Arcybiskup Canterbury: Islamskie prawo jest niezgodne z prawem brytyjskim

Arcybiskup Canterbury oświadczył, że zasady islamskie są niezgodne z prawem brytyjskim, które rozwijało się przez 500 lat, a prawo szariatu nigdy nie powinno stać się częścią brytyjskiego systemu prawnego.

Hierarcha Justin Welby stwierdził także, że prawo brytyjskie ma „podstawowe wartości i założenia”, które pochodzą z wyraźnie chrześcijańskiej tradycji. Przedstawił powody, dla których szariat nie powinien zdobyć oficjalnego statusu w Wielkiej Brytanii.

Arcybiskup domaga się prawa ludzi do wyboru własnego męża lub żony, a potrzeba monogamicznych związków została zakwestionowana przez część brytyjskiej populacji muzułmańskiej. „Pojawiło się i pozostaje żądanie wprowadzenia tych aspektów prawa szariatu, które mają wpływ na rodzinę i dziedzictwo” – powiedział.

„Akceptacja tego po części implikuje przyjęcie jego wartości wokół natury osoby ludzkiej, postaw wobec osób postronnych, objawienia Boga i podstawy życia z mocy prawa, a nie łaski, formującego słowa kultury chrześcijańskiej”.

„Jestem szczególnie przychylny tym grupom islamskim, które nie dążą do zastosowania prawa szariatu do prawa rodzinnego i spadkowego tego kraju” – dodał.

W Wielkiej Brytanii działa około 85 trybunałów szariackich, które rozstrzygają spory dotyczące spraw takich jak rozwód i biznes. Pojawiły się jednak obawy, w jaki sposób kobiety są traktowane, gdy pojawiają się przed trybunałami szariatu.

Przegląd szariatu Home Office wykazał, że niektóre trybunały działają zgodnie z zasadami dyskryminacji. Dowiedziono też, że mężczyźni mogą się rozwieść po prostu przez domaganie się tego, podczas gdy kobiety są często zobowiązane do płacenia dużych kwot, aby to zrobić.

źródło: express.co.uk

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

Dodaj komentarz