fot. pixabay.com

Niemiecka Rada Prasy zaleca dziennikarzom, by w swoich relacjach nadal unikali podawania narodowości lub wyznania sprawców przestępstw. „To może wywołać uprzedzenia”

Rada Prasy uzasadnia to ochroną mniejszości – Zalecenie nie zostanie zmienione – oświadczyła rzeczniczka Rady Prasy Edda Eick. Rada zaznacza, że dziennikarze mogą pisać o pochodzeniu sprawców przestępstw, ale najlepiej wtedy gdy jest to konieczne dla zrozumienia konkretnej sprawy.

Dyskusja na ten temat wybuchła po wydarzeniach w Kolonii – część mediów domagała się zmiany w dyrektywie 12.1 w kodeksie prasowym, która brzmi: „W relacjach o przestępstwach przynależność podejrzanego lub przestępcy do mniejszości religijnej, etnicznej lub innej wymienia się tylko wtedy, gdy służy to w uzasadniony sposób zrozumieniu opisywanego wydarzenia. Należy szczególnie wziąć pod uwagę, że podanie tej informacji może wywoływać uprzedzenia wobec mniejszości”.

Rada Prasy jest organem zajmującym się kwestiami etycznymi mediów drukowanych. Składa się z pracujących społecznie przedstawicieli stowarzyszeń wydawców prasy oraz organizacji dziennikarskich.

PAP

16
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
12 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Work Buy Consume DieJankotSvarogAntyMerkelAliBabaHunter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jestem Gosciem
Użytkownik

Komuna! Powróciły czasy najgorszego okresu stalinowskiego. Identyczne tłumaczenia. Gazety i radio nie mogły podawać wówczas prawdy (np.56 rok) ponieważ nie wolno było dopuścić do tego aby wzmacniać opozycję antysocjalistyczną. Niemalże takie same argumenty? Tylko wtedy była jakaś nadzieja, nadzieja w Zachodzie że z ich pomocą można obalić ten znienawidzony ustrój.… Czytaj więcej »

bk
Gość
bk

Stawiam dolary przeciw orzechom, że jeśli cokolwiek przeskrobią Polacy, to wtedy Szkopy zrobią wyjątek i akurat Polaków wymienią z narodowości.
A poza tym, o tak! Takie posunięcie pozwoli zmniejszyć ilość przestępstw:).

Svarog
Gość
Svarog

No ja np. nie zauważyłem żeby jakoś specjalnie chronili informacje o tym jak Polacy coś przeskrobią, zauważ że jak Polacy chcieli zrobić odwet za molestowanie Polki w „szwecji” to ich media się nie powstrzymywały przed pisaniem skąd oni są i co planowali. To samo zresztą w całej zachodniej europie, jak… Czytaj więcej »

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

Czyli robia to samo gowno co Szwedzi. Lewactwo to stonka, nic wiecej. Chca dobrze dla innych insektow zapominajac, ze tamci to drapiezniki.

Mr. ??
Gość
Mr. ??

Najlepiej zatuszować
W przypadku morderstw napisać i powiedzieć w TV że to samobójstwa nawet jak ofiara będzie mieć trzy rany postrzałowe w okolicy serca coś jak w książce Niebezpieczne związki B. Komorowskiego smile
W przypadku zamachów samobójczych napisać że jakiś „Niemiec” chciał rozerwać się w towarzystwie :).

suspiria
Gość
suspiria

A czy można pisać, że za masową imigracją do Europy z krajów trzeciego świata, najchętniej z zacofanych państw afrykańskich, z dużym odsetkiem HIV, w ostateczności inni muzułmanie, jak najmniej wykształceni, najlepiej młodzi odresywni samce w wieku poborowym stoją Żydzi?

AntyMerkel
Gość
AntyMerkel

W sumie to jest w tym jakiś pozytyw – WSZYSTKIE PRZESTĘPSTWA PÓJDĄ NA KONTO NIEMCÓW I WYDJDZIE NA TO, ŻE TO ONI SĄ NAJBARDZIEJ ZDZICZAŁYM NARODEM W EUROPIE!!!!!

Svarog
Gość
Svarog

Ale każdy kto czytał dobry podręcznik od historii to wie.

Svarog
Gość
Svarog

Każdy myślący człowiek już od dawna wie że jak nie piszą kto i skąd to znaczy że jest mowa o jakiejś mniejszości. Gdy biały chrześcijanin coś zrobi to w mediach walą o tym co zrobił i kim jest przez tydzień. Oni tą cenzurą tworzą uprzedzenia a nie im zapobiegają. Ale… Czytaj więcej »

yamato
Gość
yamato

Nie za bardzo widzę tu logikę (w jej „klasycznym” – nie lewackim znaczeniu). : „… wymienia się tylko wtedy, gdy służy to w uzasadniony sposób zrozumieniu opisywanego wydarzenia”. Ależ właśnie podawanie narodowości/religii sprawców przestępstw (jak w Kolonii czy gwałtów w Szwecji czy Austrii – przykładów znacznie więcej) – właśnie SŁUŻY… Czytaj więcej »

Paff
Gość
Paff

No i co im po tym, że nie napiszą, że to wyznawca islamu zamordował, że to nie arab pobił, że to nie Irakijczyk zdefekował do basenu? Wystarczy że napiszą, że wszystko to zrobił Mohhamed Abdul.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

No a jak Abdul zrobi myk w stylu – ale nie do końca – naszego p. Krzysztofa Bęgowskiego, i z niego wyjdzie jaki „czysty typ aryjski” typu Herman albo inny Johan… Powiedzmy, że na razie na etapie dowodu osobistego.

Jankot
Użytkownik

Napiszą bardziej anonimowo: Mohammed A.

Jankot
Użytkownik

Te paragrafy z tego dziennikarskiego kodeksu jako żywo przypominają księgę zaleceń dla cenzorów w PRL. Ktoś kiedyś mówił: komuno wróć! Nie musi wracać, bo nigdzie nie poszła!

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

No bo po co dodatkowo stresowac i dyskryminowac biednych uchodzcow, ktorych juz i tak gnebi trauma wojenna, spuchniete jajca i problem z ladowaniem I-phonow? Troszke tolerancji bitte.

Work Buy Consume Die
Gość
Work Buy Consume Die

Więc z góry należy zakładać, że to dzikusy z afryki i azji mniejszej i nie pobłażać smile