Zasady szariatu mają stać się zapisanymi w systemie prawnym Wielkiej Brytanii, zgodnie z wytycznymi The Law Society do sporządzania testamentów, które wykluczają niewierzących i naruszają prawa kobiet.

Nowe wytyczne zostały napisane przez The Law Society na początku tego miesiąca i mają pomóc prawnikom w sporządzaniu testamentów zgodnych z szariatem.

„Mężczyźni w większości przypadków otrzymują dwa razy więcej niż osoba płci żeńskiej tej samej klasy. Nie-muzułmanie nie mogą dziedziczyć w ogóle, a tylko muzułmańskie małżeństwa”- stwierdza dokument. Nie są to dla prawników jednak wiążące wytyczne, a stanowią jedynie zestaw zaleceń. Jednak prawnikom, którzy się do nich stosują, łatwiej jest rozliczać się ze swoich decyzji przed organami nadzorczymi.

Nicholas Fluck, prezes Law Society, powiedział The Sunday Telegraph, że publikując nowe wytyczne będą promować „dobre praktyki” w zakresie stosowania zasad islamskich w brytyjskim systemie prawnym.

„To jest pierwszy raz, kiedy takie porady zostały opublikowane i mamy nadzieję, że będzie to pomoc dla adwokatów w spraw spadkowych. Istnieje wiele różnych duchowych, religijnych i kulturowych przekonań w obrębie populacji, a Towarzystwo Prawnicze chce wspierać swoich członków, aby mogli pomóc klientom z różnych środowisk” – powiedział.

Wygląda na to, ze w Wielkiej Brytanii obowiązuje równoległe prawo, gdyż obecnie kilka sądów islamskich działa oficjalnie, natomiast nieoficjalnie działa ponad 80.

Przypomnijmy, że kobieta w islamie ma prawo do dziedziczenia, jednak nie dziedziczy majątku w równych proporcjach co mężczyzna. Muzułmanka otrzymuje jedną czwartą majątku, a w przypadku, kiedy są dzieci, dostaje tylko jedną ósmą. Warto też dodać, że żona, która nie przeszła na islam, po śmierci męża nie dostaje niczego z jego majątku, który zostaje przekazany dzieciom i dalszym krewnym.

na podstawie: rt.com

3
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
tytkoskiGonzalesmoniczka1306 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
moniczka1306
Gość
moniczka1306

to chyba jakiś żart…. powiedzcie,że to się nie dzieje naprawdę…. to trzeba wyplenić za nim dotrze do PL

Gonzales
Gość
Gonzales

Jestem przeciwnikiem prawa Sharjah w Europie, ale proszę podać źródło tej informacji – na oficjalnej stronie The Law Society nie mogę tego znaleźć. Nawet gdy założę, że część tej informacji jest prawdziwa, to na pewno obie strony konfliktu muszą wyrazić zgodę na rozprawę według prawa Sharijah. Jak dla mnie, jak… Czytaj więcej »

tytkoski
Gość

brytole coraz bardziej sie uginaja…tylko czekac jak im kregoslup calkiem peknie