Emmanuel Macron fot. wikimedia.commons.org / Copyleft CC 4.0

Podczas przemówienia w Akwizgranie, prezydent Francji Emmanuel Macron domagał się bliższej i szybszej integracji Unii Europejskiej w kierunku superpaństwa.

W historycznej Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie w czwartek odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Karola Wielkiego prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Prezydent Macron otrzymał to wyróżnienie za swoją „wizję nowej Europy i odrodzenia europejskiego projektu”.

Przemawiając w Akwizgranie wezwał Brukselę do przyspieszenia unii walutowej i stworzenia wspólnej polityki zagranicznej oraz strategii obronnej dla całej wspólnoty. Potępił „muzykę nacjonalizmu, która rozbrzmiewa wszędzie w Europie”. Macron wezwał, aby Bruksela z większa siłą skoncentrowała na planach integracji, tak aby nie utonąć w powodzi „nacjonalistów i demagogów.”

„Drut kolczasty pojawia się wszędzie w Europie, także w umysłach” – ostrzegał francuski przywódca, deklarując, że nie podda się w walce z Węgrami i Polską o tak zwane wartości unijne – donosi Politico.

Na uroczystościach była również kanclerz Niemiec Angela Merkel, która wręczyła Macronowi nagrodę im. Karola Wielkiego. Angela Merkel w pełni poparła jego wizję. Kanclerz Niemiec powtórzyła także poprzednie apele o nową politykę migracyjną UE opartą na „solidarności” w całej wspólnocie, twierdząc, że zamknięcie granicy na ludzi z krajów trzeciego świata „nie jest rozwiązaniem”.

Nagroda im. Karola Wielkiego wręczana jest od roku 1950 osobistościom i instytucjom za ich zasługi na polu zjednoczenia Europy. Angela Merkel otrzymała tę nagrodę w roku 2008. W gronie 60 laureatów są także Polacy: Bronisław Geremek (1998), Jan Paweł II (2004) i Donald Tusk (2010).

WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ – PRZEKAŻ DAROWIZNĘ.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

90
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
48 Comment threads
42 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
63 Comment authors
Już mnie tam nie maDariuszKamilAfarazyAnka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o