fot. screen youtube.com

– Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie tylko problem uchodźców, to zderzenie kulturowe. Czy to, co jest już nieszczęściem innych krajów ma stać się udziałem naszego? – mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania w czwartek z mieszkańcami Krakowa i wiernymi archidiecezji krakowskiej.

Podczas spotkania z cyklu „Dialogi w kolegiacie” metropolita krakowski poruszył wiele spraw, jedną z nich był m.in problem kryzysu imigracyjnego. Ostrzegł również przed ideologią multikulturalizmu, która chociaż nie sprawdziła się w krajach Europy Zachodniej, to próbuje się ją zaszczepić także w Polsce.

– Jest to systematycznie zaprogramowane, i finansowane, odejście od tradycyjnej koncepcji państwa narodowego, by stworzyć mieszankę, ras narodów i wyznań – swoistą wieżę Babel – wyjaśniał arcybiskup Marek.

– Nawet pani kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że polityka multikulti skończyła się fiaskiem. Wiemy, że w Europie Zachodniej powstają nie społeczeństwa, które wzajemnie się przenikają na zasadzie braterstwa, ale tworzą się getta, będące bardzo często ośrodkiem terroryzmu – mówił abp Jędraszewski.

– Czy to, co jest już nieszczęściem innych krajów ma stać się udziałem naszego? Czy nie jest bardziej rozsądnie wprowadzać pokój tam, gdzie jest źródło wojen, nieszczęść, przemocy niż przyjmować skutki tego zła – pytał retorycznie metropolita krakowski. – Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie tylko problem uchodźców, to zderzenie kulturowe. Nie mówi się o tym, a w obozach dla uchodźców w Niemczech trzeba było oddzielić chrześcijan od wyznawców islamu, ponieważ chrześcijanie także tutaj, na terenie Niemiec, byli prześladowani przez wyznawców islamu – wyjaśniał.

– Kościół chce pomagać i pomaga, ale jednocześnie nie może zgodzić się na zatracenie tego, co stanowi o jego identycznościach. Być mądrym, odpowiedzialnym, roztropnym – to także mieści się w nauce Kościoła – podkreślił arcybiskup.

Arcybiskup Marek Jędraszewski zwracał również uwagę na chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy chcą tam zostać.

– Biskupi chrześcijańscy w krajach Bliskiego Wschodu proszą nas o pomoc. Proszą, byśmy chrześcijan z tamtych krajów nie wyciągali, bo to grozi rzeczą dla nich niewyobrażalną. Oni tam żyją od samego początku chrześcijaństwa, te ziemie były bardzo głęboko chrześcijańskie i teraz grozi im to, że ziemia, kiedyś chrześcijańska, przestanie już taka być – mówił duchowny.

źródła: swiato-podglad.pl/krakow.wyborcza.pl

80
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
27 Comment threads
53 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
Kostek69JanJanusz Istanislawszyszkin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bkkkk
Gość
bkkkk

Amen. Mądrego to i dobrze posłuchać.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@bkkkk
Ach te europejskie klimaty:
https://pbs.twimg.com/media/C6-61AtXAAk3_Ti.jpg

bkkkk
Gość
bkkkk

Bosssskie!:) Ludzie, zobaczcie se ten rysuneczek. Na dobry początek łikędu.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@bkkkk
Mnie się też podoba. Wychodzi na to, że określenie „dwie prędkości” nie jest takie najgorsze zwłaszcza w kontekście tzw. euro… pejskości..

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

Jedyny biskup, który nazywa rzeczy po imieniu to mi się podoba. Nie można wmawiać społeczeństwu, że zapach krowiego łajna ma woń eukaliptusa czy wanilii bo tak nie jest,a nie jest tak ponieważ każdy normalny człowiek wie że krowie łajno należy omijać z daleka bo generuje smród niewyobrażalny.

Daga
Użytkownik

@Gal Anonim, ten biskup jest Polakiem, a jak wiadomo Polaków w stanie uświęconym jest ok. 0.5 %

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

No a Bergoglio w Egipcie i pewnie będzie roił nam Islam.

adi
Gość
adi

tak,papiez.co jakis czas w meczecie a rzeczywistosci nikt nie ukryje-coraz wiecej przemocy,teroryzmu w europie

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

adi
Z niego taki papież jak ze mnie cysorz chiński. A pewnie lepiej się znam na filozofii chińskiej niż on na teologii katolickiej.

888
Gość
888

Dzięki lolo za pamięć. Pozdrawiam

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@888
Carissime, a gdzieś się podziewał? Sie stęskniłem… oops

Publiusz
Użytkownik

lolooooooo!

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Publiusz Mniam. Byłem ciekaw kto zachowa „czujność rewolucyjną”. Ha, ha, ha… W końcu jest tyle pci teraz… Kto wie co się tam kryje za tymi klawiaturami. „Witam cię Olu też mam 14 lat i chcę cię poznać. Wojtuś” (lat 50). No dobra nie jestem Wojtuś a stary koń i gustuję… Czytaj więcej »

szyszkin
Gość
szyszkin

50 nie jest problem

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps
Ha, oglądam sobie program historyczny. Akurat jest o Bolesławie Chrobrym no i se przypomniałem. Wychodzi, że mamy w tym roku okrągłą 1000-ną rocznicę jakeśmy i Ruskim i Niemcom dali popalić. Mniam. Bardzo się mnie to podoba.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps’
Chrobry – pierwszy koronowany król Polski. No, to mamy dobry rok na powrót monarchii, chociaż koronacja była w 1025. Ale przynajmniej można zacząć się przygotowywać. Eeee, tak se pomyślałem… Pięknie będzie.

adi
Gość
adi

wieM lolo smile smile masz wielka wiedze! powiem ci jakie czasy taki papiez…on chce byc gwiazda,celebryta raczej…a co do niego to kazdy laik nawet taki jak ja sie pozna

kola
Gość
kola

adi ale teraz niestety celebryctwo wyznacza trendy. co do naszego „papieża” ,to wie koleś jak się sprzedać i jak się przypodobać lewicy. Dokąd to zmierza? Głowa kościoła to wariat .To jak Neron w Rzymie.

test24
Gość
test24

A gdzie ma się modlić? Przecież nawet w niedzielę palmową były zamachy na kościoły w Egipcie. W meczecie jest po prostu bezpieczniej razz

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@test24
Nawet się muzułmanie nie spocą podkładając ładunek. Chociaż z drugiej strony pod takiego islamskiego ortodoksę to przecież głupota.

Paff
Użytkownik

@lolo-ktory-nie-pisze
A wiesz pod jakim hasłem to tournee? „Pope of peace in Egypt of peace”. Co w tłumaczeniu na nasze będzie „Papież po koju [znaczy po spaniu] w egipskim pokoju [wyszoruje szkity barbarzyńcom]”.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik
Paff
Użytkownik

@lolo-ktory-nie-pisze
Czuję nierównowagę symboliki. Do kompletu z gołębiem brakuje jeszcze Mahometa na miotle ziejącego siarką.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Paff
Tu jest jeszcze jedno porównanie. To logo z lewej było wcześniej ale miano zbytnie skojarzenia z pożeraniem krzyża.
https://i1.wp.com/novusordowatch.org/wp-content/uploads/francis-logo-egypt-compare.jpg
Mam tylko adres tego obrazka, niestety bez źródła skąd.

Paff
Użytkownik

@lolo-ktory-nie-pisze
Myślisz, że się przestraszyli zbyt bezpośredniej wymowy tego logo? Znaczy się chcą, żebyśmy wierzyli, że islam nadal Europę przyjacielsko obwąchuje, a nie pożera jak koza kapustę? A w kapuście to wiadomo, same głąby. Brukselskie.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Paff Bergoglio uprawia politykę „jestem za a nawet przeciw”. To jest sondowanie publiki. Wypuszcza np. jakichś lewaków, którzy coś tam mówią, że Bergoglio powiedział, potem następuje odwołanie tego, że mówił a następnie przy innej okazji Bergoglio wali tym samym jakby to była uznana ortodoksja. Np. w spawie homoseksualistów oczywiście walczymy… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps (@Paff)
„Usta nasze cały czas przeczą temu co czynią nasze ręce.”
(Arnold Toynbee)

Publiusz
Użytkownik

Wystarczylyby tez ….maliny ,do ktorych Francesco regularnie wpuszcza katolikow…..

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Publiusz
„katolików” tak. Katolików nie.

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps (@Publiusz)
A raczej: Katolicy nie dają się wpuścić.

Daga
Użytkownik

@Publiusz, to zależy jakich Katolików. Tych przedsoborowych, Trydenckich wiernych tradycyjnej liturgii, czy tych posoborowych tzw.Novus Ordo Missaye. Po owocach ich poznacie. Więc mamy owoce ekumenizmu. Czyli pojednania. Pytanie: kto z kim sie chce pojednać…

szyszkin
Gość
szyszkin

lepiej ostrzyć miecze na islamistów. AWE

Violanta
Gość
Violanta

A jednak zdarzają się mądrzy ludzie wśród biskupów. A słuchając co poniektórych już traciłam nadzieje

ana
Gość
ana

I to jest glos „rozsądku ” szkoda ,ze takich mądrych ludzi w dzisiejszych czasach z swieczka szukac.

test24
Gość
test24

Hehe przecież na NDIE jest nas pełno grin

ana
Gość
ana

test24 ….masz racje ‚-)

Publiusz
Użytkownik

A jednak oczekiwalbym od niego wiecej …np. ukrocenia wydawnictwa „Znak” oraz „Tygodnika Powszechnego „, w ktorym kroluje przebieraniec Boniecki!Juz o o skasowaniu takich wielkich swiat, jak dzien islamu czy judaizmu juz nie marze ,a ten drugi trwa nawet …tydzien!

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Publiusz
Ciesz się, że tylko tydzień. Bo w tym nowym „kościele” bergogliańskim, co to się nam „objawi” niedługo zapewne, to będzie cały rok. Widzę tam jak zapewne kard. Nycz będzie się uwijał z całą powagą swego urzędu. Zresztą nie on jeden…

Paff
Użytkownik

Czuję dysonans zestawiając tą wypowiedź z przedwielkanocnymi słowami kardynała Nycza o potrzebie sprowadzania nachodźców i tworzenia korytarzy humanitarnych dla regularnego ich przepływu. Jęczał wtedy o potrzebie otwartości władz samorządowych i państwowych w celu poprawy wizerunku Polski i Kościoła poprzez udzielanie pomocy „spuchniętym jajcom”.
To jakaś kościelna schizofrenia, czy jak?

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Paff
Kard. Nycz – to nie wymaga komentarza. Wiesz jak lud Warszawy traktował w przeszłości niektórych duchownych…

AntyHegemon
Użytkownik

@Paff
Nie każdy duchowny musi być po stronie papieża Franka, który ma paranoje na punkcie eksportu oliwkowej pasty z rejonów muzułmańskich. Podwładni Franka boją się go krytykować z jasnych przyczyn, ale są też tacy, którzy choć mówią o problemie tak jak trzeba, a nie tak jak ktoś czy coś każe mówić.

Jerzy
Gość
Jerzy

A po cholerę nam „poprawa wizerunku” w zislmizowanej Europie – kosztem NASZEGO bezpieczeństwa? Niech oni lepiej zadbają o swój „wizerunek” kiedy patrzą w lustro. Nie czują obrzydzenia do samych siebie ?

test24
Gość
test24

Dochodzi do rozłamu Kościoła na polskokatolicki i islamskokatolicki grin

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@test
No to by było Polska contra… reszta.

Publiusz
Użytkownik

krd.Nicz ,to koscielna wersja Petru…rowniez wystrugany z banana przez Sluzby.
Inaczej nie doszloby do koscielnego pogrzebu „drogiego Bronislawa”….a to byloby wielkie faux pas!

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Publiusz
Tak sobie myślę czy do kard. Nycza nie pasuje: „nie jedno ma imię”…

kola
Gość
kola

Kardynał Nycz to przyjaciel PO, więc mnie to wcale nie dziwi aczkolwiek nie on jeden wzywa do pomocy tym biednym brodatym „dzieciom”.

gieno
Gość
gieno

Mówiłem że to 1 z niewielu nie podlych biskupow gdyby taka była większość

AntyHegemon
Użytkownik

Arcybiskupie Marku Jędraszewski, wiedziałem o tym zanim polityka multikulti „weszła w życie”. To fiasko leży nie po całej stronie struktury która miała być jednością, a po części organizacyjnej, która taką decyzję wydała. Element zewnętrzny (nachodźcy) czują się w Europie dobrze (czasami mają kaprysy dotyczące budyniu i wolnego internetu, ale już… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Brawo!

Marcin Opus
Użytkownik

I już gościa lubię.

Precz z pseudouchodźcami
Użytkownik

Tęsknię za czasami, gdy prawo było jasne, zabiłeś – idziesz pod topór. Teraz to się rozpatruje: dlaczego zabiłeś? Po co? Jakie były pobudki? Ile masz lat? Czy możesz się zresocjalizować? Na ile by wymierzyć wyrządzoną zabójstwem krzywdę i najważniejsze – czy jesteś zdrowy psychicznie. Masa papierkowej roboty tylko po to,… Czytaj więcej »

ania
Gość
ania

Już niebawem to wróci – zapewnią to Europie islamiści. Polecam przeczytanie załączonego artykułu, jak to obecnie wygląda np. w Iranie. (Skazany na śmierć za „obrażanie islamu”) Fragment: „Czy możecie sobie wyobrazić, że opowiadacie dowcip i za to czeka was kara śmierci? Czy możecie sobie wyobrazić nieustanny strach przed zrobieniem czegoś… Czytaj więcej »

krzysiek
Gość
krzysiek

Zgadza sie polac mu.

XaX
Gość
XaX

Lewacy i Komuniści protestują we Francji i demolują własne miasto tylko dla tego, że Le Pen ośmieliła się przejść wolą narodu do II tury … Niezła „demokracja” …

Jan III Sobieski
Gość
Jan III Sobieski

Amen, chociaz jestem nie wierzacy uwazam ze kosciol jest tym co scala nas i nasze wartosci w monolit ktory jako jedyny moze sie przeciwstawic temu szalenstwu ktore widzimy na zachodzie, nigdy nie bylem zwolennikiem kleru bo j4est w nim wiele patologii ktore rozgrywaja sie na naszych oczach ale lepsze chyba… Czytaj więcej »

Daga
Użytkownik

Jan III Sobieski, przypomnij sobie co śpiewały Wojska Polskie w najważniejszych bitwach za Ojczyznę. Jeżeli jesteś Polakiem to zrozumiesz że Bóg i Ojczyzna to jedność.

Yarl
Użytkownik

Wedlug przepowiedni np:Nostradamusa.Watykan upadnie,Rzym upadnie,wojna domowa ogarnie cala Europe zachodnia !!! Czytalem przepowiednie Nostradamusa w 2000 roku:NOSTRADAMUS WIELKA KSIĘGA PRZEPOWIEDNI – King 1995 Ksiazka z roku 1995.Mozna kupic i sprawdzic ! 11.09.2001 wrocilem z pracy do domu i wlaczylem odruchowo telewizor,akurat byl ustawiony na CNN.Plonely wiezowce,nie zwrocilem na to uwagi… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Yarl
Żydzi. „Kto sieje wiatr zbiera burzę”

Yarl
Użytkownik

zydzi.Wszystkiemu oni sa winni.To troche smieszne ze znowu oni ale to takie nasienie,od zalania dziejow zawsze i zewszad byli wypedzani i gnojeni ! zydowsko-masonska sekta w skrocie NWO. Sa odpowiedzialni za wojny,kryzysy finansowe,epidemie,depopulacje,przekrety…Kiedys za wszystko odwiniano zydow-ciekawe dlaczego.Nikt nigdy nie zamordowal tylu zydow jak sami zydzi !

Chory swiat
Użytkownik

Pewnie nie doczekamy sie , żeby takie słowa przeszły przez gardło miłościwie panującego nam białego papy – chyba szybciej u któregoś z następnych .

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Chory świat
Przypomnę coś. Niedawno, któryś tam z mułłów muzułmańskich w Egipcie powiedział, tak mniej więcej, że stosunki z Watykanem zamrożone za Benedykta XVI teraz są odmrożone i w dialogu, jak Watykan robi jeden krok, to muzułmanie 10.