Jak bardzo religijni są młodzi ludzie? Polska wyróżnia się na tle Europy

Uniwersytet im św. Marii w Londynie i Instytut Katolicki w Paryżu przygotowały raport na temat religijności europejskiej młodzieży. Polska wyróżnia się na tle Europy.

Wyniki badań wyraźnie pokazują, że młodzi ludzie w wieku 16-29 lat odchodzą od chrześcijaństwa. Jest jednak w Europie kilka wyjątków z Polską na czele.

W czołówce zlaicyzowanych narodów Europy znajdują się Czesi, Estończycy, Szwedzi czy Holendrzy. Tutaj zdecydowana większość młodych ludzi odchodzi od wiary.

Za to Polska otwiera listę krajów z najbardziej zaangażowaną w życie duchowe młodzieżą. Zaledwie 17 proc. młodych Polaków uznaje się za niewierzących, podczas gdy w większości krajów Europy Zachodniej odsetek niewierzących wśród młodzieży przekracza 50 proc. Dodatkowo na tle innych ujętych w badaniu krajów, Polska jest krajem wybitnie jednolitym pod względem religii.

W rankingu krajów, których mieszkańcy uważają się za wierzących, kolejne miejsca zajmują: Litwa, Austria, Słowenia, Irlandia, Portugalia.

W Wielkiej Brytanii zaledwie 7 procent młodych ludzi identyfikuje się jako anglikanie, a 10 procent jako katolicy. Brytyjski teolog prof. Stephen Bullivant ocenia, że czasy chrześcijaństwa jako religii „domyślnej” w skali całej Europy już minęły.

Tymczasem wraz z kolejnymi latami rosną w siłę muzułmanie – stanowią w Wielkiej Brytanii obecnie 6 procent tych, którzy deklarują się jako wierzący i zapewne wkrótce wyprzedzą anglikanów.

Dodaj komentarz