Włodarze francuskiego miasta Ploermel i diecezja Vannes podpisały porozumienie o przeniesieniu pomnika Jana Pawła II na prywatny teren szkoły katolickiej Sacre-Couer z dotychczasowego miejsca w wyeksponowanej części miasta.

Decyzja ta ma być rodzajem kompromisu. W październiku ub. r. zapadła decyzja francuskiego wymiaru sprawiedliwości, która nakazała usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej. Postument miał łamać zasadę rozdziału państwa i religii. Wywołało to protesty i oburzenie mieszkańców. W Ploermel odbyła się demonstracja z udziałem m.in. Polaków z Francji.

Posąg stał tam od 12 lat, a teraz zostanie usunięty z placu publicznego i przeniesiony na teren prywatny należący do katolickiej szkoły. Zawarte wstępnie porozumienie przewiduje, że diecezja Vannes odkupi pomnik za sumę 20 tys. euro. Rada miejska już to zaakceptowała.

Pomnik zostanie przeniesiony już w najbliższym czasie kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie znajduje się w tej chwili. Potwierdził to mer Ploermel Patrick Le Diffon, który dodał, że nie zabierze to dużo czasu.

źródło: pch24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

31
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
17 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
caraKingaRafałMr. ??mak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o