foto: abw.gov.pl

Państwo Islamskie (ISIS) miało swojego człowieka w Polsce. To współpracownik zamachowców z Paryża. Został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Marokańczyk Mourad T., współpracownik słynnego dżihadysty Abdelhamida Abbaouda, przedostał się do Polski. Udawał nieletniego uchodźcę z Syrii, miał być w Europie zwiadowcą Abbaouda. Posługiwał się fałszywą tożsamością. Wytropiła go ABW – informuje „Rzeczpospolita”.

Podróżując po całej Europie Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi co do swojej tożsamości. W Serbii podał, że jest Syryjczykiem, nazywa się Mourad Sultan. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 roku w Casablance w Maroku.

Tajne śledztwo w sprawie Marokańczyka podjęto we wrześniu 2016 roku. Wtedy też zatrzymano go w Polsce w Rybniku, a akt oskarżenia przesłano do sądu w połowie lutego 2018 – wynika z uzyskanych przez PAP informacji.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Mourada T. za udział w organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Akt oskarżenia przesłany do Sądu w tej sprawie jest pierwszym w Polsce, dotyczącym bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby.

Postępowanie prowadzone przeciwko Mouradowi T. było bardzo trudne dowodowo. Śledztwo miało charakter międzynarodowy. Czynności prowadzono na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy kompletowaniu materiału dowodowego pomocne były również ustalenia dotyczące działalności ISIS poczynione przez organy wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej.


Prokuratura Krajowa / Rzeczpospolita

38
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
21 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
xxx_sportowy_tryb_życiaKowalROBERTelchupamakabraspisek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o