Essen: W miejscu kościoła ma stanąć osiedle dla uchodźców. Polacy walczą o parafię

Polacy w niemieckim Essen walczą o swój kościół św. Klemensa, który ma być sprzedany i zamieniony na blok mieszkalny dla tzw. uchodźców.

Polscy wierni wraz z Polską Misją Katolicką protestują przeciwko pomysłowi sprzedaży działki wraz z kościołem. „Mówimy o żywym polskim kościele, w którym gromadzi się regularnie półtora tysiąca ludzi w niedziele, a w ciągu tygodnia w tym kościele gromadzi się codziennie ok. 100 osób, co na warunki niemieckie jest fenomenem” – tłumaczy ks. prof. Paweł Bortkiewicz w rozmowie z PAP.

18 lipca tego roku proboszcz wspólnoty polskiej ks. Jerzy Wieczorek dowiedział się od niemieckiego proboszcza, ks. Ludgara Blasiusa, który zarządza kościołem św. Klemensa w Essen w Niemczech, że kościół zostanie sprzedany. Na jego miejsce ma zostać wybudowany blok mieszkalny dla tzw. uchodźców. Polacy robią co mogą, aby nie dopuścić do sprzedaży.

Kilka dni temu wierni złożyli wizytę biskupowi w celu dowiedzenia się szczegółów dotyczących sprzedaży kościoła. Biskup wyjaśnił, że znaleziono już kupca na działkę, na której stoi kościół i należące do niego budynki.

Kościół katolicki w Niemczech stara się szukać oszczędności, dlatego kościół może być sprzedany. Biuro prasowe diecezji w Essen poinformowało, że do 2030 roku budżet wszystkich parafii katolickich zostanie zmniejszony o połowę.

Na chwilę obecną sprawa sprzedaży nie jest jeszcze przesądzona, bowiem zainteresował się nią biskup ordynariusz. 1500 wiernych uczestniczących co niedzielę we mszy świętej to fenomen jak na warunki niemieckie, dlatego tym bardziej dziwią takie kroki. Do kolejnego spotkania w tej sprawie dojdzie po wakacjach, około 10 września.

63 komentarz do “Essen: W miejscu kościoła ma stanąć osiedle dla uchodźców. Polacy walczą o parafię

  1. tutaj niestety sprawa jest przegrana,gdyz to jest terytorium niemieckie i Niemcy mogą z nim robic co chcą.Polacy to samo chcą robic we własnym kraju,to logiczne.Miejsce Polaków jest w Polsce.Jesli są w Niemczech,ich obowiązkiem jest podporzadkowac sie NIemcom niestety.Nie mozna miec ciastka i zjesc ciastka,proste.

   1. Co innego, gdyby nie chodziło o Polaków a o Somalijczyków czy Algierczyków, wtedy Niemcy nie mogą robić u siebie co chcą, bo to nietolerancja! Wsteczniactwo i zacofanie! Kiedy chodzi o pseudouchodźców, to Niemcy muszą się podporządkować razz

  1. Tolerancyjny? Człowieku on w dupie mają tolerancję, tu chodzi o kasę, ktoś im za to płaci i to grubo. Podejrzewam Arabie saudyjska. Niemieckie wojsko uczestniczyło w wojnie o ropę w Afganistanie, Iraku, Libii w ramach „sił stabilizacyjnych NATO (stabilizacyjnych hah, to dobre) i nap….li do ciapatych więc nie gadaj o tolerancji tylko przemyj oczy z mydla propagandy.

   1. Popieram Cię w 100 procentach. Też nie wierzę w miłość lewactwa do arabów. Petrodolary z Arabii Saudyjskiej płynące szerokim strumieniem i utrzymujące ten euroburdel, to jest jedyna odpowiedź i jedyne rozwiązanie całej tej kwestii „uchodźczej”. Lewak za pieniądze sprzeda ojca z matką. I tyle w tym temacie.

    1. @888 Marek Majewski Szeregowe lemingi są jak chorągiewki. Skierują się w kierunku, który wskażą lewaccy guru. Teraz jest rozkaz: kochać islam i murzynów. Jak będzie – potępić szmatogłowych za poniewieranie kobietami – potępią. Istotne jest to, co nakaże ich góra. Póki co spójną wydaje się teoria, którą często przytacza michnikuremek, o chęci stworzenia euroazjatyckiej hybrydy człowieka i społeczeństwa bez korzeni historycznych. Nowej rasy, którą będzie łatwo dyrygować. To utopia ale taką samą był komunizm. Część idiotów w to wtedy uwierzyła a część wierzy w dzisiejszą modyfikację tej chorej idei. Cel jest tak jak wówczas zakamuflowany ale da się go dostrzec – to nieograniczona władza elity nad masą. Tu jednak jest kilku graczy. Każdy gra o swoje. Islam gra swoją grę, lewactwo swoją a garbate nosy z bankiersko-lichwiarskich kręgów swoją. Pewne obszary interesów mogą być wspólne.

  2. Gdyby chodziło o tolerancję, to kościół by został, a budynek zostałby postawiony gdzie indziej, bo co to, nie ma już miejsca w Niemczech na jeden blok? A gdzie prawo do wyznawania dowolnej religii? Lewaki rozpętałyby piekło, gdyby chodziło o likwidację meczetu, nawet jeśli chodziłaby do niego jedna osoba na rok. To już jest apartheid, gdzie biały chrześcijanin hetero jest traktowany jak gówno – a będzie jeszcze gorzej. Znacznie gorzej…

   1. test24 Wyobraź sobie, co by było, gdyby to synagogę miano sprzedać wraz z działką. Od pedałenu do tvp lament, aj waj i giewałt. Może jest możliwość wykupienia kościoła i działki przez parafian? Na niemiecki episkopat raczej nie ma co liczyć, prędzej się obrzezają niż będą ratować jakiś Kościół.

  3. Chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – rozbić i zniszczyć prężną wspólnotę chrześcijańską (w dodatku katolicką) która jest im wielkim cierniem o boku, oraz dokopać znienawidzonym, „ksenofobicznym i niepraworządnym” Polakom i upokorzyć ich.

 1. przecież to takie symboliczne, od razu widać o co chodzi w tym zamieszaniu. Pokazanie, że katolicy, chrześcijanie nic nie znaczą i trzeba ich zastapić jedynie słuszną wiarą „pseudo wiarą”!!!

 2. „Znaleziono” kupca. Zapewne ktos od Sorosa albo inna menda. Po prostu chca wykopac Polakow pod byle pretekstem, a nei biora pod uwage ze uchodzcza szarancza przybedzie by na gotowym mieszkac I doic kase za darmo I nigdy nawet nie pomysla by pracowac

 3. Sprzedają kościół, o którym WIEDZĄ, że chodzą tam Polacy? Czyli chodzi o prowokację, a nie o co innego. Drodzy Polacy w Essen – zachowajcie spokój i NIE dajcie się sprowokować. Bo to o to właśnie chodzi. Żeby pokazać z jednej strony złych, ksenofobicznych i rasistowskich „polskich faszystów, katolików”, a z drugiej strony umęczone „kobiety z dziećmi”, takie biedne, opuszczone, bezbronne, islamskie. No i oczywiście ich biedne dzieci z „traumą wojenną” i „chorobami psychicznymi”.

   1. „Francuz, Anglik, szczur niemiecki, wie czym słynny jest Sobieski
    My Ojczyźnie, razem z Janem, zabliźniamy każdą ranę

    Nie masz jak ten polski naród, on Tatarów i bojarów
    Kozaczyna i Turczyna mocną dłonią wziął za łeb!
    a Austriak wredna żmija, bez Polaka był by kiep…

    Niech opowie wiatr – husarskiej braci kompan
    jak turecki gad od szabel Polonusów padł!”
    <3

    1. Słowo „nachodźcy” istnieje już od ok. dwóch lat i nie widzę powodu aby używać innych mylących określeń. Sam śp. prof. Wolniewicz w ostatnim przed śmiercią opublikowanym wykładzie przekonał sie do tego słowa (wcześniej preferował określenie „przybysze” – jakkolwiek neutralne, to niestety nazbyt neutralne, nie oddające właściwego charakteru tych „przybyszy”).

     https://www.youtube.com/watch?v=j4aeaN56pQc

  1. Nawet lewactwo już nie używa tego słowa. Moda na „uchodźców” i określanie ich napływu „kryzysem” była dwa lata temu, dzisiaj konsensus jest taki, że to po prostu „migranci”, a ich napływ jest czymś całkowicie normalnym i że należy to zaakceptować (jedynym „kryzysem” jest dziś zbytnie nagromadzenie migrantów we Włoszech, a „winowajcą” tego kryzysu jest Polska i inne kraje nie chcace ich przyjmować – jak totalna oPOzycja wróci do władzy, zmienią hymn na „marsz marsz migranci z ziemi włoskiej do POlin, za UE przewodem złączym ich z post-narodem”.

 4. Jakby ktoś jeszcze nie zauważył: odgórnie dąży się do zniszczenia Europy, (rdzennych) Europejczyków i wszystkiego co europejskie, a w szczególności wszystkich wartości białych ludzi i nich samych

 5. Wiedział Mieszko, że Niemiec to podły człek, skoro wolał od Czechów przyjąć chrzest. Taki muzułmanin nie da sobie zburzyć meczetu. Nawet jak się rozpadnie ze starości, na tej ziemi nie ma prawa nic stanąć, bo inaczej wojna. Oni potrafią walczyć o swoje. A Niemcy? Zaprzańcy wiary chrześcijańskiej. Kościół zburzą, aby tylko pastuchom kóz się przypodobać. Kościół katolicki w Niemczech stara się szukać oszczędności, dlatego kościół może być sprzedany? No to najlepiej, zburzyć kościół który pęka w szwach, a ludzie dają datki. Lepiej pozostawić niemiecki, który stoi pusty. Coś mam tutaj przeczucie, że nie tyle o sam kościół tutaj chodzi, ale o to, że jest polski.

 6. Do tych debili teczowej demokracji nalezy niestety i ksiezy zaliczyc.
  To co sie dzieje wola o pomste do Nieba.

  I tu jedno mnie zastanawia. Taki tusk to ma goryli co o jego dupe dbaja,….. .
  Mam na mysli jego bezpieczenstwo :)))

  Ale ilu teczwych demokratow jest Twoim sasiadem, wychodzacym kazdego dnia do do „pracy” by promowac teczowa demokracje.
  „Podyskutujmy z nimi”, moze to cos da wink

  Na naszych uczelniach blokowane sa miejsca dla polskiej mlodziezy, bo w te przyjeci sa studenci z islamskich, afrykanskich, ….. nacji. Tak odbiera sie przyszlosc wlasnemu dorastajacemu spoleczenstwu, dajac mu jako alternatywe wyjazd na Zachod by kible czyscic.

  Niech politycy zapewnia miesca na uczelniach dla wlasnych mlodych obywateli, dadza im godziwa prace i jesli wtedy bedzie nadal brakowac intelektualistow to moze wtedy sprowadzajcie sobie na umowy czasowe innych nam kulturowo i ….. EKSPERTOW.

  Obecnie kochani teczowi demokraci prowadzicie antyeuropejska, antydemokratyczna i antypastwowa polityke. Niszczycie nasz kontynent i zamieniacie go w syf, w ktorym idioci niebawem sami sie znajdziecie.

  Swiat jest maly, a nakradzionej kasy nie wystarczy wam na wieczny urlop, raczej na wieczny spoczynek. Przestance ladowac koks i zacznijcie myslec racjonalnie, a nie iluzjonistycznie. Inaczej to bedzie rowniez i wasz koniec :/

  1. Bazylika Hagia Sophia jakoś bez problemu została przerobione na meczet i im to nie przeszkadza więc tu też nikomu przeszkadzać nie będzie szczególnie ze dla nich to nie jest żadne poświęcone miejsce

 7. Watykan zostal przejety przez masonerie i inne sekty i bractwa,franciszek jest ich sluga ! Jezeli Polacy chca zachowac swoja wiare musi powstac Polski Kosciol Katolicki wolny od zdrajcow z watykanu !!! Anty-papiez franciszek jest na uslugach NWO tak jak FB i inne korporacje !

  1. A jak ktoś uważa to za absurd, to polecam przeczytać serię artykułów „Why do the Freemasons Love Pope Francis?”. Opowiadają o powiązaniach „papieża” z masonami. Nawet gratulacje dostał od jednej z lóż tylko dla żydów.

 8. A może chcą tam wybudować meczet?? Jeśli tak to wystarczy podrzucić świński ryj i po problemie. Walka z tymi debilami wydaje się być bezcelowa, Niemcy już dawno się zaprzedali i nic już tego nie zmieni… Walczmy o nasz kraj by to afrykańskie szambo nie wlało się na nasze ziemie.

 9. Akt I: Całowanie Koranu przez Jana Pawła II
  Akt II: Obmywanie nóg muzułmańskim „uchodźcom” przez Franciszka
  Akt III: Burzenie / zamiana czynnych (!) kościołów na domy dla muzułmanów
  Akt IV: ???

  1. Komunisci skladowali zboza w kosciolach, tak slyszalem.
   Teraz zrobia w kosciolach punkty uciechy dla islamistow,
   a sluzyc w nich beda im kobiety niewiernych.

   Nalezy brac za mordy tych zboczencow, co normalny i zdrowy psychicznie swiat chca zamienic w obrzydliwe, bezwartosciowe i upadle moralnie euroszambo.

 10. BYŁEM w landzie gdzie produkcja win znana jest na świecie w 2005 krótko tam byłem wracając z wakacji odwiedziłem tam kolegę miałem zostać na grilla ale kolega powiedział że ma dokoła islamskich sąsiadów i będą z tego powodu problemy ito nie małe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SZOK wsadziłem moją mało tolerancyjną du….. i pojechałem do domu tu mogę grillować i żaden muzol mi nie powie że nie mogę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a jakby się napatoczył to witałby srralla… swego na momęcie:)))))))))))))))))))))))))))))))))

 11. Wg. lewakow zaden cel nie jest bardziej uswiecony, niz wydawanie publicznych pieniedzy na sprowadzanych migrantow islamiskich. A koscioly chrzescijanskie sa tam warte mniej niz zero. Tak wiec Polakom z Niemiec radze wracac do Polski.

 12. To już jest, tym razem aż nad to oczywisty przykład walki z religią katolicką, która stoi kością w gardle lewactwa. Trzeba się zastanowić, jak uratować ten kościół i pomóc tamtejszym Polakom.

 13. Chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – rozbić i zniszczyć prężną wspólnotę chrześcijańską (w dodatku katolicką) która jest im wielkim cierniem o boku, oraz dokopać znienawidzonym, „ksenofobicznym i niepraworządnym” Polakom i upokorzyć ich.

Dodaj komentarz