Kraków: Akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej współpracującej z arabskimi i afrykańskimi przemytnikami

W dniu 28 maja 2018 roku Prokuratura Krajowa w Krakowie skierowała akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się organizację wiodącego tzw. szlakiem bałkańskim przemytu nielegalnych imigrantów.

Jak ustalono w toku śledztwa, polscy członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, po nawiązaniu ścisłej współpracy z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi, wspólnie organizowali przerzuty nielegalnych imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, do Niemiec i Austrii.

Transporty imigrantów, w tym kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo nawet po kilkadziesiąt osób, przy użyciu samochodów dostawczych niedostosowanych do przewozu ludzi.

W jednym z przypadków kierowca samochodu przewożącego cudzoziemców, doprowadzając do zderzenia z innym pojazdem, spowodował na terenie Słowacji wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym.

Opłata od 200 do 500 euro od osoby

Grupa czerpała znaczne zyski z przestępczego procederu. Pobierali od przemycanych imigrantów kwoty od 200 do 500 euro od osoby. Wysokość opłaty uzależniona była od docelowej destynacji.

źródło: pk.gov.pl 

Dodaj komentarz