MSWiA przygotowuje rozporządzenie w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców. Zgodnie z nim MSWiA da możliwość samorządom decydowania o tym, czy dzieci cudzoziemców będą odbywać obowiązkową edukację szkolną w polskich szkołach czy w ośrodkach. Pomysł budzi duże kontrowersje, media grzmią: to „getta edukacyjne dla uchodźców”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce dać samorządom możliwość decydowania o tym, gdzie będą się uczyć dzieci cudzoziemców mieszkające w ośrodkach. Na terenie Polski przebywa obecnie 1579 nieletnich cudzoziemców. Obowiązkiem szkolnym jest objętych 967 dzieci.

Decyzję o tym, czy będą one uczone w ośrodku, a nie w normalnej placówce, samorządy podejmą w porozumieniu z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pomysłodawcy nowego rozporządzenia przekonują, że to odciąży „lokalną sieć szkół w sytuacji wzrostu liczby uczniów oraz może zminimalizować negatywne nastawienie ze strony lokalnej społeczności”. „Zdarza się, że część dzieci cudzoziemskich, chociaż chodzi do szkoły, to się nie uczy z powodu opóźnień w realizacji programu szkolnego” – czytamy w uzasadnieniu ministerstwa.

Głosy poparcia

Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii jest pozytywnie nastawiony do planów MSWiA. Zieliński zauważa, że zdarzają się dzieci z Czeczenii, które przychodzą do szkoły, nie znają ani słowa po polsku. Burmistrz przyznaje również, że różnorodność kulturowa i religijna prowadziła do konfliktów rówieśniczych i obniżała poziom edukacji. „Naszym obowiązkiem jest trzymanie wysokiego poziomu kształcenia, a wejście dużej grupy dzieci cudzoziemskich odbiło się negatywnie na wynikach szkoły” – przekonuje burmistrz Góry Kalwarii.

Głosy sprzeciwu

Wójt gminy Wohyń jest innego zdania. W jego opinii polskie dzieci skorzystają na poznaniu nowych kultur i nauczą się tolerancji. Sekretarz gminy Tomasz Jurkiewicz uważa, że Polska nie uniknie zmian i trzeba się przygotować do wielokulturowości.

Polskie media ostrzegają, że to nic innego jak „getta edukacyjne dla uchodźców”. Powołując się na ekspertów alarmują, że to katastrofalny pomysł.

97
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
25 Comment threads
72 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
46 Comment authors
normalny rolnikczlstasioMarylka Sz.prawyobywatel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o