Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan został przyjęty na audiencji u Franciszka w Watykanie i m.in. obszernie omówił status Jerozolimy. Ponadto poprosił papieża, by ten wsparł go w walce z „islamofobią”.

Erdoğan sprzeciwił się uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam ambasady Stanów Zjednoczonych. Według Turcji Jerozolima może być najwyżej wspólną stolicą Izraela i Palestyny.

Turcja ma ponadto nadzieję na uzyskanie przyzwolenia Watykanu na czystki mające w założeniu oczyszczać kraj z terrorystów i pomagać syryjskim cierpiącym cywilom.

Franciszek pochwalił wysiłki Turcji zmierzające do zakończenia masakry muzułmanów Rohingya w Myanmar. Pochwalił także Turcję za sposób, w jaki przez ostatnie sześć lat pomogła 3,5 milionom Syryjczyków uciekającym przed wojną domową i wydała na nich 30 miliardów dolarów.

Erdoğan omówił sytuację mniejszości chrześcijan na Bliskim Wschodzie i obiecał zmobilizować tureckie wsparcie, aby pomóc im w każdy możliwy sposób, tak jak robili to Turcy w swojej 600-letniej historii.

Prezydent poruszył kwestię rosnącej fali „islamofobii” na Zachodzie. Poprosił papieża, aby pomógł muzułmanom i przeciwstawił się tej sytuacji, która może przerodzić się w katastrofę w większości obszarów Europy Zachodniej.

Według niego problem, który zaczął się jako ksenofobia, wyrósł na wrogość wobec wszystkich muzułmanów, zwłaszcza w Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii i Francji. Turcja chce skoordynowanego i ciągłego międzynarodowego wysiłku na rzecz walki z „islamofobią”.

Erdoğan znalazł w papieżu Franciszku sojusznika. Zarówno Turcja, jak i Watykan deklarują wsparcie dla uciskanych i potrzebujących na całym świecie. Franciszek wciąż wydaje się nie dostrzegać garnących się wraz z islamem niebezpieczeństw.

źródło: dailysabah.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

44
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
21 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
Konradfakirpojawiam się i znikamDagaxyz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o