Dobre stosunki między prawosławnymi i muzułmanami stworzyły w Rosji unikalną atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku – powiedział Patriarchy Moskwy i całej Rusi na spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

„Do Rosji przyjeżdża dużo muzułmanów z republik dawnego Związku Radzieckiego, dla których to jest niekiedy jedyne źródło dobrego zarobku. W odróżnieniu od Zachodu, który jest tak zdenerwowany z powodu pojawienia się uchodźców, my przyjmujemy za koleją więcej muzułmanów w jednej tylko Moskwie, niż teraz w całej Europie” – powiedział zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

„O tym nikt na świecie nie wie” – podkreślił, zauważając, że masowy przyjazd muzułmanów z innych krajów nie wywołuje „żadnej histerii”. Według jego słów „nie ma żadnej policji i fizycznych starć, a powstające problemy rozwiązują w majestacie prawa.”

„Kiedy mówimy, że Rosja jest unikalnym krajem, gdzie nie ma konfliktów narodowościowych, mówimy prawdę”, kontynuował hierarcha, zauważając, że „dobre prawosławno-muzułmańskie stosunki stwarzają atmosferę dla tego, żeby muzułmanie żyli spokojnie, a prawosławni odnosili się do muzułmanów tolerancyjnie i po bratersku.”

Podobna atmosfera w znacznym stopniu rozwinęła się dzięki temu, że radykalny islam nie rozprzestrzenia się na terytorium Rosji – powiedział patriarcha – wyrażając obawy z powodu tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

„Wszyscy, którzy mają radykalne nastroje, są ogromnym zagrożeniem dla naszego kraju, dlatego to, co dzieje się w Syrii, Libii, Iraku i w innych krajach nas bardzo blisko dotyczy.” – podkreślił

Patriarcha jest przekonany, że nie ma alternatywy dla pokojowego rozwiązania konfliktów w regionie.

Ze swojej strony musimy zaznaczyć, że opowieści i zapewnienia patriarchy Cyryla niestety nie są do końca prawdziwe. W Rosji zdarzają się konflikty na tle narodowościowym, zwłaszcza w dość nacjonalistycznym Sankt Petersburgu. Obok powszechnego tradycyjnego islamu rozwijają się również komórki radykalnego islamu, jednak na szczęście są w porę likwidowane przez rosyjskie służby, o czym pisaliśmy już przeszło 2,5 roku temu w tekście Salafickie zagrożenie w Sankt Petersburgu.

sedmitza.ru

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "Patriarcha Cyryl: Moskwa przyjmuje więcej muzułmanów niż cała Europa"

Powiadom o
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Lilith
Użytkownik
Nowicjusz
No i jak tu się nie zaśmiać na słowa „o tym nikt na świecie nie wie” . Piękna propaganda, której nikt nie łyknie, pewnie wielu Rosjan też nie. Sielankowy obraz przedstawiony przez Cyryla miał raczej pokazać UE, że w Rosji wszystko funkcjonuje normalnie, nawet muzułmanie. Radykalny islam nie rozprzestrzenia się w Rosji, nie ma konfliktów na tle narodowościowym. (trochę to przypomina słowa „w raju nie ma zbrodni” z filmu System/Child 44. W raju nie ma problemów z islamem, muzułmanami oraz ekstremizmem ) Konflikty na tle etnicznym między Rosjanami a ludnością z Kaukazu nie są jakąś szczególną tajemnicą. Ale lepiej o… Czytaj więcej »
bk
Gość
bk

„Piękna propaganda, której nikt nie łyknie, pewnie wielu Rosjan też nie.” No niestety Rosjanie łykają tę propagitkę jak małpa kit. Co do reszty – masz absorację.

Lilith
Użytkownik
Nowicjusz
W Rosji (mam na myśli głównie Moskwę) nie brakuje demonstracji anty-imigranckich, tam też ludziom nie podoba się napływ imigrantów (zwłaszcza z republik kaukaskich). Więc także w Rosji społeczeństwo jest podzielone. A propaganda? Chyba jesteśmy ostatnimi, którzy mogą krytykować, bo sami jesteśmy karmieni podobnymi „sielankowymi wizjami”, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Europejska propaganda zaczyna się niewiele różnić od tej rosyjskiej. Na youtube są dwa ciekawe filmy: 1.Wataha białych wilków W Rosji istnieje największa na świecie liczba neofaszystów. Oficjalne badania wskazują, że aktywnie działa tu 50 tys. skinheadów – tylko o 20 tys. mniej niż w pozostałych krajach Europy. Hasła… Czytaj więcej »
bk
Gość
bk
Ach drogi patriarcho! (Po raz kolejny siąkam nosem ze wzrusenia czytajac teksty na ndie.) Otóż, drogi patriarcho, u Was prawo i bezprawie działają akurat tak, jak trzeba na tych, co nie miłują państwowego porządku. Ot, taka drobna różnica. Że Zachód jest głupi, to wiadomo nie od dziś. Że islamistów może w ryzach utrzymać tylko zamordyzm (który akurat panuje w Rosji, a przy okazji stanowi dobry środek zaradczy), to też wie kazdy przysłowiowy głupi. Tyle tylko, drogi patriarcho, że w my tu w Pl nie chcemy ani głupoty Zachodu, ani zamordyzmu a la Rosja. Szukamy wyjścia ROZSĄDNEGO. Ot, same problemy z… Czytaj więcej »
R456
Gość
R456

Pewnego dnia obudzą się z ręką w nocniku, zdumieni jak się im udawało tak długo oszukiwać siebie samych. To wszystko do czasu. Nie wierzę w pokjowe współistnienie dwóch band wilków.

Harry
Gość
Harry

W Rosji jest spokój z muzułmanami (czytaj: siedzą cicho i nie panoszą się jak w zachodniej Europie), bo brudną robotę odwalają neonaziści – niemiłosiernie ich tam tępią. Jak pisała Lilith – z jednej strony władza używa neonazistów jako straszaka żeby społeczeństwo było lojalne wobec władzy, z drugiej – to oni sprawiają, że muzułmanie nie zaprowadzją swoich porządków.

EuropeWakeUp
Gość
EuropeWakeUp

Jednak jakoś sobie z nimi radzą:

https://www.youtube.com/watch?v=RPJLgByj9F8

wpDiscuz