Martin Schulz © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Europejczycy nie chcą „Stanów Zjednoczonych Europy” proponowanych ostatnio przez lidera SPD Martina Schulza – wynika z sondażu YouGov.

Martin Schulz na zjeździe swej partii w Berlinie zaproponował stworzenie Stanów Zjednoczonych Europy i likwidacji państw narodowych do 2025r. Stwierdził również, że ci którzy się na to nie zgodzą, opuszczą Unię Europejską.

Sondażownia YouGov zapytała 8,138 obywateli 7 krajów europejskich i okazało się, że w 6 krajach pomysł „Stanów Zjednoczonych Europy” spotkał się ze sprzeciwem – pisze „Daily Express”.

Badanie opinii publicznej została przeprowadzone w Niemczech, Francji, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Obywatele tych krajów zostali zapytani, czy popierają wizję Martina Schulza.

Wśród wymienionych krajów, tylko we Francji większość pytanych osób zgodziła się ze „Stanami Zjednoczonymi Europy”. „Za” opowiedziało 28 proc., a “przeciw” – 26 proc. Reszta osób nie ma wyrobionego zdania na ten temat lub ich to nie interesuje.

Najwięcej przeciwników superpaństwa jest według badania YouGov w Wielkiej Brytanii, tutaj tylko 10 proc. opowiedziało się „za” a 43 proc. nawet nie chce o tym słyszeć. W Niemczech 33 proc. było „przeciw” a 30 proc. „za”. W Finlandii i Szwecji “za” było tylko po 13 proc., a “przeciw” – odpowiednio 48 proc. i 56 proc.

Badania nie przeprowadzano w Europie Wschodniej, jednak łatwo się domyślić jak odpowiadaliby Polacy czy Węgrzy. Janos Lazar, będący szefem kancelarii Orbana podczas konferencji prasowej w Budapeszcie nazwał postulat wysuwany przez niemieckiego polityka absolutnie zdumiewającym. „Takie ultimatum, jakie kilka dni temu wygłosił Martin Schulz, Węgry po raz ostatni dostały od Adolfa Hitlera” – powiedział.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

99
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
30 Comment threads
69 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
47 Comment authors
Minekoklioes vel pislamistaGregorJędruśkuba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o