Dla cudzoziemców starających się o pobyt stały w Polsce, wprowadzono nowy wymóg – muszą oni znać język polski przynajmniej na poziomie B1 (stopień średniozaawansowany) – to jedno z rozwiązań nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowe przepisy wchodzą w życie 12 lutego.

Zgodnie z nowymi przepisami cudzoziemcy starających się o pobyt stały w Polsce, muszą oni znać język polski przynajmniej na poziomie B1. Z tego obowiązku mają być zwolnione dzieci cudzoziemskie do 16. roku życia oraz urodzone na terytorium Polski. Obecnie przepisy nie wskazują minimalnego poziomu znajomości języka polskiego.

Wprowadzono także rozwiązania, które mają usprawnić procedury dotyczące pozwoleń dla cudzoziemców. Jest to m.in. zniesienie konieczności podpisywania umowy o pracę na etapie procedury udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zniesiony został wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny przy ubieganiu się o zezwolenie na pobyt czasowy dla absolwenta polskiej uczelni poszukującego pracy. Wymagane będzie posiadanie środków finansowych na utrzymanie.

Zmiany – jak wskazuje MSWiA – mają stworzyć lepsze ramy prawne, pozwalające na „świadome zarządzanie migracjami w Polsce”, mają też zapewnić lepszą ochronę cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi.

Nowela wprowadza również ułatwienia dla cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce na stałe z uwagi na polskie pochodzenie lub posiadanie Karty Polaka. Upraszcza także proces wydawania decyzji w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

PAP

63
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
20 Comment threads
43 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
45 Comment authors
Xxx_sportowy_tryb_życiaAnnagNiki2banitaArcher Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o