Według najnowszego badania ponad 60 proc. Finów sprzeciwia się członkostwu ich kraju w NATO. Ponad 80 proc. za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa uznaje kryzys uchodźczy oraz międzynarodowy terroryzm.

Badanie zleciła parlamentarna komisja planowania informacji obronnych. Przedstawiona publikacja dotyczy opinii fińskiego społeczeństwa na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony.

Padło pytanie, czy Finlandia powinna być członkiem NATO. Pozytywnej odpowiedzi udzielił tylko co piąty respondent (22 proc.). Negatywnie odpowiedziało 62 proc. 17 proc. nie potrafiło wyrazić swojego poglądu na ten temat.

Zapytano także, jaki wpływ na bezpieczeństwo Finlandii mają takie organizacje międzynarodowe, jak ONZ (61 proc. pozytywnych odpowiedzi), Unia Europejska (60 proc.), czy Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (44 proc.).

Poruszono też problem, jakie zjawiska są dla Finów niepokojące, tak w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym. „Najwięcej ludzi obawia się problemu uchodźców na świecie, międzynarodowego terroryzmu i zmian klimatycznych” – podano. Na obawy związane z sytuacją z tzw. uchodźcami wskazało 83 proc. Na międzynarodowy terroryzm 81 proc., a na zmiany klimatyczne 75 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez ośrodek Taloustutkimus na przełomie września i października. W wywiadach uczestniczyło 1001 osób z Finlandii. Błąd statystyczny wynosi 3,2 proc.

źródło: pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

62
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
8 Comment threads
54 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
xxxcAnnagAnahu Yamito IIwtf?Bachus Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o