Rząd amerykański ostro sprzeciwił się karaniu członków zbrodniczej organizacji islamskiej Boko Haram, odpowiedzialnej za masowe mordy Chrześcijan.

Administracja prezydencka zareagowała na poczynania rządu nigeryjskiego, który w połowie maja zdecydował się zbombardować najważniejsze obiekty islamskich dżihadystów. Cztery lata temu nie uznali oni zwycięstwa chrześcijan w wyborach i postanowili stworzyć własne państwo islamskie.

W związku z prowadzoną ofensywą w północnej części Nigerii, wymierzoną przeciwko separatystom i terrorystom z Boko Haram, sekretarz stanu USA John Kerry wysłał notę do przedstawicieli rządu nigeryjskiego, w której stwierdził, że jest „zaniepokojony łamaniem praw człowieka przez nigeryjskie siły bezpieczeństwa”. Islamski dżihad w Nigerii przybiera najbardziej barbarzyńskie formy. Według najnowszego raportu na temat prześladowania chrześcijan, aż 70 proc. wszystkich wyznawców Chrystusa zamordowanych na całym świecie w 2012 roku, zginęło właśnie w tym afrykańskim kraju z rąk muzułmanów z Boko Haram.

W marcu w wyniku zamachu samobójczego ze strony islamskich ekstremistów śmierć poniosło co najmniej 41 osób. Według ks. JeromeItuaha „spośród 52 kościołów katolickich w diecezji Maiduguri, 50 zostało zniszczonych przez organizację terrorystyczną Boko Haram”. Dżihadyści bez wahania strzelają do wyznawców Chrystusa wracających z liturgii. Muzułmanie niszczą miejsca pracy chrześcijan, strzelają do cywilów z broni maszynowej, wykonują egzekucje maczetami. Gwałcą, porywają i morduję kobiety, podobnie postępują z dziećmi.

Pod koniec maja nigeryjski rząd zdecydował się przeprowadzić ofensywę w północnej części kraju, zajętej przez członków Boko Haram. Nigeryjskie samoloty wojskowe zaatakowały obozy bojowników 17 maja. Trzy dni po tym zdarzeniu sekretarz stanu John Kerry wystosował ostre oświadczenie, zarzucając władzom nigeryjskim „łamanie praw człowieka” terrorystów. Co ciekawe, rząd amerykański nigdy wcześniej nie stawał w obronie mordowanych chrześcijan. Sekretarz Stanu USA John Kerry podkreślał, że Amerykanie są dziś „głęboko zaniepokojeni potwierdzonymi zarzutami o rażącym naruszeniu praw człowieka przez nigeryjskie siły bezpieczeństwa. które prowadzą do eskalacji przemocy i ekstremizmu”.

Wojsko nigeryjskie do tej pory użyło samolotów i śmigłowców. W wyniku bombardowań zginęło co najmniej 30 islamskich bojowników. Trzy dni później prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w północno-wschodniej części Nigerii.

na podstawie: Bibula.com
Opracowanie: Kmicic

3
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
lukazondronPasek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paskin
Gość

Brawo, Nigeria. Mam nadzieję, że zginie jak najwięcej terrorystów, niezależnie od tego, w jaki sposób.

dron
Gość
dron

Panie Kerry kiedy pan stanie w obronie chrzescijan?

lukazon
Gość
lukazon

Ameryka niech zajmie się swoimi własnymi sprawami a nie mówi wszystkim co i jak mają robić.