Szwajcaria odmówiła nadania obywatelstwa dwóm muzułmańskim nastolatkom, ponieważ z powodów religijnych odmawiały udziału w obowiązkowych szkolnych lekcji pływania i obozach.

Jak podaje anglojęzyczny portal thelocal.ch to pierwszy tego typu przypadek. Sprawa dotyczy dwóch sióstr w wieku 12 i 14 lat z Bazylei, które z powodów religijnych odmawiały udziału w obowiązkowych lekcjach pływania i obozach integracyjnych.

Szwajcarski system oświaty wymaga od swoich uczniów uczestnictwa w takich zajęciach. Każdy, kto nie spełnia tych wymagań, narusza prawo i nie może dostać obywatelstwa.

Jak powiedział SRF przewodniczący komitetu naturalizacyjnego Stefan Wehrle, młodzi ludzie, pragnący zostać obywatelami Szwajcarii, muszą udowodnić, że spełniają wymagania szwajcarskiego systemu oświatowego. Dowód na zintegrowanie ze społeczeństwem jest istotną częścią procesu naturalizacyjnego, w którym decyzje podejmują władze kantonalne, gminne i komitety mieszkańców.

źródło: PAP / thelocal.ch

55
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
13 Comment threads
42 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
123421piotr.k444bkkkkKAZggg Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kaassi
Gość
kaassi

I bardzo dobrze! (Szwajcaria nie jest w Unii, więc może sobie na to pozwolić):) Kiedyś wspominałam o czymś takim (co należałoby stworzyć) „certyfikat integracji” , i właśnie takie miedzy innymi zachowania – jak na przykład odmowa uczestniczenia w zajęciach z powodów religijnych – powinny dyskwalifikować osobę która obiega się obywatelstwo..… Czytaj więcej »

Oracle Bad News
Gość
Oracle Bad News

Hej. Ten argument uważam za nieporozumienie. A co z „dóchtorem ChazaRem” i „klauzulą sumienia”? ChazaRa deportujemy, czy mnie? Ja Was nie sprzedam. A ChazaR?

Oracle Bad News
Gość
Oracle Bad News

Uwaga, TEST: @ * $ = Fi do potęgi -1, a Ziemia jest wklęsła (gdy w nią przywalę). To jak z minusami, sieroce trolle?

maru2
Gość

@oracle bad news może poszukaj forum o klockach lego

Oracle - Now Happy - News
Gość
Oracle - Now Happy - News

Zrobię tak. Dzięki.

ber&96Jndnard
Gość
ber&96Jndnard

Co przerwałeś kurację.

Anahu Yamito
Gość
Anahu Yamito

Przestan naciagac stuleje masturbancie. Twoja czacha jest wklęsła i dlatego jestes taki glupi.

Mateo
Gość
Mateo

Chazar już ma obywatelstwo, więc może robić co chce smile I nie wyznaje mahometowej religii tylko taką, która jest tu od wieków.

kaassi
Gość
kaassi

@ Oracle Bad News -” a co ma piernik do wiatraka” ?? – wypowiadaj się na temat, lub zmien forum ma pro lub przeciw aborcyjne ( tak propos tematu doktora Chazara ;)) (Dla mnie osobiscie aborcja to decyzja rodziców, a nie lekarza, ALE TO NIE FORUM O TYM!!)

ber&96Jndnard
Gość
ber&96Jndnard

Masz do tego prawo ale nie do rozsądku he he he

azotox
Gość

Przypominam przy okazji, że Szwajcaria niecałe dwa tygodnie temu wycofała swoją aplikację do UE. Aplikacja ta została złożona już w 1992 roku.

Szczegóły:
rt.com/news/346884-switzerland-eu-membership-application-rejected/

Obywatelka Ziemi
Gość

@kaassi i jak zwykle w sedno sprawy! Zgadzam sie! Powinna byc weryfikacja: uczy sie jezyka – jak tak to egzamin na jakim etapie jest, egzamin z wiedzy o historii, o narodzie, kulinariach,- WSZYSTKIEGO. Poza tym…czemu ta integracja…to ta wojna tam bedzie juz do konca swiata? Bo ja mysle, tak od… Czytaj więcej »

ggg
Gość
ggg

Dwóm tak różnym wypracowanym przez wieki kulturom nigdy nie będzie po drodze,zwłaszcza gdy jedna z nich została gdzieś jeszcze w średniowieczu , więc nie ma co mówić o jakiejś integracji,bo gdzieś tam w głębi ich chorego umysły pozostaje zwierzę.

ABC
Gość
ABC

Najlepsza integracja to deportacja (dla muzułmanów).

nahhssjhdh
Gość
nahhssjhdh

Popieram. Żadnych prób integracji dewiantów z normalnymi społeczeństwami.

kuba9131
Gość

Trzeba brać przykład ze Szwajcarii.

tomek
Gość
tomek

Najpierw trzeba tej Szwajcarii dorównać finansowo by móc sobie pozwolić na niezależnośc

kuba9131
Gość

Wystarczy nie wpuszczać muzułmanów i może wyjść z UE, ale fakt że Szwajcaria jest bogata ale pieniądze nie muszą być koniecznie do niezależności

tomek
Gość
tomek

to spróbuj sobie wyobrazić wyjście Polski z Unii przy naszym zadłużeniu – jesteśmy w ich kajdanach i tyle w temacie

Asgard4444
Gość

Większośćkrajów na świecie jest zadłuzona.To nie powoód by zrzec się tożsamosci i złożyćbroń. Jakoś muzułmanie w biedzie,ale islam rośnie w siłę.

tomek
Gość
tomek

muzułmanie w biedzie ale meczety w eurodisneylandzie stawia Arabia Sudyjska – kumasz?

bkkkk
Gość
bkkkk

@tomek Wyobrażam sobie. Mam w domu kwity jakie moi przodkowie dostali za dodatkowy podatek uiszczony w latach 1919-1920 na obronność. I wszyscy płacili, nie było, że to-tamto. Dziś by pewnie obrzucili inkasenta jajami. Płacili nędzarze, płacili bogaci, żyli nędznie, ale… przeżyli. Historia uczy że się da, jeno trzeba chcieć.

Perun
Gość

W czym Szwajcaria jest bogata? Padnie rynek finansowy, region zagrożony zewsząd przy granicach, potencjał militarny przeciętny = Szwajcaria okrywa się w celofan i czeka na loterię. Ilu Szwajcarów tam mieszka, gotowych podnieść broń i bronić ojczyzny? Wiem, szkolenie wojskowe mają niezłe, ale większość ludności, która w przypadku zagrożenia zwija manatki… Czytaj więcej »

przemo.s
Gość
przemo.s

Drobny ale ważny szczegół -każdy szwajcar który odsłużył wojsko ma prawo do posiadania broni w domu to i chyba strzelać potrafi. Oni są nieźle uzbrojeni,nam musi wystarczyć proca z gumy od majtek i kij do golfa

Perun
Gość

Wiem, duży plus na Szwajcarów. Pytanie jednak ilu z nich gotowych będzie walczyć, zanim zamówi bilet poza Europę. To niewielkie państwo, centrum finansowe Europy, ale jakoś militarnie mnie przekonują… a już tym bardziej w samodzielnym działaniu, bo ilu zmobilizują? A może partyzantka pod krawatem z umiejętnością obsługi broni?

Janko
Gość
Janko

Mając tyle broni i tyle schronów wszędzie oni nic nie muszą, ot przyczają się pod ziemią i kto ich będzie z stamtąd wydłubywał, jak to schrony przeciwatomowe.

bkkkk
Gość
bkkkk

@Janko i przedmówcy Dawno temu rozmawiałam z jednym Szwajcarem (wiem, próbka mała, więc nie reprezentatywna, powiedzmy, że to studium przypadku). No i on mi z flegmą wyklarował, że np. wszystkie mosty, przełęcze i ważniejsze drogi są stale zaminowane. Można je zawalić w jednej chwili. Schrony są (wtedy były) dla wszystkich… Czytaj więcej »

Hans
Gość
Hans

a co miał Ci powiedzieć że zniewieściałe cioty same tam siedzą na złocie? Propaganda mająca na celu odstraszenie potencjalnych agresorów. Powiedz ile objętości musza mieć schrony z zapasami jedzenia dla wszystkich szwajcarów na kilka lat włączając w to oczywiście zapasy energetyczne, uzdatniania wody i powietrza naturalnie mają też tunelową sieć… Czytaj więcej »

bkkkk
Gość
bkkkk

@Hans NO więc właśnie te schrony mają odpowiednią objętość. Itd.

bkkkk
Gość
bkkkk

@tomek A co jeśli UE to stowarzyszenie dziadów z pretensjami, którzy musieli się pozbierać do kupy, by osiągnąć poziom zbliżony do szwajcarskiego? (Nie chodzi mi tu wyłącznie o finanse).

Prawda
Gość
Prawda

Zachodzi tylko pytanie, czy mozna i czy warto godzic ogien z lodem. Czy Muzulmanie porzuca marzenia o podboju niewiernych w Szwajcarii po tym jak sie ich zmusi do chodzenia na basen? Czy z tego powodu wyrzekna sie swojej wiary i ucywilizuja sie na wzor zachodni? No nie badzmy naiwnymi dziecmi.… Czytaj więcej »

nahhssjhdh
Gość
nahhssjhdh

Trafiłeś w sedno. Po jaką cholerę tu ich sprowadzać a potem się martwić jak ich zintegrować. Cackać się z nimi jak z małymi dziećmi. Bawić w kotka i myszkę. Wara od naszego świętego kraju kozojeby na pustynie.

przemq
Gość

Gdyby muzłumanki szastały kasą to obywatelstwo by się znalazło. Ten kraj jest znany z tego że bardzo lubi ‚zamożnych” ludzi.
Choć nawet niezłe warunki stawia „nowym” obywatelom Szwajcaria, nie to co wspaniałe niemcy czy kraje skandynawskie.

Konrad
Gość
Konrad

Prawidłowo. Integracja na naszych zasadach.

Perun
Gość

Brawo Szwajcaria. Ciekaw jestem jednak ich postawy, jak zewsząd otoczone będą kalifatem… Francja i Niemcy to już tylko sztuczny twór (to drugie to wręcz nowotwór, do tego złośliwy). Co, może Włochy jako stabilizator bezpieczeństwa? Szwajcaria bogata jest, to fakt. Ale kto będzie lokował inwestycje w tak niebezpiecznym wkrótce regionie? A… Czytaj więcej »

tomek
Gość
tomek

Podczas II wojny światowej cała Europa była „dość niebezpiecznym” rejonem a jakoś wyszła z tego bez szwanku, a nawet ze znacznymi zyskami * proszę przemyśleć ten fakt i nie porównywać Szwajcarii i Polski bo to kuriozalne porównania

tomek
Gość
tomek

oczywiście Szwajcaria wyszłą bez szwanku

Perun
Gość

Z każdej granicy, jaka otoczona jest Szwajcaria istnieją, bądź wkrótce zaistnieją duże skupiska radyklanych islamistów. Jak obronią się przed najazdem, lub inaczej – jak długo?

Perun
Gość

A tak na marginesie, to nie porównywałem Polski do Szwajcarii. To jest z wielu względów niewykonalne. Nawet nie będę wymieniał, bo musiałbym popełnić elaborat.

Perun
Gość

Nie da się porównać I czy II WŚ do tego, co najprawdopodobniej czeka nas w niedalekiej przyszłości. Wojna wojnie nierówna, inny wróg, inne zagrożenia, inna strategia. Nawet jeśli to zaplanowane przez finansjery, to wątpię, aby stworzyli enklawę na tak małym terytorium. Czas porzucić wizję klasycznej wojny jakie znamy z podręczników.… Czytaj więcej »

tomek
Gość
tomek

Dobrze kombinujesz z tą finansjerą. A gdzie w tym Szwajcaria? Tradycyjnie jako składowisko łupów – takie tradycynje ziemie niczyje, nie do ruszeniua . niepisany układ.

Perun
Gość

Oj nie wiem, czy taki niepisany układ. Czarny (także dosłownie) scenariusz to Szwajcaria jest jak podarunek. Tak, wiem. Masę kapitału mają tam i scenarzyści tego konfliktu, ale to tylko cyferki i niewielka operacja fizyczna, aby to przenieść.

Nie da się stworzyć bezpiecznej enklawy w (niemal) sercu ognia.

Asgard4444
Gość

Wojna szarpana – oddziały radykałów islamskich atakują w różnych miejscach w dużej ilości. Ciężko zapanować, a nawet jeśli,to straty w cywilach będą spore. Stąd te składy broni w pobliżu czy w samych meczetach.

Perun
Gość

Ilość broni, którą udaje się wykryć przy meczetach to nikły procent. Pomyśleć, ile jeszcze jest tych przechowywanych indywidualnie. A już w ogóle przeraża, że to raptem promil z ogónej ilości posiadanych przez islamistów. Wojna szarpana… nawet nie wiem, czy to by pasowało, jeśli dostaną sygnał i akcja zostałanie skoordynowana. Żadne… Czytaj więcej »

Perun
Gość

A tak na marginesie, to nie porównywałem Polski do Szwajcarii. To jest z wielu względów niewykonalne. Nawet nie będę wymieniał, bo musiałbym popełnić elaborat.

Double_Trouble
Gość
Double_Trouble

Mylisz sie…
Sa części De…w których nauczyciele,potrafia w odpowiedni sposób egzekwować wiedze i wymagania od „dzikusów”.

Perun
Gość

Nie uzurpuję sobie prawa do pełnej racji, jeśli jest jak piszesz – znakomicie. Pytanie tylko na ile koreluje to z ogólną polityką Niemiec i jaki ma być efekt finalny.
Tutaj obawiam się, że te „części” DE autonomii nie uzyskają i pójdą z tłumem.

Double_Trouble
Gość
Double_Trouble

Pamietaj. ..ze badz co badz to póki co De sa panstwem zwiazkowym.
I polityka Bundestagu w odniesieniu do konkretnego Landu jest inna.
I w wszystkich Landach w inny sposób interpretowana jest kwestia „dzikich”…
A co do …autonomii…no to niestety masz racje…rzadzi Berlin..Bayern i NW…

Perun
Gość

Nie mówię, że tak nie jest. Zatem, jakim landem jest dla Niemiec nasz kraj, że interpretują kwestie nachodźców na naszym terenie?

VVV
Gość

Dobre wieści smile Szwajcaria jeszcze walczy z chołotą, jak sie nie chca dostosować to wypad!

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

Podziwiam ten kraj Szwajcarię i to nie tylko za to. Proszę zwrócić uwagę,że w Szwajcarii większość ludzi gada po niemiecku i w odróżnieniu od Austriaków i Niemców Szwajcarzy mają inne podejście ale to w absolutnie każdej sprawie. Weźmy pod uwagę samą tylko ich historię. Kiedy Niemcy i Austriacy tworzyli swoje… Czytaj więcej »

KAZ
Gość
KAZ

Pozwala to sprawdzić czy celem wnioskującego jest integracja, czy tylko korzyści wynikające z uzyskania obywatelstwa.

Anty-multi-kulti
Gość
Anty-multi-kulti

BRAWO!!!

piotr.k444
Gość

Co Szwajcaria”ośmieliła się”nie nadać obywatelstwa muzułmankom?! :-/ Już po nich! Juncker i spółka ich załatwią tak,że im ich ser szwajcarski i ich zegarki bokiem wyjdą!! Nie mówiąc o bankierach,którzy w ramach protestów będą popełniali”masowe samobójstwa”-skacząc z dachów i zamykając się w sejfach!!! Cztery litery z tego,że GBR wychodzi z Unii,już… Czytaj więcej »

123421
Gość
123421

I super, w koncu ktos madry w tej Szwajcarii sie obudzil, nie podoba sie Szwajcaria – droga wolna, mozna wracac do Afryki, nikt ich sila nie trzyma, jak Polak jedzie na emigracje staje na uszach zeby sie zintegrowac, mimo ze jest wykorzystywany na kazdym kroku i ponizany a tym wydaje… Czytaj więcej »