcze w latach 70-tych był z firmy Polservice na kontrakcie w jednym z krajów arabskich w północnej Afryce. Opowiadał o jednym z polskich pracowników, który chciał kolegować się ze „śniadymi”, byli przyjaźni, nawet zapraszali go do ich domów. Na wakacje ściągnął rodzinę, żeby razem zwiedzić kraj. Wieczorem przyszedł… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@prosty W końcówce 2015 albo na początku 2016 roku w „Dzienniku Polskim” był duży artukuł odnośnie Muzułmanów na Zachodzie. I tam była wypowiedź jednego z Francuzów z tzw. bogatej dzielnicy, który zacytował swojego ojca: „Nigdy nie wierz Arabom”. Kontekst był taki, iż chodzi o muzułmanów. Nie wiem czy to samo… Czytaj więcej »

halina mucha
Gość
halina mucha

stronki w necie ; wolna polska … polska niepodległa . alex j . prawdziwe informacje .. neon 24 . chemtrails … operacje fałszywej flagi … nowy porządek świata … grupa bilderberg … daniel estulin portraits of bilderberg members … iluminati konspiracja a nie teoria . tv karoń .

Królowa Bona
Gość

Halinka@nudzisz!

Królowa Bona
Gość

Halinka@nie dość że w kółko tym samym nudzisz ,to jeszcze mścisz się minusami.

Archer
Użytkownik

Dodam tylko kilka cytatow z Koranu odnoszacych sie bozposrednio do takiji: Koran 3:28 Niech wierzący nie biorą sobie za przyjaciół niewiernych, z pominięciem wiernych! A kto tak uczyni, ten nie ma nic wspólnego z Bogiem, chyba że obawiacie się z ich strony jakiegoś niebezpieczeństwa. Koran 9:1 Bóg i Jego Posłaniec… Czytaj więcej »

klioes vel pislamista
Użytkownik

Dialogi na cztery nogi „Dialog jest trudny…” twierdzi pan Zirotti. A papież Franek zgadza się z tym zdaniem. Starczy z Koranu, by poznać bone moty… Dialog z islamem!… Trudniejszym zadaniem Jest jeszcze dialog z rabinów religią. (To wiara w rasizm – można streścić w mig ją.) Jak dialogować można z… Czytaj więcej »

Archer
Użytkownik

Dialog jest latwy, moj Klioesie drogi,
Muzol to brat Twoj, nie zaden opryszek.
I chocby granat rzucil Ci pod nogi
Trzeba go kochac, jak twierdzi Franciszek.
Nawet gdyby Ci juz corke gwalcili
A zone dopiero co ubogacili.

klioes vel pislamista
Użytkownik

10/10!
smile

klioes vel pislamista
Użytkownik

Proponuję korektę:

Dialog jest łatwy, mój Klioesie drogi.
Muzol to brat Twój, nie żaden opryszek.
I choćby granat rzucil Ci pod nogi,
Trzeba go kochać!… jak twierdzi Franciszek.
Prowadź więc dialog, choćby Cię gwalcili
Po tym, gdy żonę Twą „ubogacili”!!!

klioes vel pislamista
Użytkownik

I najnowszy wierszyk: Na zablokowanie portów przez Włochy Eurolewicy może być Golgota, Krzyż dla marksistów, kołek w Spinellego Serduszko wbity! Bo czarnego złota Napływ ustaje! Oś winna, OŚ ZŁEGO!!! Jakaś część Unii jest wciąż arogancka, Bo prawicowa, antyimigrancka. Ubogacanie blokują rasiści. Nie chcą stateczków z flotylli Sorosa! I straszą: „Dramat… Czytaj więcej »

Archer
Użytkownik

„Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.” Alez wiemy. Z tego dialogu bedzie tylko pozoga, kleski i nasza zguba. Bo ‚dialog’ powinien byc dwustronny. Na razie mamy tylko ‚monolog’. My do nich z chlebem i dobrym… Czytaj więcej »

Moher
Gość
Moher

Nie kibiecznie. Celwm Franciszka jest zniszczenie Kosciola Katolickiego i wprowadzenie Antychrysta

Logic1
Użytkownik

Hah cały islam.

Largo
Użytkownik

Dialog odbywa się mieczem? Na przestrzeni wieków nie wiem dlaczego, ale Europa się broniła POZA wyprawami krzyżowymi, tak to Islam był agresorem i nie bynajmniej słownym. Aktualny dialog odbywa się w sposób zatykaniu ust kobietom na Zachodzie podczas gwałtu, a mężczyznom obcinaniem głowy choć akurat w tym drugim wypadku nazwałbym… Czytaj więcej »

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

Europa broniła się W TRAKCIE Wypraw Krzyżowych. W Europie panował kalifat Kordoby, zatem Wyprawy Krzyżowe to przeciwuderzenie w czasie wojny. To tak jakbyś dorgi Largo nazwał Bitwę Warszawską agresją Polaków na bolszewików. Tak to był atak, ale w wojnie obronnej – podobnie jak Wyprawy Krzyżowe

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq
Same wyprawy krzyżowe były odpowiedzią na prześladowanie Chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Śmieszy mnie to wypominanie przez niektórych jaki to Kościół był „be” bo wyprawy i Inkwizycja a sami by wyrżnęli wszystkich Muzułmanów. A gdyby Inkwizycja działała wcześniej to prekursorów Muzułmanów, sektę wczesnochrześcijańską prawdopodobnie Ebonitów, rozgoniłaby na cztery wiatry.

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

ci, którzy mówią „be” o KK to najczęściej protestanci i pochodne. Zatem spójrzmy na kolonizację Ameryk: mezo i południowa „schrystianizowane” przez Hiszpanów – Katolików. jest źle ale ludność rdzenna stanowi duży odsetek populacji. Ameryka północna „nawrócona” przez protestantów – ludności rdzennej zostało kilka rezerwatów

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq I to jest to protestanckie miłosierdzie. A my się teraz protestantyzujemy a i Cerkiew to my, wg. ostatnich rewelacji z Moskwy… No, ja nie… Ciekawe czy umieszczą mnie w jakimś rezerwacie z paciorkami czy od razu strzał w tył głowy? Jak by nie było jakiś wybór to jest… A…… Czytaj więcej »

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

dlatego polecam się zbroić i szkolić (wg Biblii ŁK 22.36). Uzyskanie broni jest PROSTE. naprawdę (polecam braterstwo.eu) CP można kupić w sklepie. A niestety wszystko wskazuje, że jesteśmy pchani do wojny (bo gospodarka nie wytrzymuje pokoju)

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq A co można zrobić człowiekowi, który nie obawia się śmierci? Nawet jak jest bezbronny. „Życie Twoich wiernych zmienia się, ale nie kończy.” To mój punkt widzenia. Ale to prawda – jesteśmy pchani do wojny i to w skali świata. Nie można tego racjonalnie wytłumaczyć inaczej jak tylko przez przyjęcie,… Czytaj więcej »

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

ok to też. Ale wyobraź sobie, że produkujesz broń, amunicję i środki opatrunkowe….. poza tym po wojnie trzeba to będzie odbudować (szybko więc z pominięciem przetargów), a wojna to przymus a więc niewolnictwo Aj-Waj szalom!!. Trzeba tylko znaleźć schronienie na czas wojny – cóż nie wszystkie kraje będą się biły,… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq Ja się nie zajmuję walką na poziomie fizycznym. Ja staram się walczyć z kłamstwem, tak jak umiem. Interesuje mnie rozwiązywanie problemów na gruncie myśli. Wychodzę bowiem z założenia, że lepiej aby się człowiek nawrócił niż by został zabity. Z nawróconego jest więcej pożytku. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego,… Czytaj więcej »

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

Lolo, dobrze, że jeszcze piszesz: gadasz jak ludzie kótrych co roku spotykam na Lednicy Tak jak piszesz walczyli Pierwsi Chrześcijanie i sądząc po tym co tu piszemy – zwyciężyli. Ale broń też mieli (miecz św. Piotra – można zobaczyć w Poznaniu) Zatem módlmy się i walczmy o nasze Rodziny: Deus… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq „Wtedy Jezus rzekł do niego: Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną. Czy myślisz, że nie mógłbym poprosić Ojca mojego, a zaraz wystawiłby Mi więcej niż dwanaście zastępów aniołów?” (Mt 26:52-53; BT) Pierwsze dwa wieki były bez miecza. A potem św. Augustyn… Czytaj więcej »

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

odpowiem Pismem: Łk 22.36: 36 «Lecz teraz – mówił dalej – kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! 37 Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem,… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AqqPanieKruq Chciałem zaznaczyć tylko, że w momencie rzeczywistego użycia miecza przez Piotra usłyszał on coś o schowaniu miecza… Ale Kościół dopuścił obronę, zatem ja nikogo z tego powodu stawiać pod ścianą nie będę. Jak napisałem: idę swoją drogą. W każdym razie na tym etapie co jesteśmy trzeba być gotowym do… Czytaj więcej »

Czepi
Użytkownik

Wyprawy krzyżowe tzw. północne były prowadzone przeciw rdzennym ludom europejskim : Słowianom Połabskim, Prusom, Litwinom i Żmudzinom, Finom. Nie były to wojny obronne. To były bestialskie mordy i narzucanie siłą wiary w żydowskiego boga Jehowę i jego synalka Jehoszuę (Jezusa). Bałtycki Naród Prusów został zniszczony, zamieszkali tam Niemcy i przejęli… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Czepi I tak, chcąc nie chcąc – ale taki specjalista od historii powinien sam wiedzieć – propagujesz głównego wroga Chrześcijaństwa – masonerię. To były czasy gdy wszyscy wszystkich rżnęli. Takie były obyczaje. Dzisiaj te obyczaje kultywuje m.in Islam tak bardzo popierany przez tych, którym Chrześcijaństwo wybitnie się nie podoba. Wnioskuję,… Czytaj więcej »

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

O czym ten belzebub Franciszek mówi?Czy ktoś go spoił wódką?Dialog z islamem odbywał się zawsze na zasadzie kto kogo najpierw położy do grobu, a ten bredzi takie farmazony.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Gal Anonim Jak mogłeś, jak mogłeś tak sponiewierać „naszego drogiego papieża Franciszka” jak mówi masoneria… Imię „belzebub” jest nazwą własną i powinno się je pisać z „dużej” litery. W tamtym roku obyły się – chyba gdzieś w Ameryce Łacińskiej albo w kraju hiszpańskojęzycznym – egzorcyzmy, w trakcie których szatan powiedział,… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps Jak mi doniósł znajomy na innym portalu, podobno Archimadryta Melchizedek – sekretarz prasowy Departamentu Synodalnego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej a wszelkie publiczne wypowiedzi sekretarzy (rzeczników) prasowych, jak wiadomo, mają oficjalny charakter, to oświadczenie to powinno być prawdopodobnie traktowane jako oficjalne stanowisko Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – dokonał sensacyjnego oświadczenia, że ​​papież… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Gal Anonim, Wyrośnięte dziecko specjalnej troski przypomina o odpowiedzialności, zręcznie „zapominając” o swojej roli jako pasterza owieczek – takie ma „polecenie służbowe” i co!? Co za czort wymyślił w NASZYM! kraju Dzień Islamu w Kościele Katolickim? Czy muzułmanie też obchodzą Dzień Chrześcijaństwa w meczecie!? Na dodatek Papieska Rada ds. Dialogu… Czytaj więcej »

Jan
Gość
Jan

Wyprawy krzyzowe tez byly spowodowane agresja Islamu i zamknieciem przez Muzulmanow dostepu do miejsc kultu Chrzescijanstwa w Ziemi Swietej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata#Przyczyny

inz de
Gość
inz de

Nie zapominaj co Polska robila na wschodzie w tamtych czasach…wszystkie nasze twierdze na Podolu to nasza wyprawa krzyzowa

Królowa Bona
Gość

Largo@ według mnie Franek powinien sobie ich zaprosić wszystkich do siebie na kawę i wino mszalne …..I rozmawiać ile wejdzie,a nie pisać książki o rozmawianiu! To takie lizanie loda przez szybę!

Suweren
Użytkownik

Franek to jest dopiero odklejony. „Dialog”: Poitiers 732 r., Konstantynopol 1453 r., Mohacz 1526, Lepanto 1571 r., Chocim 1673 r., Wiedeń 1683 r. Kompletna aberracja.

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

I taki „Dialog” poieram. podobnie jak zielone sztandary w kościołach o ile będą to sztandary zdobyczne

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

dialog polsko-islamski 1241-1699

koala_k
Użytkownik

To właśnie jest Franek szatanek

Zaniepokojony
Gość
Zaniepokojony

Następny z głową w dupie.

BrayanRasper
Gość
BrayanRasper

On z niej wystawia głowę, nogi ma w odby….e.

koala_k
Użytkownik

Lewacki pseudo-chrześcijański watykan

Korgan
Gość
Korgan

Jedyny sensowny dialog z islamem prowadził Jan III Sobieski.

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Korgan
No i wróg zrozumiał i docenił, w przeciwieństwie do wielu innych Europejczyków. W dzisiejszych czasach, pewnie „odwiedził” by Sobieskiego weekendowy samobójca?

anty
Użytkownik

Nie będę pisał o historycznych „dialogach”, jakie się odbywały między chrześcijanami a kozoyebcami, bo wszyscy na tym portalu doskonale wiemy, jak to przebiega. Ciekawe co na raport organizacji OpenDoors, która zajmuje się prześladowaniem chrześcijan, ma do powiedzenia główny imam Watykanu, zwący się „papieżem”. https://www.opendoors.pl/wiadomosci/najnowsze-informacje/gdzie-chrzescijanie-sa-najbardziej-przesladowani W skrócie – w pierwszej dziesiątce,… Czytaj więcej »

aqw
Użytkownik

Papież ubolewa, ze nie ma „magicznej kryształowej kuli” to według mnie zamyka temat jego wiary katolickiej. Papież jest skończonym kłamcą!

Ewaxx
Gość
Ewaxx

Diabelski pomiot plecie bzdury!!!

Pedro Chubascos
Użytkownik

No, taki to dialog, jak gwałciciela z ofiarą. Od biedy można to nazwać dialogiem, choć raczej pasuje inne słowo. Może być też na „d”.

Adrianz
Gość
Adrianz

Fachowo to się nazywa syndrom sztokholmski taki wynalazek ze szwecji

V-Raptor
Gość
V-Raptor

To nigdy nie był, nie jest i nie będzie dialog. Wspólna historia to w większości wojny, zajmowanie terenów, plądrowanie miast. Islam jest i zawsze będzie ekspansywny, taki cel przyświecał jego powstaniu. Oni zajmowali tereny, chrześcijanie ich zbrojnie usuwali. To taki sam dialog jak wymiana ognia między wrogimi żołnierzami. Obecnie Zachód… Czytaj więcej »

Kisamos
Gość
Kisamos

V-Raptor-SZACUN za ten tekst.

Arar
Użytkownik

No, jak ten dialog wygląda na pewno mogą opowiedzieć chrześcijanie których dzieciom ucięto głowy i pozatykano je na płocie w parku ku przestrodze(niestety nie pamiętam nazwy konkretnego miasta). To jest dialog jak ta lala.

Kozik
Gość
Kozik

Jeśli Klimuszko miał rację, to w Watykanie jeszcze stracą głowy dla islamu… Zmysły już postradali.

Kisamos
Gość
Kisamos

Pan borgoglio nie służy Bogu,on ma innego pana i dlatego próbuje wciskać taką ciemnotę.

Kisamos
Gość
Kisamos

Sobieski to się w grobie przewraca.A tak w ogóle to islamiści z reguły nie prowadzą z nikim specjalnie dialogów i dalecy są od bratania z innymi kulturami,czy wyznaniami,a już szczególnie z chrześcijanami,oni mają własne rodzaje perswazji,które się nazywają: TAKIJA HIDŻRA I DŻIHAD.

ggggggsasd
Gość
ggggggsasd

„dialogu” …. chyba penisem i maczetą …… jak można być tak uległym wobec tej zbrodniczej ideologii, przeciez oni to wykorzystują widząc że mają do czynienia z tak słabymi ludzmi ….
Powinnismy brac w tym aspekcie przyklad z Izraela ktory za kazdy atak odpowiada bardzo dotkliwymi konsekwencjami.