Dobre stosunki między prawosławnymi i muzułmanami stworzyły w Rosji unikalną atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku – powiedział Patriarchy Moskwy i całej Rusi na spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

„Do Rosji przyjeżdża dużo muzułmanów z republik dawnego Związku Radzieckiego, dla których to jest niekiedy jedyne źródło dobrego zarobku. W odróżnieniu od Zachodu, który jest tak zdenerwowany z powodu pojawienia się uchodźców, my przyjmujemy za koleją więcej muzułmanów w jednej tylko Moskwie, niż teraz w całej Europie” – powiedział zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

„O tym nikt na świecie nie wie” – podkreślił, zauważając, że masowy przyjazd muzułmanów z innych krajów nie wywołuje „żadnej histerii”. Według jego słów „nie ma żadnej policji i fizycznych starć, a powstające problemy rozwiązują w majestacie prawa.”

„Kiedy mówimy, że Rosja jest unikalnym krajem, gdzie nie ma konfliktów narodowościowych, mówimy prawdę”, kontynuował hierarcha, zauważając, że „dobre prawosławno-muzułmańskie stosunki stwarzają atmosferę dla tego, żeby muzułmanie żyli spokojnie, a prawosławni odnosili się do muzułmanów tolerancyjnie i po bratersku.”

Podobna atmosfera w znacznym stopniu rozwinęła się dzięki temu, że radykalny islam nie rozprzestrzenia się na terytorium Rosji – powiedział patriarcha – wyrażając obawy z powodu tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

„Wszyscy, którzy mają radykalne nastroje, są ogromnym zagrożeniem dla naszego kraju, dlatego to, co dzieje się w Syrii, Libii, Iraku i w innych krajach nas bardzo blisko dotyczy.” – podkreślił

Patriarcha jest przekonany, że nie ma alternatywy dla pokojowego rozwiązania konfliktów w regionie.

Ze swojej strony musimy zaznaczyć, że opowieści i zapewnienia patriarchy Cyryla niestety nie są do końca prawdziwe. W Rosji zdarzają się konflikty na tle narodowościowym, zwłaszcza w dość nacjonalistycznym Sankt Petersburgu. Obok powszechnego tradycyjnego islamu rozwijają się również komórki radykalnego islamu, jednak na szczęście są w porę likwidowane przez rosyjskie służby, o czym pisaliśmy już przeszło 2,5 roku temu w tekście Salafickie zagrożenie w Sankt Petersburgu.

sedmitza.ru

7
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
EuropeWakeUpHarryR456Lilithbk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lilith
Gość

No i jak tu się nie zaśmiać na słowa „o tym nikt na świecie nie wie” . Piękna propaganda, której nikt nie łyknie, pewnie wielu Rosjan też nie. Sielankowy obraz przedstawiony przez Cyryla miał raczej pokazać UE, że w Rosji wszystko funkcjonuje normalnie, nawet muzułmanie. Radykalny islam nie rozprzestrzenia się… Czytaj więcej »

bk
Gość
bk

„Piękna propaganda, której nikt nie łyknie, pewnie wielu Rosjan też nie.” No niestety Rosjanie łykają tę propagitkę jak małpa kit. Co do reszty – masz absorację.

Lilith
Gość

W Rosji (mam na myśli głównie Moskwę) nie brakuje demonstracji anty-imigranckich, tam też ludziom nie podoba się napływ imigrantów (zwłaszcza z republik kaukaskich). Więc także w Rosji społeczeństwo jest podzielone. A propaganda? Chyba jesteśmy ostatnimi, którzy mogą krytykować, bo sami jesteśmy karmieni podobnymi „sielankowymi wizjami”, które nie mają nic wspólnego… Czytaj więcej »

bk
Gość
bk

Ach drogi patriarcho! (Po raz kolejny siąkam nosem ze wzrusenia czytajac teksty na ndie.) Otóż, drogi patriarcho, u Was prawo i bezprawie działają akurat tak, jak trzeba na tych, co nie miłują państwowego porządku. Ot, taka drobna różnica. Że Zachód jest głupi, to wiadomo nie od dziś. Że islamistów może… Czytaj więcej »

R456
Gość
R456

Pewnego dnia obudzą się z ręką w nocniku, zdumieni jak się im udawało tak długo oszukiwać siebie samych. To wszystko do czasu. Nie wierzę w pokjowe współistnienie dwóch band wilków.

Harry
Gość
Harry

W Rosji jest spokój z muzułmanami (czytaj: siedzą cicho i nie panoszą się jak w zachodniej Europie), bo brudną robotę odwalają neonaziści – niemiłosiernie ich tam tępią. Jak pisała Lilith – z jednej strony władza używa neonazistów jako straszaka żeby społeczeństwo było lojalne wobec władzy, z drugiej – to oni… Czytaj więcej »

EuropeWakeUp
Gość
EuropeWakeUp

Jednak jakoś sobie z nimi radzą:

https://www.youtube.com/watch?v=RPJLgByj9F8