Armia Szwajcarii pod kryptonimem „Conex 15” ćwiczyła rozpad Unii Europejskiej – chodziło o ewentualną obronę kraju przed rozprzestrzeniającym się chaosem krajów sąsiednich oraz szturmem nielegalnych imigrantów.

Komunikat na stronie internetowej rządu Szwajcarii informuje o „hipotetycznej sytuacji” faktycznego rozpadu UE i powszechnego chaosu w Europie. Grupy przestępcze oraz terrorystyczne zaczynają walkę o kontrolę nad najważniejszymi zasobami. Pogrążeni w chaosie sąsiedzi Szwajcarii nie są w stanie opanować sytuacji, więc kraj sam musi zadbać o bezpieczeństwo. Tym bardziej że granice szturmują tłumy nielegalnych imigrantów.

Ćwiczenia trwały 10 dni – udział brało w nich 5 tys. żołnierzy. Większość armii trzyma swoją broń we własnych domach jako swój obowiązek spełnienia służby wojskowej. Szwajcaria ma więc jeden z najwyższych współczynników dotyczących posiadania broni przez obywateli.

Dziennikarze Wprost sugerują, że jeśli Szwajcaria dmucha na zimne, przygotowując się na ewentualność chaosu, to może jest w tym ziarno racjonalności. Zwłaszcza że to naród znany z brutalnie praktycznego podejścia do rzeczywistości.

Szwajcaria stale szkoli obowiązkowo poborowych – są to mężczyźni w wieku od 18 do 34 lat. Co roku szkolonych jest około 23 tysięcy obywateli, szkolenie takie trwa od 18 do 21 tygodni. Ewenement szwajcarskiego wojska objawia się w zdolnościach mobilizacyjnych. Z armii liczącej ok. 5 tysięcy żołnierzy, w bardzo krótkim czasie potrafi zmienić się w 360 tysięcy. Społeczeństwo Szwajcarii potrafi w razie konieczności bardzo szybko przestawić się na obronę kraju. Stąd powiedzenie Szwajcarów, że “Szwajcaria nie ma armii, Szwajcaria jest armią”.

 wprost.pl/wikipedia/bellum.com.pl

10
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
4 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ANDERS BREIVIKbkpiotr444loloLilith Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolo
Gość
lolo

Ha, ha, ha… To brzmi jak „cud nad Wisłą”. Odnoszę wrażenie, że to już przesądzone jak tak daleko sprawy się posunęły. To my też pewnie powinniśmy się przygotować choć u nas to raczej każdy we własnym zakresie. Może trochę prowiantu długoterminowego, trochę gotówki „w skarpecie” „na czarną godzinę”, jakieś kontakty… Czytaj więcej »

lolo
Gość
lolo

I zawdzięczamy to Niemcom… Ha, ha, ha… Chyba zacznę o nich mówić: „nasi niemieccy przyjaciele”… Ha, ha, ha…

bk
Gość
bk

Coś a la preppersi to w ogóle jest zasadne. Bo np. co zrobisz, gdy na osiedlu zabraknie wody/prądu? To się przecież zdarza. Wiadomo, odpowiednie służby usuną awarię w kilka godzin, ale co będziesz robił przez ten czas? Mały zapasik wody butelkowanej, chusteczki do mycia, zapasik trwałego żarcia (do rozrobienia w… Czytaj więcej »

Rutir
Gość
Rutir

No ciekawe, ciekawe…

Lilith
Użytkownik
Nowicjusz

A czy nasze wojsko przeprowadza podobne ćwiczenia na granicach? Czy nie robią tego bo : a)brak środków b) lepiej nie drażnić Berlina, któremu gwarantujemy solidarność a takie ćwiczenia to sygnał, że byłaby blokada imigrantów c) Teresa Piotrowska powiedziała, że wszystko pod kontrolą i nic nie trzeba robić d) w przypadku… Czytaj więcej »

piotr.k444
Użytkownik
Nowicjusz

nie wymieniaj mi tu proszę Piotrowskiej!! Czego katechetka może nauczyć policję,straż pożarną i inne służby mundurowe?! Paciórka i dekalogu?!Pokazała nam jak”skutecznie” prowadzić negocjacje,nawet wbrew woli narodu w Unii Europejskiej!! A jeśli idzie o rzeczone manewry armii szwajcarskiej?! No cóż Szwajcarzy mają najlepszy wywiad w tej części świata i coś musiało… Czytaj więcej »

bk
Gość
bk

Odpowiadając na ostatnie pytanie: byłoby to chyba jedyne dobre rozwiązanie. Ale w takie bingo nie wierzę. W końcu Szkopy mają za dużo do stracenia (czyt. nie po to całą tą UE budowali, żeby im się miała rozwalić od „byleczego”). Swoją szosą wciąż myślę o tej wypowiedzi Junckera (czy jak mu… Czytaj więcej »

Bies
Gość
Bies

„Przygotowuje się na rozpad UE”, to trochę na wyrost. Na anglojęzycznych szwajcarskich portalach informacyjnych jest tylko napisane, że wojsko razem z policją graniczną ćwiczyło ewentualny napływ imigrantów (taki jaki miał miejsce na Węgrzech czy Austrii). Nigdzie nie było napisane, że na wypadek rozpadu UE.

lolo
Gość
lolo

A te portale są „na pensji” rządowej? Jeśli tak to może tam też „cała prawda całą dobę”.

ANDERS BREIVIK
Gość
ANDERS BREIVIK

A po co mają to rozglaszac żeby ponem bruksela im dupe trula 10 dni po ćwiczeniach była parada wojsk obronych i nawet ndie o tym nie wie