Sebastian Kurz foto: Foto: Dragan Tatic flickr.com Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Rząd Austrii zatwierdził w środę projekt zaostrzenia prawa azylowego. Kanclerz Sebastian Kurz chce w ten sposób ukrócić nadużywanie azylu i zwalczyć nielegalną imigrację.

Nowy kanclerz Austrii nie będzie się pieścił z przybyszami, którzy chcą uzyskać azyl w jego kraju. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach daje duże zezwolenie austriackim władzom.

Służy będą miały wgląd w telefon komórkowy osoby ubiegającej się o azyl, by zweryfikować jej tożsamość i trasę podróży. Jeśli uchodźca ma przy sobie pieniądze w gotówce, będzie można potrącić z nich kwotę do 840 euro jako wkład w koszty jego utrzymania.

Rząd planuje również zmniejszenie skali pomocy socjalnej dla wszystkich przybyszów. Przez pierwszych pięć lat pobytu nie będą dostawać świadczeń socjalnych. Niektóre świadczenia mają być przekazywane np. w formie ubrań. Zmiany będą również w aspekcie deportacji.

„Uchodźcy dopuszczający się czynów karalnych mają być natychmiast umieszczani w areszcie deportacyjnym i konsekwentnie wydalani z kraju” – wyjaśnił Heinz-Christan Strache. Deportowani mają być też nieletni przestępcy.

PAP

26
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
15 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
M.G.leoEl-RatonArcherMamet Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o