Państwo Islamskie próbuje użyć Libię jako bramę do Europy – twierdzą, że kraj ma duży potencjał po obaleniu Muammara Kadafiego, aby stworzyć tutaj bazę wypadową dla dżihadystów, którzy będą udawać uchodźców w celu przedostania się do Europy.

Nową strategię dżihadystów ujawniła antyislamistyczna fundacja Quillam, która przechwyciła treść dokumentu członka IS podpisującego się jako Abu Arhim al-Libim. Wynika z niego, że IS postrzega Libię nie tylko jako podatny grunt dla swojej centrali, ale również jako baza tranzytowa do przedostawania się statkami wraz z setkami imigrantów, którzy codziennie próbują uciec głównie do Włoch. Z przechwyconego dokumentu wynika także, że Libia posiada duże arsenały broni, amunicji, które po obaleniu Kadafiego dostały się w ręce rebeliantów.

Plan jest o tyle prosty, gdyż Europa nie radzi sobie z falą uchodźców – dane Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. uchodźców (UNHCR) pokazują, że 2014r. był rekordowy pod względem ubiegania się o azyl w UE, liczba ta przekroczyła 430 tys. osób, 30 procent więcej niż w 2013 r. W szybkim tempie wzrasta przede wszystkim liczba tych, którzy decydują się na przeprawę przez Morze Śródziemne z Libii, do wybrzeży Włoch, Grecji i Hiszpanii.

Liczba osób decydujących się na taką przeprawę do Europy z roku na rok stale rośnie – w 2012 roku było to 12 tys. osób, w 2013 40 tys., zaś w 2014 – ponad 200 tysięcy. Rzeczywista ilość może być znacznie większa, gdyż dane opublikowane opierają się na tych, które służby graniczne wykryły.

Nasser Kamel, ambasador Egiptu w Londynie, ostrzegł Wielką Brytanię, aby była przygotowana na „łodzie pełne terrorystów”, chyba że zostaną podjęte działania w Libii.

W poniedziałek, sir John Sawers, były szef MI6 powiedział, że Wielka Brytania powinna rozważyć umieszczenie wojsk lądowych w Libii, aby powstrzymać islamistów.

Włoska Minister Obrony Roberta Pinotti, powiedziała w ubiegłym tygodniu, że potencjał terrorystów przenikających Włochy w prymitywnych łodziach przewożących imigrantów z Libii „nie można wykluczyć”.

źródło: wnd.com / telegraph.co.uk

2
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
El LombrizHarry Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Harry
Gość
Harry

Nie „nie można wykluczyć”, tylko tak jest. Od dawna mówiłem, że Włosi powinni te łodzie zatapiać.