Nils Muiżnieks, komisarz praw człowieka Rady Europy, skrytykował przyjętą przez parlament węgierski ustawę przewidującą przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy.

Polityk uznał ten akt prawny za „wyraźne naruszenie” europejskiej konwencji praw człowieka. „Fakt automatycznego pozbawiania wszelkich swobód wszystkich ubiegających się o azyl przebywających w kraju stanowiłby wyraźne naruszenie zobowiązań Węgier” – powiedział Muiżnieks.

Zgodnie z przyjętą przez węgierski parlament ustawą podczas obowiązywania stanu kryzysowego spowodowanego napływem imigrantów wnioski o azyl będzie można składać tylko osobiście w strefie tranzytowej na granicy i tam też wnioskodawcy będą musieli przebywać do czasu zapadnięcia prawomocnej decyzji w ich sprawie. W tym czasie strefę tranzytową będzie im wolno opuścić jedynie, gdy wyjadą z Węgier do Serbii. Dotyczy to także pozostających bez opieki dzieci w wieku 14-18 lat.

Nils Muiżnieks zaapelował do Węgier o „zainwestowanie w skuteczne, dostępne alternatywy wobec zatrzymywania”. Jego zdaniem zatrzymywanie osób w celu uniemożliwienia im wjazdu na terytorium kraju lub odesłania do kraju pochodzenia powinno być środkiem stosowanym w ostateczności, „wyłącznie gdy mniej drastyczne alternatywy nie mogą zostać zastosowane”. Zaznaczył on, że w szczególności Węgry nie powinny zatrzymywać dzieci.

Zaniepokojona tą sprawą jest również sprawozdawczyni Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tineke Strik. „Ubiegający się o azyl nie są przestępcami i zasługują na uczciwe postępowanie oraz ludzkie traktowanie” – napisała w oświadczeniu.

Węgierską ustawę skrytykowało także Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Według UNHCR ustawa „oznacza, że każda osoba ubiegająca się o azyl, włącznie z dziećmi, będzie przez długi czas przetrzymywana w kontenerach transportowych otoczonych przez wysokie ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy”. Komisarz podkreślił, że ustawa łamie zobowiązania Węgier wobec prawa międzynarodowego i unijnego oraz odbije się fizycznie i psychicznie na tzw. uchodźcach.

W reakcji na zarzuty UNHCR rzecznik MSZ-u Węgier Tamas Menczer podkreślił, że dla rządu węgierskiego najważniejsze są interes oraz bezpieczeństwo Węgrów i dlatego nie wpuści on do kraju żadnego nielegalnego imigranta, dopóki jego wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Menczer stwierdził, że „po liberalnych politykach i organizacjach finansowanych z zagranicznych pieniędzy teraz UNHCR nie rozumie, że każdy musi przestrzegać prawa”. Jak dodał, nonsensem jest, by Węgry nie przejmując się międzynarodowym prawem, wpuszczały do kraju nielegalnych imigrantów, o których nic nie wiadomo i którzy „pokonali po drodze szereg bezpiecznych krajów tylko dlatego, że chcą żyć w Niemczech i Szwecji”.

źródło: rp.pl/pap

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

20
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
14 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
janekAsgardCheekBurnAla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Asgard
Gość
Asgard

Dziwne.
A kto jest szefem Rady Europejskiej?
Może ten sam człowiek, co właśnie m.in. Węgry go poparły?

Passanderstanislawpaluch
Gość
Passanderstanislawpaluch

no dali ciała z tym niemieckim ryżakiem po całości. Dalej lubię Węgrów , ale jakoś tam mam do nich złość mimo iż rozumiem że cała ta unijna polityka jest tylko grą na własne interesy. Węgrów podejrzewam o lekką zazdrość, że udaje nam się coraz więcej załatwić dla siebie w tym… Czytaj więcej »

Dorris Detwiler
Gość

Nie wiadomo czy Węgry go poparły. Nie dajmy się zmanipulować. Podobno nie było wcale głosowania kto popiera tuska. Padło jedynie zapytanie, kto jest przeciwko tuskowi. Jedynie Polska się w tym momencie zgłosiła. Na tym „głosowanie” się zakończyło. Weźmy również pod uwagę jedno… NIE BYŁO INNEGO KANDYDATA. Nie czarujmy się, Wolski… Czytaj więcej »

Micaela Nealey
Gość

@Asgard4444
Wczoraj, czy przedwczoraj o tym pisałem. Rada Europy to nie to samo, co Rada Europejska. Ponownie też stwierdzam, że tyle tego się porobiło, że nie dziwota, że może się człowiek pomylić.

Asgard
Gość
Asgard

@Marcin Opus
To fakt.
Jednak oni sami siebie krytukują? Przecież członkami jest każdy kraj europejski i nie tylko.

Elana Stuber
Gość

Tineke Strik, sprawozdawczyni Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy powiedziała:”Ubiegający się o azyl nie są przestępcami i zasługują na uczciwe postępowanie oraz ludzkie traktowanie”. A skąd wiadomo, że nie są przestępcami? To, że nie mają maczet, karabinów w dłoniach nie oznacza, że nimi nie są. Sam fakt, ze nielegalnie przekraczają granicę jest… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Ciekawe persony zasiadają w tej UE i RE i podejrzewam innych organach tego tworu:) Cóż to się stało w ich życiu, że zajęli się sprawami, jakby byli mieszkańcami Afryki i pracownikami Unii Afrykańskiej d/s patologii? Nils Muiżnieks. Łotysz urodzony w USA, studia we Francji i USA. Potem „W latach 1988–1990… Czytaj więcej »

pojawiam się i znikam
Gość

Ps. A UNHCR czego się czepia, skoro na Węgrzech nie ma żadnych uchodźców cyt. „Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) – urząd będący organem ONZ, upoważnionym do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań, mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na… Czytaj więcej »

Neil Rech
Gość

@pojawiam się i znikam Albo czosnkowy „Europejczyk” albo dewiant-żydofil-„wolontariusz” na usługach czosnkowego lobby. Nie ma fizycznie innej opcji.

papuga
Gość
papuga

Węgrzy to skopiowali z Australi. Powinnin jak Australia jakieś dalekie wspy wynająć, tubylcom dać robotę żeby pilnowali i wszystkich uchodźców tam trzymać aż ich podania będą rozpatrzone – czyli jakieś 10-20 lat.

J-IIISobieski
Gość
J-IIISobieski

ja mysle ze te wszystkie konwencje sa tworzone z mysla o nachodzcach a oni maja w dupie prawa zwyklego europejczyka, prawo do zycia w pokoju, wychowywania nastepnych pokolen bo na tym nie da sie nakrasc tyle co na inwazji islamskiej , nikt ich z tego nie rozliczy bo pieniadze plyna… Czytaj więcej »

Neil Rech
Gość

Im więcej pedalskiej krytyki tym większa pewność, że przyjęte decyzje są prawidłowe. Ten żydo-lewacki „porządek” musi runąć, narody muszą się zbuntować. W przeciwnym wypadku biała rasa wyginie jak dinozaury.

bkkkk
Gość
bkkkk

Brawo Węgry.

Tomik
Gość
Tomik

A gdzie kur…. byli SZPECE od praw człowieka jak „polski” rząd najpierw przez wiele lat okradał mnie z ponad 80 procent moich zarobków, mojej ciężkiej pracy, a gdy ją straciłem po wielu latach, to przez pół roku dostawałem jeban…. 400 złotych na miesiąc, a potem ten wspaniały rząd ZOSTAWIŁ MNIE… Czytaj więcej »

Jon
Gość
Jon

Węgry mogą się pier*olić. Niech im ryży udzieli wsparcia.

Ewaxx
Gość
Ewaxx

Powinny silne pioruny uderzyć w budynek Rady Europy w w UE ,by budynki rozpadły się na kawałki, a gruzy przywaliły ciała tych głupców z RE i UE, by wreszcie nastąpił kres tych durnych rządów lewaków

Mitchel Smithson
Gość

Prawa człowieka powoli przestają obejmować białych, a raczej wszystkich którzy nei wyznają islamu

Ala
Gość
Ala

Bravo Wegry, Bravo!!

janek
Gość
janek

lewacy i liberałowie to zdrajcy białej Europy na pohybel zdrajcom

Cheek
Gość
Cheek

I mówi to Nils Muiżnieks-gostek z Łotwy, który chyba nie chciałby ciapatych u siebie. Mają już obóz niedaleko Rygi, w Mucenieki, chyba wystarczy.