Premier Szwecji nie wyklucza pomocy wojska w walce z gangami

Premier Szwecji Stefan Löfven nie wyklucza wprowadzenia wojska do walki z gangami. Informuje o tym szwedzka agencja informacyjna TT.

Szwedzi bardzo unikają nazwania rzeczy po imieniu, premier rządu podczas ostatniej debaty liderów partii politycznych mówił o zagrożeniach płynących z porachunków miedzy gangami, jednak nie chce przyznać, kto tworzy te gangi.

„Dalej będziemy zdecydowanie i cierpliwie zwalczać alternatywne społeczeństwa. Kiedy uda nam się odciąć możliwości finansowania grup przestępczych, zmniejszy się przemoc na ulicach” – powiedział premier Szwecji.

Podczas swojego przemówienia lider antyimigranckiej partii Szwedzkich Demokratów zaproponował, by do walki z gangami wprowadzić wojsko.

Premier zapytany o pomoc wojska w walce z gangami, odparł: „Nie jest to rozwiązanie, o jakim myślę w pierwszej kolejności, ale musimy przyjrzeć się, jakie istnieją możliwości, by zlikwidować gangi”.

Wcześniej o wprowadzenia wojska do kilku imigranckich dzielnic apelowało 20 polityków Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Szwecja ma duży problem z przestępczością, bowiem każdego roku policja odnotowuje coraz więcej zgonów w wyniku ulicznych strzelanin. „W stosunku do liczby ludności w Szwecji jest cztery do pięciu razy więcej zgonów w wyniku strzelanin niż w sąsiadującej z nią Norwegii lub Niemczech” – podawało pod koniec ubiegłego roku szwedzkie radio publiczne.

Drugim problemem jest plaga ataków granatami oraz podpalenia samochodów. W 2017 roku w Szwecji odnotowano ponad 6 tys. podpaleń aut. Służby oficjalnie nie wiedzą kto popełnia te przestępstwa, ponieważ do zatrzymań dochodzi bardzo rzadko.

Niektórzy odważni, jak policjant Peter Springare, twierdzą, że większość poważnych przestępstw popełniają imigranci lub osoby pochodzące ze środowisk imigranckich. Jeden z projektów badawczych próbował spojrzeć wyłącznie na przypadki gwałtu zbiorowego w Szwecji i odkrył poprzez sprawdzenie dokumentów sądowych, że dziewięć na dziesięć gwałtów gangów zostało popełnionych przez osoby ubiegające się o azyl i osoby ze środowisk migracyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

Dodaj komentarz