W czwartek 27 lutego Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Unia Europejska nie bierze pod uwagę łamania praw człowieka, jak i skandalicznej w ostatnim czasie sprawy Norweżki, która trafiła do więzienia za seks pozamałżeński po tym, jak zgłosiła na policje gwałt, czy tortur trzech Brytyjczyków.

Według pierwszych zagranicznych doniesień prasowych, 523 europarlamentarzystów głosowało za zniesieniem wiz dla ZEA spośród 577 obecnych podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu. Po wprowadzeniu w życie zmian, obywatele ZEA będą mogli przemieszczać się swobodnie po 27 krajach Unii Europejskiej.  ZEA stały się pierwszym krajem arabskim, drugi na Bliskim Wschodzie oraz trzecim wśród krajów islamskich, których obywatele otrzymują zwolnienie z obowiązku wizowego.

Łamanie podstawowych praw

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich coraz częściej odbywają się procesy polityczne, a od niedawna przed sądem stają także obywatele, którzy wykorzystują media społecznościowe do krytykowania rządu. Niepokojące jest również to, ze coraz częściej ofiarami ataków są rodziny więźniów politycznych.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych nie wzięła pod uwagę nadużyć ZEA. Wspomnieć tutaj należy, że obywatele europejscy w ZEA często padają ofiarą naruszenia praw człowieka – Dla przykładu można tutaj podać tortury trzech Brytyjczyków dokonanych przez policjantów z Dubaju, rząd Wielkiej Brytanii sam musiał w tej sprawie interweniować. Sprawa zgwałconej Norweżki, która została posądzona o seks pozamałżeński też nie przeszedł bez echa, także w tej sprawie należało interweniować.

Polski wątek

Udało nam się ustalić, że Filip Kaczmarek, Krzysztof Lisek z Platformy Obywatelskiej razem z innymi posłami PO do Parlamentu Europejskiego w 2013 roku złożyli pismo do komisarz Ceciliy Malmström, w którym uzasadnili, dlaczego należy znieść wizy dla obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz wyrazili głęboką nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie. Otrzymali odpowiedź, iż spawa wiz zostanie rozpatrzona w 2014r, teraz 28 lutego 2014 wiemy kto z Polski przyczynił się do tego.

Jeśli uda nam się dowiedzieć czegoś więcej, artykuł zostanie zaktualizowany.

na podstawie: emirates247.com / upww.us / gulfnews.com

4
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Peter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Peter
Gość
Peter