Proces o nigeryjskie voodoo w Bochum

Proces o voodoo w Bochum był jednym z największych procesów przeciwko afrykańskim handlarzom ludźmi w ostatnich latach. Bardzo kosztowny i długotrwały ze względu na tłumaczenia proces przeciwko sześciu Nigeryjczykom rozpoczął się w grudniu 2017 roku, trwał 21 miesięcy z 84 dniami rozpraw i zakończył się wyrokiem skazującym 27 września 2019 roku.

Biednym kobietom, analfabetkom, obiecano w Nigerii podczas rytuału juju, odmiany voodoo, dobrze płatną pracę w Niemczech. Kobiety przysięgały szamanowi, że będą stosować się do wszystkich instrukcji pracodawców w Niemczech do momentu odpracowania kwoty 25.000 euro za którą przemycano je do Niemiec. Podczas rytuału juju kobiety są obsmarowywane obciętymi włosami i paznokciami zmieszanymi z krwią zwierząt. Złamanie przysięgi sprowadziłoby na kobiety i ich rodziny klątwę w postaci chorób serca i nieszczęść.

Kobiety, niektóre z nich były jeszcze dziewicami, były bite, zastraszane, gwałcone i następnie zmuszane do pracy w burdelach w Selm, Herne, Oberhausen, Castrop-Rauxel i Dortmundzie. Podczas rutynowej kontroli w burdelu w Herne jedna z kobiet zwróciła uwagę policji z powodu sfałszowanych dokumentów. Ona też złożyła zeznania czym zapoczątkowała śledztwo. Główny oskarżony twierdził podczas rozprawy, że kobiety miały podczas pracy sporo uciechy, co wywołało oburzenie obecnych na rozprawie ofiar, podsłuchiwał je podczas „obsługi” klienta telefonem. Za niewłaściwą „obsługę” kobiety były karane. Kobiety nie stosowały żadnej antykoncepcji, po zajściu w ciążę dostawały tabletki aborcyjne.

Skandaliczny wyrok

Sąd okręgowy w Bochum skazał głównego oskarżonego (34 l.) na osiem lat i trzy miesiące, jego żonę (35 l.) na cztery lata i jego brata (28 l.) na dwa lata i dziesięć miesięcy pozbawienia wolności. Dwóch innych oskarżonych (mężczyzna 27 l. i kobieta 34 l.) zostało skazanych odpowiednio na cztery oraz na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia. Jeden oskarżony otrzymał karę 15 miesięcy w zawieszeniu. Skazanym zarzucano handel ludźmi, przymus do prostytucji, gwałty, pobicia, nielegalne przerywanie ciąży i fałszowanie dokumentów. Proces był częściowo niejawny ze względu na nieletność kilku ofiar. Mimo brutalności sprawców, min. wobec nieletnich, sąd nie skazał ich na kary maksymalne. Główny oskarżony zasługiwał na maksymalną karę 15 lat, dostał nieco więcej niż jej połowa.

https://www.waz.de/staedte/herne-wanne-eickel/herner-voodoo-prozess-lange-haftstrafen-fuer-hauptangeklagte-id227217189.html

https://www.ruhrnachrichten.de/selm/vodoo-prozess-urteile-gegen-menschenhaendler-gesprochen–1454171.html

Dodaj komentarz