Nils Muiżnieks, komisarz praw człowieka Rady Europy, skrytykował przyjętą przez parlament węgierski ustawę przewidującą przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy.

Polityk uznał ten akt prawny za „wyraźne naruszenie” europejskiej konwencji praw człowieka. „Fakt automatycznego pozbawiania wszelkich swobód wszystkich ubiegających się o azyl przebywających w kraju stanowiłby wyraźne naruszenie zobowiązań Węgier” – powiedział Muiżnieks.

Zgodnie z przyjętą przez węgierski parlament ustawą podczas obowiązywania stanu kryzysowego spowodowanego napływem imigrantów wnioski o azyl będzie można składać tylko osobiście w strefie tranzytowej na granicy i tam też wnioskodawcy będą musieli przebywać do czasu zapadnięcia prawomocnej decyzji w ich sprawie. W tym czasie strefę tranzytową będzie im wolno opuścić jedynie, gdy wyjadą z Węgier do Serbii. Dotyczy to także pozostających bez opieki dzieci w wieku 14-18 lat.

Nils Muiżnieks zaapelował do Węgier o „zainwestowanie w skuteczne, dostępne alternatywy wobec zatrzymywania”. Jego zdaniem zatrzymywanie osób w celu uniemożliwienia im wjazdu na terytorium kraju lub odesłania do kraju pochodzenia powinno być środkiem stosowanym w ostateczności, „wyłącznie gdy mniej drastyczne alternatywy nie mogą zostać zastosowane”. Zaznaczył on, że w szczególności Węgry nie powinny zatrzymywać dzieci.

Zaniepokojona tą sprawą jest również sprawozdawczyni Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tineke Strik. „Ubiegający się o azyl nie są przestępcami i zasługują na uczciwe postępowanie oraz ludzkie traktowanie” – napisała w oświadczeniu.

Węgierską ustawę skrytykowało także Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Według UNHCR ustawa „oznacza, że każda osoba ubiegająca się o azyl, włącznie z dziećmi, będzie przez długi czas przetrzymywana w kontenerach transportowych otoczonych przez wysokie ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy”. Komisarz podkreślił, że ustawa łamie zobowiązania Węgier wobec prawa międzynarodowego i unijnego oraz odbije się fizycznie i psychicznie na tzw. uchodźcach.

W reakcji na zarzuty UNHCR rzecznik MSZ-u Węgier Tamas Menczer podkreślił, że dla rządu węgierskiego najważniejsze są interes oraz bezpieczeństwo Węgrów i dlatego nie wpuści on do kraju żadnego nielegalnego imigranta, dopóki jego wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Menczer stwierdził, że „po liberalnych politykach i organizacjach finansowanych z zagranicznych pieniędzy teraz UNHCR nie rozumie, że każdy musi przestrzegać prawa”. Jak dodał, nonsensem jest, by Węgry nie przejmując się międzynarodowym prawem, wpuszczały do kraju nielegalnych imigrantów, o których nic nie wiadomo i którzy „pokonali po drodze szereg bezpiecznych krajów tylko dlatego, że chcą żyć w Niemczech i Szwecji”.

źródło: rp.pl/pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

20
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
14 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
janekAsgardCheekBurnAla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asgard4444
Gość

Dziwne.
A kto jest szefem Rady Europejskiej?
Może ten sam człowiek, co właśnie m.in. Węgry go poparły?

Passangerstanislawpaluch
Gość

no dali ciała z tym niemieckim ryżakiem po całości. Dalej lubię Węgrów , ale jakoś tam mam do nich złość mimo iż rozumiem że cała ta unijna polityka jest tylko grą na własne interesy. Węgrów podejrzewam o lekką zazdrość, że udaje nam się coraz więcej załatwić dla siebie w tym… Czytaj więcej »

Patriota
Gość

Nie wiadomo czy Węgry go poparły. Nie dajmy się zmanipulować. Podobno nie było wcale głosowania kto popiera tuska. Padło jedynie zapytanie, kto jest przeciwko tuskowi. Jedynie Polska się w tym momencie zgłosiła. Na tym „głosowanie” się zakończyło. Weźmy również pod uwagę jedno… NIE BYŁO INNEGO KANDYDATA. Nie czarujmy się, Wolski… Czytaj więcej »

Marcin Opus
Gość

@Asgard4444
Wczoraj, czy przedwczoraj o tym pisałem. Rada Europy to nie to samo, co Rada Europejska. Ponownie też stwierdzam, że tyle tego się porobiło, że nie dziwota, że może się człowiek pomylić.

Asgard4444
Gość

@Marcin Opus
To fakt.
Jednak oni sami siebie krytukują? Przecież członkami jest każdy kraj europejski i nie tylko.

AntyHegemon
Gość

Tineke Strik, sprawozdawczyni Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy powiedziała:”Ubiegający się o azyl nie są przestępcami i zasługują na uczciwe postępowanie oraz ludzkie traktowanie”. A skąd wiadomo, że nie są przestępcami? To, że nie mają maczet, karabinów w dłoniach nie oznacza, że nimi nie są. Sam fakt, ze nielegalnie przekraczają granicę jest… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Ciekawe persony zasiadają w tej UE i RE i podejrzewam innych organach tego tworu:) Cóż to się stało w ich życiu, że zajęli się sprawami, jakby byli mieszkańcami Afryki i pracownikami Unii Afrykańskiej d/s patologii? Nils Muiżnieks. Łotysz urodzony w USA, studia we Francji i USA. Potem „W latach 1988–1990… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Ps. A UNHCR czego się czepia, skoro na Węgrzech nie ma żadnych uchodźców cyt. „Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) – urząd będący organem ONZ, upoważnionym do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań, mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na… Czytaj więcej »

easyrider
Gość

@pojawiam się i znikam Albo czosnkowy „Europejczyk” albo dewiant-żydofil-„wolontariusz” na usługach czosnkowego lobby. Nie ma fizycznie innej opcji.

papuga
Gość
papuga

Węgrzy to skopiowali z Australi. Powinnin jak Australia jakieś dalekie wspy wynająć, tubylcom dać robotę żeby pilnowali i wszystkich uchodźców tam trzymać aż ich podania będą rozpatrzone – czyli jakieś 10-20 lat.

J-IIISobieski
Gość
J-IIISobieski

ja mysle ze te wszystkie konwencje sa tworzone z mysla o nachodzcach a oni maja w dupie prawa zwyklego europejczyka, prawo do zycia w pokoju, wychowywania nastepnych pokolen bo na tym nie da sie nakrasc tyle co na inwazji islamskiej , nikt ich z tego nie rozliczy bo pieniadze plyna… Czytaj więcej »

easyrider
Gość

Im więcej pedalskiej krytyki tym większa pewność, że przyjęte decyzje są prawidłowe. Ten żydo-lewacki „porządek” musi runąć, narody muszą się zbuntować. W przeciwnym wypadku biała rasa wyginie jak dinozaury.

bkkkk
Gość
bkkkk

Brawo Węgry.

Tomik
Gość
Tomik

A gdzie kur…. byli SZPECE od praw człowieka jak „polski” rząd najpierw przez wiele lat okradał mnie z ponad 80 procent moich zarobków, mojej ciężkiej pracy, a gdy ją straciłem po wielu latach, to przez pół roku dostawałem jeban…. 400 złotych na miesiąc, a potem ten wspaniały rząd ZOSTAWIŁ MNIE… Czytaj więcej »

Jon
Gość
Jon

Węgry mogą się pier*olić. Niech im ryży udzieli wsparcia.

Ewaxx
Gość
Ewaxx

Powinny silne pioruny uderzyć w budynek Rady Europy w w UE ,by budynki rozpadły się na kawałki, a gruzy przywaliły ciała tych głupców z RE i UE, by wreszcie nastąpił kres tych durnych rządów lewaków

Burn
Gość

Prawa człowieka powoli przestają obejmować białych, a raczej wszystkich którzy nei wyznają islamu

Ala
Gość
Ala

Bravo Wegry, Bravo!!

janek
Gość
janek

lewacy i liberałowie to zdrajcy białej Europy na pohybel zdrajcom

Cheek
Gość

I mówi to Nils Muiżnieks-gostek z Łotwy, który chyba nie chciałby ciapatych u siebie. Mają już obóz niedaleko Rygi, w Mucenieki, chyba wystarczy.