Język arabski stał się drugim najpopularniejszym językiem w Szwecji, tym samym wypierając na trzecie miejsce fiński język niegdyś największej grupy etnicznej poza Szwedami.

O tym, że język arabski jest dziś po szwedzkim najczęściej używanym językiem w Szwecji, napisał w artykule dla dziennika Svenska Dagbladet językoznawca – Mikael Parkvall.

Jeszcze w 2015 roku, czyli przed początkiem kryzysu imigracyjnego, język fiński był pierwszym językiem dla blisko 200 tysięcy ludzi, z kolei arabski dla 155 tysięcy. Obecnie liczba osób używających głównie arabskiego wzrosła i tym samym wyprzedziła fińskojęzyczną populację na trzecie miejsce.

Głównym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy jest oczywiście gwałtowny napływ „uchodźców” z państw arabskich, jednak drugim czynnikiem jest starzejące się społeczeństwo Finów mieszkających w Szwecji.

W Szwecji nie ma oficjalnych statystyk dotyczących używanych w tym kraju języków.

„Władze uznają to na równi z badaniem przynależności etnicznej, czyli coś co narusza prawo do prywatności. Nic dziwnego, że traktuje się mnie jak wariata” – powiedział szwedzkiemu radiu Mikael Parkvall.

Wzrasta również zainteresowanie nauką języka arabskiego, szkoły języków obcych zacierają ręce. Wielu Szwedów, którzy pracują z „uchodźcami” lub są urzędnikami, potrzebują przynajmniej znać podstawy języka arabskiego, dlatego także oni zapisują się na kursy, i tym samym to Szwedzi dostosowują się do mniejszości.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

38
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
15 Comment threads
23 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
BrayanRasperWaldemarBielikKubuś PijaczekZenek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o