Po 40 latach starań powstanie pierwszy meczet w powojennej historii Słowenii. Jest to mały kraj, który liczy nieco ponad 2 miliony ludzi, zamieszkuje go 47 tysięcy muzułmanów co stanowi 2,4% ludności.

Sam projekt nie jest nowy, pierwszy raz został złożony w 1969 roku, jednakże spotkał się z odmową, w 1990 wraz z upadkiem bloku sowieckiego ponowiono go, lecz spotkał się on wówczas z silną opozycją nacjonalistyczną.

Projekt został ostatecznie zatwierdzony w połowie września. Według Muftiego Nedzadza Grabusa jeśli Bóg pozwoli, meczet powstanie w przeciągu 3 lat. Meczet i Islamskie Centrum Kultury będą centrum międzyreligijnego dialogu i szacunku dla różnorodności słoweńskiego społeczeństwa” dodał.

Miejscem docelowym ma być oczywiście stolica Lublana. Będzie to arcynowoczesny budynek zwieńczony 40 metrowym minaretem. Oprócz sali modlitewnej przewidziane są również pomieszczenia biurowe a także biblioteka. Kosztorys wyceniono na 7 milionów euro, a większość kosztów sponsoruje były Emir Kataru.

na podstawie: islametinfo.fr
opracował: LaSt Man Standing

To mój ostatni post dla Nie Dla Islamizacji Europy. Chciałem podziękować czytelnikom za to, że byli i swoim zainteresowaniem dawali mi motywację do pisania i tłumaczenia kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Powiadom o