Papież Franciszek o 1500 latach historii „dialogu” między chrześcijaństwem a islamem

Papież Franciszek napisał wstęp do książki „Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami”, która opisuje 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

„Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę” – pisze Papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

„Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy” – mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti.

W Polsce co roku obchodzimy Dzień Islamu w Kościele Katolickim, natomiast Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zawsze na koniec ramadanu nadsyła specjalne oświadczenie do muzułmanów o przyjaźni.

Jeżeli państwa ciekawi, jak u nas w praktyce wygląda dialog międzyreligijny, polecamy felieton Damiana Kowalskiego z 2015 roku, który nadal jest aktualny: „Ślepota i naiwność drogą do zguby”.

 

Dodaj komentarz