334. rocznica bitwy pod Wiedniem. Wielkie zwycięstwo Jana III Sobieskiego

Rok 1683 zapisał się w dziejach Polski i całej chrześcijańskiej Europy jako jedno z najważniejszych wydarzeń. 12 września sprzymierzone wojska rozgromiły armię turecką oblegającą Wiedeń, zadając tym samym jedną z najbardziej dotkliwych klęsk Imperium Osmańskiemu. Dziś obchodzimy 334 rocznicę zwycięstwa.

Imperium Osmańskie przez wieki opierało swoją potęgę na podbojach, początkowo głównie obszarów azjatyckich. Jednak w XVII wieku Turcy rozpoczęli podbój terenów europejskich, atakując Bałkany, księstwa rumuńskie, Kretę i Siedmiogród. W roku 1672 zajęli należące do Polski Podole. Polska nie tylko utraciła Podole, ale także zobowiązała się do płacenia Turcji 22 tys. talarów rocznego haraczu, co czyniło z niej lennika Imperium.

Powstanie węgierskich protestantów na terenach należących do Habsburgów, i oddanie tych ziem pod zwierzchnictwo Imperium, realnie zagroziło bytom Austrii i Polski, która od lat prowadziła wojny z Turkami. Wielki wezyr był nieprzewidywalny. Nikt nie spodziewał się, w którym kierunku nieprzyjaciele chcą realizować swoją politykę podboju nowych ziem. Padło na Wiedeń. Porażka Austriaków mogła się okazać katastrofalna w skutkach dla całego kontynentu europejskiego.

Raca wystrzelona ze wzgórza Kahlenberg 11 września 1683 roku oznaczała, że nadciągają posiłki. Nadzieja na odparcie wroga ponownie zakwitła w sercach wiedeńczyków.

Korona Królestwa Polskiego wystawiła prawie 21 tysięczną armię, nie licząc dodatkowego korpusu Hieronima Lubomirskiego w sile 2 tysięcy osób, który został wysłany wcześniej na pomoc cesarzowi. W skład sił polskich wchodziło 10 tysięcy jazdy (105 chorągwi) 2,8 tysiąca dragonii, 7 tysięcy piechoty oraz 2,5 tysiąca husarzy, którzy byli główną siłą uderzeniową polskiej kawalerii.

Łącznie pod Wiedniem armia koalicyjna wystawiła około 68 tysięcy żołnierzy. Polskie oddziały po trzech tygodniach od wyruszenia z Krakowa dotarły nad Dunaj, gdzie 3 września w miejscowości Stetteldorf odbyła się narada wojenna sprzymierzonych państw. Obradom przewodniczył Jan III Sobieski, który podczas tego wydarzenia otrzymał buławę marszałkowską z rąk margrabiego Hermana Badeńskiego, co oznaczało przekazanie naczelnego dowództwa polskiemu królowi. Podczas obrad rady starły się dwie koncepcje ataku. Książę Lotaryński chciał jak najszybciej zdobyć Wiedeń i zmusić Turków do odwrotu. Polski władca miał nieco inne zdanie. Chciał wydać nieprzyjacielowi wielką batalię i zniszczyć większość jego sił, co ułatwiłoby dalsze działania zbrojne chociażby na terenie Węgier. Ostatecznie postanowiono, że wojska podejdą pod stolicę przez tzw. Las Wiedeński i zaatakują według planów polskiego króla.

Pod Wiedniem ponownie okazało się, jaką siłą bojową jest husaria. Sprawnie przeprowadzony atak polskiego króla zadał dotkliwą klęskę pewnym siebie Turkom. Ich porażka była kolejnym sygnałem (po druzgocącej klęsce pod Lepanto prawie sto lat wcześniej w 1571 roku) do zaprzestania działań ekspansyjnych.

Straty Turków szacuje się na około 10 tysięcy osób. Wielu żołnierzy dostało się również do niewoli (około 5 tysięcy). Wojska cesarsko-polskie straciły łącznie 1,5 tysiąca osób. Klęska wiedeńska zakończyła okres zwycięstw Imperium Osmańskiego, a wielki wezyr Kara Mustafa za przegraną zapłacił życiem.

„Venimus, vidimus, Deus Vicit!”, czyli „przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!” pisał Jan III Sobieski do papieża Innocentego XI. Do żony zaś: „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”.

źródło: historykon.pl

55 komentarz do “334. rocznica bitwy pod Wiedniem. Wielkie zwycięstwo Jana III Sobieskiego

  1. @ola
   Wiesz, zależy jaka ta służba jest. Ja pop studiach nie byłem w wojsku i się z tego cieszę – trzy miesiące picia w budynkach, trzy na świeżym powietrzu (relacja kolegi, który był). Nie, żebym miał coś przeciwko piciu wink ale chyba w domu też można. Chodzi mi o to, że to nie była jakaś forma bojkotu, ale działo się to za przyzwoleniem olewającej wszystko kadry.

   1. nie wiem gdzie twoi koledzy byli w tym wojsku ale chyba w jakims ruski, jak ja byłem tośmy na unitarce i długo jeszcze po niej tak w ciry dostali na poligonie, strzelnicy i w ogóle w polu że masakra. Dla mnie zasadnicza słuzba to podstawa z cipy zrobi faceta.

  2. Nie wiem czy wiecie ale w Łodzi znieważono pomnik Kościuszki … Poszukajcie a znajdziecie info. Lewactwo nie ma za grosz szacunku dla naszej historii tradycji i kultury … Chcieli by pewnie abyśmy byli wynarodowioną mieszanką bez tych wyżej wymienionych wartości by móc nami łatwo sterować.

  3. Kiedyś to były kobiety… szanowały się, dbały o swoje dobre imię, były uczone jak być dobrą matką i żoną. Było trzeba im zaimponować i je uwodzić, teraz to się robi za pomocą forsy i drinków. Także przygadał kocioł garnkowi…

 1. Jak nam za obronę Europy te zachodnie społeczności zapłaciły? Zaborami? Niech się teraz pedały duszą w sosie własnym do spółki z muzułmanami których tak kochają i których tyle nasprowadzali a my powinniśmy nic, tylko śmiać się z głupków oddzieleni od nich zaporami i zasiekami nie do przebycia. I żadnych, pedalskich, ciotowatych, lewackich uchodźców z Zachodniej Europy u nas.

   1. @ Marek.
    Kiedys mialem nieszczescie wyladowac sie w towarzystwie wielce dowciapnych niemiaszkow ,ktorzy kiedy zorientowali sie ,ze jestem Polakiem opowiedzieli znany kawal o niemieckich turystach udajacych sie do Polski , a ktorych samochody mialy sie juz w Polsce znajdowac…Kiedy ucichly kaskady smiechu zapewnilem ich ,ze zaden z tych samochodow nie zginal i stoja one grzecznie zaparkowane pod brama pewnego obozu z napisem …”Arbeit macht Frei”! Smiechy ucichly ,jak nozem ucial i zapadlo dlugie milczenie …..

    1. I bardzo dobrze zrobiłeś. Myśleli może że tacy mądrzy a Polak głupi. Ja też mam kilkoro znajomych w Niemczech. Właściwie można powiedzieć przyjaciół. W kontaktach z nimi nie pamiętam aby kiedykolwiek coś złośliwego mi przygadywali albo na Polaków ale z kolei próbowali to robić ich znajomi i ja też nie raz coś takiego im „palnąłem” że im pewnie w pięty poszło. I masz rację też zaraz robiła się cisza.

    2. Mi kiedyś jeden niemiec dogryzał, że wszyscy Polacy są specjalistami od kradzieży samochodów (dodam, że to konsul niemiecki i austriacki w jednym). W końcu raz mu odpowiedziałem, że „tak, dokładnie w taki sam sposób, w jaki niemcy są najlepszymi specjalistami od gazu”
     Jego mina była bezcenna.

  1. My Polacy broniliśmy zachód przed islamem zarówno tatarskim w XIII i XIV wieku i w okresie od XV do XVII w przed islamem tureckim. Zachód w dowód wdzięczności zapłacił nam rozbiorami-czyli wykreśleniem Polski z mapy Europy
   i tępieniem Polaków, poprzez niszczenie naszej historii, religii, języka, oświaty
   i mordowaniem Polaków zarówno przez Austriaków(rzeź galicyjska, wojny napoleońskie) przez Prusaków(powstanie kościuszkowskie, wojny napoleońskie).
   (O ruskich pisać nie będę bo to wschód temat na kiedy indziej). Aby wydostać
   się z zaborów pod warunkiem, że Polacy nie zostaną totalnie zniemczeni przez Austriaków i Prusaków (lub zrusyfikowani przez Białorusinów, Rosjan czy Ukraińców)potrzebna była 1 wojna światowa, aby wszyscy zaborcy Polski skoczyli sobie do gardeł. Polacy w czasie 1 wojny światowej służąc w armii austriackiej i pruskiej musieli zabijać zarówno Rosjan jak i Polaków służących w armii rosyjskiej.Natomiast Polacy służący w armii rosyjskiej musieli zabijać Austriaków, Niemców i Polaków służących w tamtych armiach!!!!!Dla Polski
   1 wojna światowa była HEKATO-BOMBĄ!!!!Niemcy,Austriacy i Rosjanie powołali prawie 3,5 mln polskich żołnierzy, z czego 800.000 zginęło!!! Dla porównania we wrześniu 1939 armia polska liczyła 950.000 żołnierzy,a w latach 1939-1945 powołano dodatkowo prawie 1.000.000 polskich żołnierzy. W sumie w latach 1914-1918 powołano pod broń 3,5 mln Polaków,a w latach 1939-1945 niecałe 2.000.000 polskich żołnierzy!!!Po 1918,a więc w latach 1919-1920 Polacy uratowali całą cywilizację,a przede wszystkim Zachód przed bolszewicką eksterminacją.W 1939 r. Niemcy w dowód wdzięczności przystąpili do eksterminacji narodu polskiego do spółki z Rosjanami i Ukraińcami(kresy wschodnie). Mieliśmy traktat wojskowy podpisany z Francją na wypadek wojny z Niemcami i oni traktat złamali nie pomagając nam w 1939, natomiast my im pomagaliśmy walcząc we Francji zarówno w 1940 i w latach 1944-45.Natomiast oni nie mieli oporów by wysyłać niektóre jednostki francuskie SS na front wschodni by walczyły na terenie Polski z Rosjanami, a także tłumiły opór Polaków!!!!!np.638 pułk francuskiej piechoty w ramach niemieckiej 7 dywizji piechoty stacjonował …….UWAGA w Dębicy!!!!
   Angole wcale nie lepsi w latach 1939 wrzucili nas w łapy Hitlera i Stalina,a po 1945 podziękowali nam za Enigmę, za polskich lotników, za polskich żołnierzy
   spod Tobruka,Fallaisee, Monte Cassino, Arnhem itp,za rozpracowanie rakiet V-1
   V-2. Rewanżując się za 1939 r,ponownie w 1945 r.nas sprzedali, tyle że tym razem tylko Stalinowi.Widzicie jacy dobrzy byli Anglicy.A w latach 1945-56w Polsce była krwawa wojna domowa między żołnierzami niezłomnymi,(czyli takimi co nie chcieli komunistycznej Polski, tzn nie chcieli żadnych kołchozów, kolektywizacji, obozów pracy, terroru i komunistycznego dziadostwa)a między polskimi komunistami( nad którymi władzę sprawowali Żydzi)
   i Rosjanami!!!Dzięki Brytyjczykom i Amerykanom w latach 1945-1956 zabito ponad 25.000 Polaków, a 200.000 wywieziono do rosyjskich łagrów.
   A później prawie 50 lat komunizmu.Jeśli zachód ma zdechnąć niech zdechnie, ważne, żeby Polska żyła.Nie złamał nas Lenin, nie złamał nas Hitler, sSalin, nie złamali nas Niemcy,Austriacy,Ukraińcy,spiskujący wszędzie z zaborcami Żydzi,nawet Rosjanie to tym bardziej nie zniszczą nas czarnuchy, które nie znają tabliczki mnożenia!!!!!

   1. No własnie jak uczy historia jesli się pier…li u sąsiadów to pier….li sie i u nas. Jesli kozojeby przejmą francuską broń atomową to atomatycznie postawią nam ultimatum że mamy przyjąć islam – i co wtedy ? Tylko na USA bedzie mozna liczyć.

    1. To my też im postawimy ultimatum!Albo wypierdalają po dobroci do swojego buszu w Azji i Afryce,albo sprawimy że żadne z tych przygłupów o intelekcie mrówki nie pójdzie do raju.Zamiast atomówki wyhodujmy w Polsce te marne 10 mln psów i marne 18 mln świń i zagrozimy im, że to dla nich w prezencie.A po drugie
     czy ktoś wyobraża sobie Somalijczyka czy Kuwejtczyka, który nie umie pisać ani czytać, ze wciska czerwony guzik atomowy. Wystarczy tym przygłupom dać namiary satelitarne aby sami
     w siebie wycelowali i oni to zrobią dlatego , że są ograniczeni umysłowo.A są ograniczeni umysłowo, bo nie wiedzą nawet do czego służy deska klozetowa i jak należy z tego korzystać.

     1. trochę racji masz, ale wystarczy kilku dobrze wyszkolonych przez jahmerykańców lub pejsatych (a takich jest setki łącznie z bid ladenem) i mamy po dupie, ci wiedzą nawet do czego komputer służy cool

  2. @ Matrek.
   Tam zabory …wlasnie dowiedzielismy sie ,ze nazizm jest o wiele starszy ,niz sie sadzilo ,bo powstal juz w XVII w i to na dodatek w Polsce ! Na pomniku Jana III austriaccy lewacy pozostawili napis : „nazis raus”!Nooooo, to teraz pewnie bedziemy musieli zaplacic juz nie 65 ,ale conajmniej 100 mld dolcow!

 2. Ta historia uczy nas ważnej rzeczy: wówczas protestanci węgierscy byli piątą kolumną islamu. Spójrzmy dzisiaj na „protestanckie” ( protestantyzm: zjudaizowany katolicyzm) kraje, Niemcy, Szwecję i Holandię. To one stały się piątą kolumną islamu. Historia lubi się powtarzać, tylko Sobieski nie przybędzie na odsiecz.

 3. ,,Nikt nie spodziewał się, w którym kierunku nieprzyjaciele chcą realizować swoją politykę podboju nowych ziem. Padło na Wiedeń.”

  Gdyby padło na Warszawę, to dzisiaj Europa byłaby zjednoczona, tylko nie pod hasłami ,,demokracji” a allaha. Nikt by nam nie pomógł. Warto pamiętać o ,,solidarności europejskiej” sto lat później, która doprowadziła do tego, że m. in. Austria ,,zaopiekowała się” ziemiami swoich obrońców.

  1. ISLAM ISLAM ! Kazdy muzulmanin jest honorowy ! Wy polaki nigdy nie zginiecie za wasza heretyczna wiare ! My za Allaha jestesmy w stanie nawet na taka zniewaga jak kopulacja z waszymi kobietami ! Allah Akbar ! Europa zachodnia nasza potem na was przyjdzie czas !

  2. Muzul honorowy hahahahahaha. Nieroby bez honoru, tylko social biora, niskie iq, przenosza choroby, Nic waznego dla ludzkosci nie wynalezli. Dno umysliwe a on mi o honorze a nawet odmowy kobiety zniesc nie mowie. Kutas mysli za nich- wzrost gwaltow mowi Sam za siebie. Chuj niech bedzie z mahometem. Szkoda ze nie moge sie przeniesc w czasie Bo bym go w dupe zaladowal pedofila jebanego. Ps. Jestem hetero.

  1. ISLAM ISLAM ! Jeszcze bedziecie w polsce piescic nasze ciemne prącia ! Tylko zawladniemy reszta europy ! Niemki juz sa nasze, szwedki tez, francuski i reszta tez ! ISLAM ISLAM ! Nasze prącia juz na was czekają !

  2. Aby tylko przez jedną. Gorzej jak zauważy Cię cała grupa wtedy przyrodzenie będzie bolało. Przynajmniej teraz masz sposób na podryw wink A jak to przestanie działać możesz się pomalować na czarno i też będziesz miał branie a być może nawet i większe.

 4. Jan III Sobieski był de facto jednym z najsłabszych władców elekcyjnych Polski, zaraz obok Korybuta Wiśniowieckiego, Wettynów z Saksonii i francuza Walezego.

  W czasie swoich rządów Sobieski umiał wziąć za mordę samowolnych magnatów i wprowadzić należnych reform (w czasie gdy w Europie rodziły się monarchie. Król nie potrafił także wykorzystać swoich spektakularnych zwycięstw militarnych w celu odzyskania dla Ojczyzny wielkich połaci zagrabionych przez Turków i Rosjan ziem [Rozejm w Żurawnie] i [Pokój Grzymułtowskiego] a Wiktoria Wiedeńska nie dała nic de facto Polakom oprócz prestiżu i pustych pochwał. Ponadto Sobieski nie zabezpieczył tronu dla swojego następcy poprzez vivente rege co skazało Polaków na rządy miernot z niemieckiej Saksonii.

  PS. Sobieski był nie jako takim Wałęsą XVII-wiecznej Polski; kolaborował ze najeźdźcą (Szwedami) i wraz nimi mordował rodaków oraz podobnie jak były stoczniowiec tak i on działał umyślnie na zysk obcych państw…

   1. Gdyby Lidwik XIV mial do czynienia z „krolewiatkami” ,z ktorych kazdy ,jak np.Lubomirski, potrafil wystawic kiludziesietotysieczne wojsko ,to absolutyzm we Francj spalilby na panewce! Niestety pod koniec XVII w. rozklad Rzeczypospolitej byl posuniety juz tak daleko ,ze oscienne mocarstwa tylko za pieniadze potrafily przeforsowac elekcje Augusta Sasa,pozostawiajac w pobitym polu krolewicza Jakuba….

 5. W tedy nie było lewackiej poprawności politycznej z najeźdźcami się walczyło, była kara śmierci …
  W 20 i 21 wieku banda lewaków utopistów chce wymieszać rasy, płcie, islam z homoseksualizmem, gender,
  skończy sie jak każda gówniana utopia smile

 6. Może obraz Matejki powinno się podpisać (w językach obcych!!!) „polska wersja dialogu z islamem”.
  Druga wersja (specjalnie dla Franciszka) miałaby to samo, a niżej drobniejszym drukiem wyjaśnienie, że król nadaje papieżowi sms-a treści „przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.
  Umie ktoś takie zrobić i w interenty wpuścić?

Dodaj komentarz