W Niemczech los imigranta zależy od kraju związkowego, do jakiego trafi jego wniosek. Pomimo że prawo jest ujednolicone, szanse na azyl w poszczególnych landach znacznie się od siebie różnią.

Obowiązują te same zasady, ale zupełnie różna praktyka. Rozpatrywaniem wniosków o azyl zajmują się urzędnicy federalni stacjonujący w poszczególnych landach. Powinni oni kierować się identycznymi kryteriami. Jak wynika z raportu uniwersytetu w Konstancji, otrzymanie zgody na azyl w Niemczech zależy nie tyle od powodu, dla którego ktoś o niego wnioskuje, co od miejsca, do którego zostanie skierowany wniosek. Autorzy raportu Lisa Riedel i Gerald Schneider mówią wręcz o „loterii azylowej”.

W latach od 2010 do 2015 najwięcej wniosków zaakceptowano w Kraju Saary (67%) i w Bremie (55,7%). Na końcu listy plasowały się Saksonia (26,9%) i Berlin (24,6%). Po 2015 roku ogólna liczba wniosków znacznie wzrosła, lecz różnice pomiędzy krajami związkowymi nadal wyglądają podobnie.

Ponadto szanse na azyl zależą także od kraju pochodzenia wnioskodawcy. O ile w przypadku akceptacji tzw. uchodźców z Syrii różnice pomiędzy landami nie są duże, to są one uderzające w podejściu do imigrantów z Iraku i Afganistanu. Podczas gdy Dolna Saksonia zaakceptowała 75,5 procent wniosków od Irakijczyków, to Saksonia-Anhalt zaledwie 37,5 procent. W Nadrenii Północnej-Westfalii azyl dostało 34,4 procent Afgańczyków, a Brandenburgia zaakceptowała zaledwie 10 procent ich rodaków.

Autorzy raportu upatrują powodów tych różnic w sytuacji socjalnej i ekonomicznej poszczególnych landów. Im wyższa liczba mieszkańców i im niższe bezrobocie, tym większy stopień akceptacji tzw. uchodźców. Szczególnie niski procent akceptacji wniosków azylowych odnotowano w landach, gdzie częściej dochodziło do aktów wrogości wobec cudzoziemców. Do odrzucania wniosków mogły przyczynić się także naciski prawicowych ugrupowań i nastroje społeczne, wobec których urzędnicy nie pozostają obojętni.

Według autorów raportu filia urzędu federalnego powinna działać „niezależnie od uwarunkowań danego kraju związkowego”. Badacze rekomendują ograniczenie zakresu kompetencji urzędników pracujących na poziomie lokalnym oraz wprowadzenie monitoringu ich decyzji w celu stworzenia „większej przejrzystości” decyzji, które są podejmowane.

źródło: dw.com/dpa

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

19
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
13 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Wiarus55AntyHegemonqwertfuckinbundeskalifatinz de Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AntyHegemon
Gość

Wschodnie Niemcy – dawne NRD, jak wiemy były okupowane przez ZSRR… Po zjednoczeniu się Niemiec, oczywiście radzieckie wyniki działań pozostały i stąd ta większa „bieda”, słabiej rozwijająca się gospodarka, większe bezrobocie (niż to na zachodzie)… I jakaś taka cząstka mentalności, która nie godzi się na przyjmowanie motłochu w tych landach… Czytaj więcej »

Wiarus55
Gość

W czasie II wojny światowej Niemcy potrafili robić selekcję bardzo szybko i skutecznie. W Brzezince na rampie kolejowej od razu esesman krzyczał: do łaźni, do roboty. Teraz to wyprawiają wielkie ceregiele. Przejmują się jeballahami! Co za czasy!

AntyHegemon
Gość

Im właśnie chodzi o to, aby tą teraźniejszą tolerancją i „miłosierdziem” dla „uciśnionych” wymazać swoje stare (wojenne) grzeszki… Jednak to paradoks, bo to pomimo wszystko znów doprowadzi do wojny, a nie wyrobienia sobie dobrego wizerunku. Ci co mają otwarte oczy, dobrze wiedzą, co jest grane i czym to grozi.

Kris11
Gość
Kris11

Martwy się o siebie, bo Niemcy, ani ci z lewackich elit, ani ci przeciętni z ulicy, nie martwią się o nas, wręcz przeciwnie, życzą na m źle. Ci antyimigranccy śą w stanie podpisać każdy traktat z Rosją nad naszymi głowami. Tu jest potrzebna mądra polityka. Wczoraj u Pośpieszalskiego wystąpił Eli… Czytaj więcej »

J-III-Sobieski
Gość
J-III-Sobieski

tu juz nie pomoze nawet krysztalowa przejrzystosc, naciagneliscie ponad 2 miliony kompletnie nie zweryfikowanych osob, ciekawe jak ich teraz przekonacie do powrotu idioci …. za 10 lat bedzie ich 10 milionow lub wiecej a wtedy to was czeka emigracja, tylko gdzie, kto was przyjmie do siebie … nikt przy zdrowych… Czytaj więcej »

Mat
Gość
Mat

Przyszłość Niemiec? Czarno to widzę.
Heh

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

nie czarno tylko brazowo razz
to bedzie kalifat wspomnicie moje slowa
zatrzymujac sie u znajomych, porownuje sytuacje z teraz a sprzed 2015 roku…
tu sie powoli(ale coraz szybciej) robi drugie malmo, ziomki po zakupy chodza ze sprzetem(kastet, teleskop itp)

Lestek
Gość
Lestek

Mojej bratowej od wielu lat tam mieszkającej zaproponowali naukę pisania po arabsku imienia i nazwiska. Wyśmiała ich (w końcu Polka- zero germańskiej politpoprawności) Oni są chorzy, nieuleczalnie chorzy.

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

to tylko jeden z wielu przykladow proby islamizacji szwbskiego ”spoleczenstwa”

Passangerstanislawpaluch
Gość

To , jak poszczególne kraje związkowe niemiec przyjmują żołnierzy allaha to tylko statystyka która niczego nie zmienia. Dowodzi to jedynie tego ,że zidiocenie i obojetność nie wszędzie ma jednakowe nasycenie. Dla przeciętnego niemca rząd jest od załatwiania jego poblemów , i rzad załatwia ! merkel ostatnio pokazuje sztuczne „jaja” w… Czytaj więcej »

dsa
Gość
dsa

Przegrali dwie wojny światowe, które wybuchły z ich winy Przetrwali mimo że zgodnie z wszelką logiką powinni zniknąć z map świata Teraz 100 lat później z map świata znikają i to bez pomocy sąsiadów. Robią to sami. Jako hodowca kur nie spotkałem się jeszcze z takimi zwierzętami, które naciskają na… Czytaj więcej »

Kocur
Gość
Kocur

cyt. „wprowadzenie monitoringu ich decyzji w celu stworzenia „większej przejrzystości””
-czyli jasnem jest, że już nie za długo, jak urzędnik odmówi Saracenowi prawa pobytu w Germanii, to wyleci z urzędu na zbity, szwabski ryj…
…podobnie jak we Francyji, czy VikingLandzie….

Kocur
Gość
Kocur

cyt. „wprowadzenie monitoringu ich decyzji w celu stworzenia „większej przejrzystości””
-czyli jasnem jest, że już nie za długo, jak urzędnik odmówi Saracenowi prawa pobytu w Germanii, to wyleci z urzędu na zbity, szwabski ryj…
…podobnie jak we Francyji, czy VikingLandzie….

POLEXIT
Gość
POLEXIT
Pablo666
Gość

Chciałbym powiedzieć ze to nie jest mój wpis podszywajacy się pod lola. Choć wiele razy nie zgadzam się z jego wywodami to to napisał jakiś pydal. Wolałem to napisać gdyż nie chce być podejrzewany o tak zlewaczale teksty.

888
Gość
888

Dobry film wczoraj widziałem. Niestety momentów nie ma:
https://www.youtube.com/watch?v=HLw-Is7drmU
Niecały tydzień jak się ukazał a ma prawie 400 tysięcy wyświetleń. Polecam. Również polecam lewakom bo ostatnio częściej niż przedtem odwiedzają nasz portal.

محمد
Gość
محمد

وقد كتب هذا النص فقط لتخويف الناس الذين لا يتكلمون العربية

inz de
Gość
inz de

Co to za swinskie ogonki…czytajcie malpy nikt was w Polsce cieplo nie przywita I nie bedzie sponsorowal

qwert
Gość
qwert

tłumaczenie przez translator „Tekst ten został napisany tylko po to by straszyć ludzi, którzy nie mówią po arabsku”

Wiarus55
Gość

A to ci dopiero! Nigdy bym tego się nie spodziewał! Chyba tylko jakiś konwertyta się popisuje przed nami. No to trzeba mu odpowiedzieć … Ty niepastowany domorosły jeballahu, abhallal nusri walichooj ibnbeż usuri magal ahtahim ibn knur bahtalal. Zrozumiałeś!? Jeb z półobrotu i szabelka ciach ciach