Bojownik tzw. Państwa Islamskiego (zdj. ilustracyjne) / Źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

Wśród Tatarów zanotowano w ostatnich latach wzrost przestępczości o charakterze terrorystycznym i ekstremistycznym. Źródłem tego zjawiska jest wzrost wpływów radykalnych islamistów wśród mieszkańców tej nadwołżańskiej republiki oraz powroty z szeregów ISIS bojowników pochodzących z terenów Rosji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Tatarstanu poinformowało o niepokojącym przepływie osób i idei między autonomiczną republiką a regionami świata, gdzie ekstremizm islamski niesie zagrożenie dla bytu państw i życia ludzkiego. Progres przestępstw o charakterze terrorystycznym przekłada się na liczbę wszczynanych postępowań o organizowanie nielegalnych grup zbrojnych.

85 obywateli Tatarstanu wyjechało, aby walczyć w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku. Zginęło co najmniej 10 z nich. Obecnie 78 osób z Republiki Tatarstanu jest na liście poszukiwanych za nielegalną działalność, 67 z nich trafiło na międzynarodową listę osób poszukiwanych przez Interpol. To tylko część z danych udostępnionych przez MSW Tatarstanu.

Do Tatarstanu trafiają coraz częściej duchowni o radykalnych poglądach, a młodzi ludzie są wysyłani do szkół religijnych na Bliskim Wschodzie, gdzie przesiąkają ideami radykalnego islamu. Dla części z islamistów walka w powstanie Państwa Islamskiego jest sposobem podkreślenia odrębności społeczeństwa Tatarstanu od reszty Rosji.

Hamowanie tendencji separatystycznych przez Moskwę jest wykorzystywane nie tylko do budowania oporu i postaw tatarskiej opozycji wobec Moskwy, ale też do rozpowszechniania „religijnej drogi” uniezależniania się od Rosji poprzez budowę kalifatu w każdy możliwy sposób.

Jednym z czynników budowy odrębności Tatarów będzie z pewnością islam, który od czasu upadku komunizmu rozbudował swoją bazę materialną wielokrotnie. W republice w ciągu ostatnich 25 lat liczba meczetów wzrosła ponad 60-krotnie. Muzułmanie mają do dyspozycji ponad 1500 meczetów i jeszcze więcej duchownych.

źródło: pch24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

34
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
20 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
Bij Russia.bijpolamichael112ArcherMichal Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o