Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia / commons.wikimedia.org

Rok 1683 zapisał się w dziejach Polski i całej chrześcijańskiej Europy jako jedno z najważniejszych wydarzeń. 12 września sprzymierzone wojska rozgromiły armię turecką oblegającą Wiedeń, zadając tym samym jedną z najbardziej dotkliwych klęsk Imperium Osmańskiemu. Dziś obchodzimy 334 rocznicę zwycięstwa.

Imperium Osmańskie przez wieki opierało swoją potęgę na podbojach, początkowo głównie obszarów azjatyckich. Jednak w XVII wieku Turcy rozpoczęli podbój terenów europejskich, atakując Bałkany, księstwa rumuńskie, Kretę i Siedmiogród. W roku 1672 zajęli należące do Polski Podole. Polska nie tylko utraciła Podole, ale także zobowiązała się do płacenia Turcji 22 tys. talarów rocznego haraczu, co czyniło z niej lennika Imperium.

Powstanie węgierskich protestantów na terenach należących do Habsburgów, i oddanie tych ziem pod zwierzchnictwo Imperium, realnie zagroziło bytom Austrii i Polski, która od lat prowadziła wojny z Turkami. Wielki wezyr był nieprzewidywalny. Nikt nie spodziewał się, w którym kierunku nieprzyjaciele chcą realizować swoją politykę podboju nowych ziem. Padło na Wiedeń. Porażka Austriaków mogła się okazać katastrofalna w skutkach dla całego kontynentu europejskiego.

Raca wystrzelona ze wzgórza Kahlenberg 11 września 1683 roku oznaczała, że nadciągają posiłki. Nadzieja na odparcie wroga ponownie zakwitła w sercach wiedeńczyków.

Korona Królestwa Polskiego wystawiła prawie 21 tysięczną armię, nie licząc dodatkowego korpusu Hieronima Lubomirskiego w sile 2 tysięcy osób, który został wysłany wcześniej na pomoc cesarzowi. W skład sił polskich wchodziło 10 tysięcy jazdy (105 chorągwi) 2,8 tysiąca dragonii, 7 tysięcy piechoty oraz 2,5 tysiąca husarzy, którzy byli główną siłą uderzeniową polskiej kawalerii.

Łącznie pod Wiedniem armia koalicyjna wystawiła około 68 tysięcy żołnierzy. Polskie oddziały po trzech tygodniach od wyruszenia z Krakowa dotarły nad Dunaj, gdzie 3 września w miejscowości Stetteldorf odbyła się narada wojenna sprzymierzonych państw. Obradom przewodniczył Jan III Sobieski, który podczas tego wydarzenia otrzymał buławę marszałkowską z rąk margrabiego Hermana Badeńskiego, co oznaczało przekazanie naczelnego dowództwa polskiemu królowi. Podczas obrad rady starły się dwie koncepcje ataku. Książę Lotaryński chciał jak najszybciej zdobyć Wiedeń i zmusić Turków do odwrotu. Polski władca miał nieco inne zdanie. Chciał wydać nieprzyjacielowi wielką batalię i zniszczyć większość jego sił, co ułatwiłoby dalsze działania zbrojne chociażby na terenie Węgier. Ostatecznie postanowiono, że wojska podejdą pod stolicę przez tzw. Las Wiedeński i zaatakują według planów polskiego króla.

Pod Wiedniem ponownie okazało się, jaką siłą bojową jest husaria. Sprawnie przeprowadzony atak polskiego króla zadał dotkliwą klęskę pewnym siebie Turkom. Ich porażka była kolejnym sygnałem (po druzgocącej klęsce pod Lepanto prawie sto lat wcześniej w 1571 roku) do zaprzestania działań ekspansyjnych.

Straty Turków szacuje się na około 10 tysięcy osób. Wielu żołnierzy dostało się również do niewoli (około 5 tysięcy). Wojska cesarsko-polskie straciły łącznie 1,5 tysiąca osób. Klęska wiedeńska zakończyła okres zwycięstw Imperium Osmańskiego, a wielki wezyr Kara Mustafa za przegraną zapłacił życiem.

„Venimus, vidimus, Deus Vicit!”, czyli „przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!” pisał Jan III Sobieski do papieża Innocentego XI. Do żony zaś: „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”.

źródło: historykon.pl

55
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
17 Comment threads
38 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
ArcherbkkkkkacperKapitanWiktor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
888
Gość
888

Jak nam za obronę Europy te zachodnie społeczności zapłaciły? Zaborami? Niech się teraz pedały duszą w sosie własnym do spółki z muzułmanami których tak kochają i których tyle nasprowadzali a my powinniśmy nic, tylko śmiać się z głupków oddzieleni od nich zaporami i zasiekami nie do przebycia. I żadnych, pedalskich,… Czytaj więcej »

888
Gość
888

Na poprawienie humoru ostatnio przeczytane i niezwykle trafne:
POLACY!
Drodzy rodacy! Jedźmy do Niemiec. Tak, właśnie do Niemiec! Nasze polskie złoto, dzieła sztuki, obrazy już tam są! Od 70 lat!

Robbin St Ledger
Gość

@ Marek. Kiedys mialem nieszczescie wyladowac sie w towarzystwie wielce dowciapnych niemiaszkow ,ktorzy kiedy zorientowali sie ,ze jestem Polakiem opowiedzieli znany kawal o niemieckich turystach udajacych sie do Polski , a ktorych samochody mialy sie juz w Polsce znajdowac…Kiedy ucichly kaskady smiechu zapewnilem ich ,ze zaden z tych samochodow nie… Czytaj więcej »

888
Gość
888

I bardzo dobrze zrobiłeś. Myśleli może że tacy mądrzy a Polak głupi. Ja też mam kilkoro znajomych w Niemczech. Właściwie można powiedzieć przyjaciół. W kontaktach z nimi nie pamiętam aby kiedykolwiek coś złośliwego mi przygadywali albo na Polaków ale z kolei próbowali to robić ich znajomi i ja też nie… Czytaj więcej »

Jon Linker
Gość

W ich gronie powiedzec cos nt. Zydow i SS.
Slychac bedzie szelest przelatujacego komara.

komentator
Gość
komentator

Mi kiedyś jeden niemiec dogryzał, że wszyscy Polacy są specjalistami od kradzieży samochodów (dodam, że to konsul niemiecki i austriacki w jednym). W końcu raz mu odpowiedziałem, że „tak, dokładnie w taki sam sposób, w jaki niemcy są najlepszymi specjalistami od gazu”
Jego mina była bezcenna.

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

My Polacy broniliśmy zachód przed islamem zarówno tatarskim w XIII i XIV wieku i w okresie od XV do XVII w przed islamem tureckim. Zachód w dowód wdzięczności zapłacił nam rozbiorami-czyli wykreśleniem Polski z mapy Europy i tępieniem Polaków, poprzez niszczenie naszej historii, religii, języka, oświaty i mordowaniem Polaków zarówno… Czytaj więcej »

logic
Gość

No własnie jak uczy historia jesli się pier…li u sąsiadów to pier….li sie i u nas. Jesli kozojeby przejmą francuską broń atomową to atomatycznie postawią nam ultimatum że mamy przyjąć islam – i co wtedy ? Tylko na USA bedzie mozna liczyć.

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

To my też im postawimy ultimatum!Albo wypierdalają po dobroci do swojego buszu w Azji i Afryce,albo sprawimy że żadne z tych przygłupów o intelekcie mrówki nie pójdzie do raju.Zamiast atomówki wyhodujmy w Polsce te marne 10 mln psów i marne 18 mln świń i zagrozimy im, że to dla nich… Czytaj więcej »

ocoloto
Gość
ocoloto

trochę racji masz, ale wystarczy kilku dobrze wyszkolonych przez jahmerykańców lub pejsatych (a takich jest setki łącznie z bid ladenem) i mamy po dupie, ci wiedzą nawet do czego komputer służy cool

Robbin St Ledger
Gość

@ Matrek. Tam zabory …wlasnie dowiedzielismy sie ,ze nazizm jest o wiele starszy ,niz sie sadzilo ,bo powstal juz w XVII w i to na dodatek w Polsce ! Na pomniku Jana III austriaccy lewacy pozostawili napis : „nazis raus”!Nooooo, to teraz pewnie bedziemy musieli zaplacic juz nie 65 ,ale… Czytaj więcej »

Marcin Opus
Gość

,,Nikt nie spodziewał się, w którym kierunku nieprzyjaciele chcą realizować swoją politykę podboju nowych ziem. Padło na Wiedeń.” Gdyby padło na Warszawę, to dzisiaj Europa byłaby zjednoczona, tylko nie pod hasłami ,,demokracji” a allaha. Nikt by nam nie pomógł. Warto pamiętać o ,,solidarności europejskiej” sto lat później, która doprowadziła do… Czytaj więcej »

Święty Monitor
Gość

Jan III Sobieski był de facto jednym z najsłabszych władców elekcyjnych Polski, zaraz obok Korybuta Wiśniowieckiego, Wettynów z Saksonii i francuza Walezego. W czasie swoich rządów Sobieski umiał wziąć za mordę samowolnych magnatów i wprowadzić należnych reform (w czasie gdy w Europie rodziły się monarchie. Król nie potrafił także wykorzystać… Czytaj więcej »

Święty Monitor
Gość

*W czasie swoich rządów Sobieski NIE umiał wziąć za mordę samowolnych magnatów i wprowadzić należnych reform (w czasie gdy w Europie rodziły się monarchie ABSOLUTYSTYCZNE jak np. Francja Ludwika XIV).

Robbin St Ledger
Gość

Gdyby Lidwik XIV mial do czynienia z „krolewiatkami” ,z ktorych kazdy ,jak np.Lubomirski, potrafil wystawic kiludziesietotysieczne wojsko ,to absolutyzm we Francj spalilby na panewce! Niestety pod koniec XVII w. rozklad Rzeczypospolitej byl posuniety juz tak daleko ,ze oscienne mocarstwa tylko za pieniadze potrafily przeforsowac elekcje Augusta Sasa,pozostawiajac w pobitym polu… Czytaj więcej »

Kris11
Gość
Kris11

Ta historia uczy nas ważnej rzeczy: wówczas protestanci węgierscy byli piątą kolumną islamu. Spójrzmy dzisiaj na „protestanckie” ( protestantyzm: zjudaizowany katolicyzm) kraje, Niemcy, Szwecję i Holandię. To one stały się piątą kolumną islamu. Historia lubi się powtarzać, tylko Sobieski nie przybędzie na odsiecz.

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

NDIE informuje o sprawach bieżących ale i o historii też sporo mozna się dowiedzieć. Tego nie wiedziałem i tym bardziej nie skojarzyłem drogi Krisie11ty

stanislaw
Gość
stanislaw

Austriacy w dniu rocznicy bitwy pod Wiedniem powinni na kolanach czyścić zbeszczeszczony pomnik Kana Sobieskiego III.

ola
Gość
ola

Kiedys to byli mezczyzni.. A teraz, razem z mamusiami ciesza, sie ze sluby wojskowej nie ma…

Marcin Opus
Gość

@ola Wiesz, zależy jaka ta służba jest. Ja pop studiach nie byłem w wojsku i się z tego cieszę – trzy miesiące picia w budynkach, trzy na świeżym powietrzu (relacja kolegi, który był). Nie, żebym miał coś przeciwko piciu ale chyba w domu też można. Chodzi mi o to, że… Czytaj więcej »

hjj
Gość
hjj

nie wiem gdzie twoi koledzy byli w tym wojsku ale chyba w jakims ruski, jak ja byłem tośmy na unitarce i długo jeszcze po niej tak w ciry dostali na poligonie, strzelnicy i w ogóle w polu że masakra. Dla mnie zasadnicza słuzba to podstawa z cipy zrobi faceta.

Jerzy
Gość
Jerzy

@hjj /Opus : Piszecie o dwóch RÓŻNYCH sytuacjach :hjj o zasadniczej służbie wojskowej (2 lata, w marynarce 3) a Opus o półrocznym SOR-że (po studiach) – więc OBAJ macie rację.

Micaela Nealey
Gość

@Jerzy
100% poza tym ja piszę o końcu lat 90-tych, nie wiem, jak @hjj. Poza tym piszę o jednym koledze.

Darin Meredith
Gość

To się nazywało SPR – Szkoła Podchorążych Rezerwy. Wiem, bo byłem. I wszystko się zgadza, zgodnie z relacją @Marcin-Opus.

Jack
Gość
Jack

Obowiązkowa słóżba wojskowa to strata czasu i pieniędzy. Podstawą bezpieczeństwa państwa jest armia zawodowa, ale to tylko moje zdanie.

AqqPanieKruq
Gość
AqqPanieKruq

Oraz przeszkoleni i uzbrojeni cywile. Tak jak w Szwajcarii czy Izraelu.

888
Gość
888

@AqqPanieKruq
Przeszkoleni i uzbrojeni cywile aby być przeszkolonymi to tym samym muszą gdzieś to przeszkolenie przejść czyli innymi słowy muszą iść do wojska. Z tego prosty wniosek że @Jack się myli.

Jack
Gość
Jack

Cywile, czyli i mężczyźni i kobiety mam rozumieć?

Jack
Gość
Jack

Uzbrojeni, ale w co? W kamienie? Polacy są rozbrojeni. A w Izraelu do woja biorą nawet kobiety, więc ciekaw jestem, co na to Ola.

XaX
Gość
XaX

Nie wiem czy wiecie ale w Łodzi znieważono pomnik Kościuszki … Poszukajcie a znajdziecie info. Lewactwo nie ma za grosz szacunku dla naszej historii tradycji i kultury … Chcieli by pewnie abyśmy byli wynarodowioną mieszanką bez tych wyżej wymienionych wartości by móc nami łatwo sterować.

Robbin St Ledger
Gość

Dziwne ,ale lewactwo samo sobie pluje w twarze… przeciez Kosciuszko byl masonem ,ktory dlugo w czasie Insurekcji poslugiwal sie pieczecia Hirama …budowniczego swiatyni jerozolimskiej!

Kris11
Gość
Kris11

@ Publiusz

Niewielu Polaków wie kim naprawdę był Kościuszko, coż dopiero niedokształcone lewactwo.

AmorPatriaeNostraLex
Gość
AmorPatriaeNostraLex

Kiedyś to były kobiety… szanowały się, dbały o swoje dobre imię, były uczone jak być dobrą matką i żoną. Było trzeba im zaimponować i je uwodzić, teraz to się robi za pomocą forsy i drinków. Także przygadał kocioł garnkowi…

ania
Gość
ania

jeżeli myślisz, że w tamtych czasach forsa nie miała znaczenia, to jesteś w „mylnym błędzie”.

Robbin St Ledger
Gość

Tak Olu ,juz dawno temu niejaka Rinn zapytywala :” gdzie te chlopy ,gdzie te france ,gdzieeee ?” i sama sobie odpowiadala : „nie ma ,nie ma ,nie ma ,nie ma ….”
Wniosek z tego prosty : jak sie nie ma, co sie lubi ,to sie lubi ,co sie ma”! Right?

bkkkk
Gość
bkkkk

Publiuszu! Jak się nie ma co się lubi, to się WYCHOWUJE! Nie tylko własnych. Cudzych też;). Rzekłam.

Lysy
Gość
Lysy

Dzisiejszy papieRZ pewnie by go ekskomunikowal :)…za 'rasizm’ i 'iSSlamofobie’

test24
Gość
test24

Zrobiłem się dziś na Araba. Spacer po mieście sugeruje mi, że prędzej zostanę zgwałcony przez niewyżytą licealistkę, niż pobity przez kibola grin

Mufti
Gość
Mufti

ISLAM ISLAM ! Jeszcze bedziecie w polsce piescic nasze ciemne prącia ! Tylko zawladniemy reszta europy ! Niemki juz sa nasze, szwedki tez, francuski i reszta tez ! ISLAM ISLAM ! Nasze prącia juz na was czekają !

test24
Gość
test24

Polska nie z takimi wrogami dawała sobie radę. Z grupą małpoludów też sobie damy wink

Kapitan
Gość
Kapitan

Oczywiście, najpierw do ataku ruszą nasze agresywne (seksualnie) rodaczki a my Panowie zaraz po nich będziemy dobijać ,,obezwładnionych” najeźdźców. Plan idealny, 100% na powodzenie.

kacper
Gość
kacper

A w dupe bys nie chcial bialego 18cm allaha? Tylko totalny cep wierzy w mahometanizm. Czytalem Te brednie I wiem ze to byl debil I juz a czarnuchy uznali go za HahaHA proroka

Wiktor
Gość
Wiktor

Aby tylko przez jedną. Gorzej jak zauważy Cię cała grupa wtedy przyrodzenie będzie bolało. Przynajmniej teraz masz sposób na podryw wink A jak to przestanie działać możesz się pomalować na czarno i też będziesz miał branie a być może nawet i większe.

jacuś
Gość
jacuś

o ile dobrze pamiętam Kara Mustafa po przegranej dostał przesłany od sultana sznurek, nie miał wyjścia…

Mufti
Gość
Mufti

ISLAM ISLAM ! Kazdy muzulmanin jest honorowy ! Wy polaki nigdy nie zginiecie za wasza heretyczna wiare ! My za Allaha jestesmy w stanie nawet na taka zniewaga jak kopulacja z waszymi kobietami ! Allah Akbar ! Europa zachodnia nasza potem na was przyjdzie czas !

kacper
Gość
kacper

Muzul honorowy hahahahahaha. Nieroby bez honoru, tylko social biora, niskie iq, przenosza choroby, Nic waznego dla ludzkosci nie wynalezli. Dno umysliwe a on mi o honorze a nawet odmowy kobiety zniesc nie mowie. Kutas mysli za nich- wzrost gwaltow mowi Sam za siebie. Chuj niech bedzie z mahometem. Szkoda ze… Czytaj więcej »

Jerzy
Gość
Jerzy

Wiedeń stał się symbolem ale decydujące zwycięstwo było nieco później – pod Parkanami. Dopiero tam definitywnie rozgromiono armię turecką.

Micaela Nealey
Gość

Pamiętam, w 1983 r. jechałem na wycieczkę do Budapesztu. Po drodze minęliśmy grupę Polaków (niestety, nie pamiętam nazwisk), o których kilka dni wcześniej mówili w TV. Był to oficjalny bieg dla uczczenia 300 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej.

w......y
Gość
w......y

Warto wyciagac wnioski z historii. Zawsze pomagalismy, teraz czas aby obejrzec” widowisko” w roli widza.

bkkkk
Gość
bkkkk

Amen.

logic
Gość

Teraz Polska też będzie musiała bronić Europy kolejny raz przed islamem góra za 20 lat. I też nie bedziemy mogli powiedzieć że nas to nie dotyczy bo islam będziemy mieli u sąsiada wiec po nich przyjdzie kolej na nas.

andzrej
Gość
andzrej

10tys osób zginęło to chyba jakaś pomyłka

...Benek
Gość
...Benek

Jakto (ja) (nie cierpię) nienawidzę (tzw.) ; uchoćcuf; Gargamel