foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0) / twitter.com

Rząd Platformy Obywatelskiej chce, aby gminy z własnych środków opłacały pobyt imigrantów, bowiem Unia Europejska nie przeznaczy na ten cel pieniędzy.

Unijne środki (6 tys. euro na każdego „uchodźcę” przebywającym w ośrodku na terenie UE) otrzymuje polski rząd, te pieniądze wystarczą jedynie na procedury przyjęcia, wyselekcjonowania tych osób oraz transport i koszty utrzymania w czasie oczekiwania na decyzję o statusie uchodźcy – informuje rzecznik MSW.

Z kolei samorządy, które zgodzą się przyjąć tzw. uchodźców odgórnie narzuconych – nie otrzymają ani złotówki. Wszystko zatem wskazuje na to, że gminy będą musiały same znaleźć sposoby na sfinansowanie tej operacji. Nie będzie to łatwe, gdyż łączne zadłużenie w 2014 roku wyniosło około 30 mld złotych.

Utrzymywanie imigrantów krytykuje Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich, który szacuje, że na przyjęcie ok. 100 tzw. uchodźców statystyczna gmina musiałaby wydać ok. 2,5 mln zł.

Polak mądry przed szkodą?

W Danii kilka gmin dokonało szczegółowych obliczeń – dane wskazują, że gminy tracą pieniądze na przyjmowaniu tzw. „uchodźców.” Jednym z powodów jest zwiększenie wydatków na dodatkowe mieszkania, personel do obsługi coraz to większej liczby imigrantów i świadczeń socjalnych. Jedną z nich jest gmina Allerød, która przyjmie 74 imigrantów. Szacuje się, że gmina będzie potrzebować dodatkowo od 20 do 25 milionów koron.

W Szwajcarii w miejscowości Hagenbuch rodzina imigrantów z Erytrei licząca dziewięć osób dostała darmowe lokum (władze płacą około tysiąca euro czynszu) i 2,1 tys. euro miesięcznie na utrzymanie. Gazeta podaje, że pobyt dzieci imigrantów w sierocińcu kosztuje miesięcznie 30 tys. euro, a opieka nad resztą rodziny 16,5 tys. euro. Miejscowość przeznacza 1/3 miesięcznego budżetu.

źródło: Rzeczpospolita / NDIE

12
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
LilithHarryJO77lolo1683.09.12 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolo
Gość
lolo

Ha, ha, ha… O ile dobrze zrozumiałem to mamy zaprosić własnych katów na swój własny koszt, wyrazić wdzięczność i położyć głowę z radością pod topór po to tylko, żeby „GW” nie nazwała nas ksenofobami i rasistami a Angela pomachała nam na pożegnanie przyjaźnie ręką? Moja nieżyjąca Mama, która przeżyła okupację… Czytaj więcej »

whitecat
Gość
whitecat

dlaczego to Nas spotyka? może to jakaś kara? dlaczego Europejczycy pozwolili się tak upodlić? czy naprawdę biali ludzie są już tak odmóżdżeni i zastraszeni, że nie widzą rzeczywistości, w której traktuje się ich jak śmieci? czy naprawdę ludzie wierzą wiodącym stacjom telewizyjnym? a może apokalipsa zombie już trwa, a „żywymi… Czytaj więcej »

1683.09.12
Gość
1683.09.12

Wyczerpującą i jakże trafną odpowiedź na ostatnie swoje pytanie zawarłeś w zdaniach poprzedzających. Co do cholery, to ognisko odkryto właśnie na którejś z greckich wysp (chyba na Kos). Jest to choroba letalna.

lolo
Gość
lolo

Po pierwsze nie wrzucaj wszystkich duchownych do jednego worka. Poza tym, pomijając różne nieformalne układy „na co nie ma medycyny” – wszak Pan Jezus miał przy sobie Judasza – żaden duchowny choć ślubuje posłuszeństwo, sługą papieża nie jest. Jeśli tego nie rozumiesz to znaczy, że siejesz tylko ferment a nie… Czytaj więcej »

bobik
Gość
bobik

Wpuścić „Ewkę Kopacz” w ten motłoch muzułmański i niech jej pokażą „miłość”, bo na pewno jej tego brakuje!!!!!!!!!
Taka stara, a taka głupia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Karbulot
Użytkownik

Ale to przecież od początku było wiadomo, że Unia nie będzie utrzymywała ich stale. Wpychają nam czarnuchów i zapewniajmy im wikt i opierunek. I to na dokładkę na poziomie zachodnich krajów, w których z socjalu lepiej się żyje niż w Polsce ciężko pracując. Mnie jednak pociesza parę rzeczy, co do… Czytaj więcej »

Harry
Gość
Harry

Żeby zmieniło się podejście w Unii (czytaj: w Brukseli, dokładniej w Komisji Europejskiej) musiałoby dojść do zmiany ludzi na stanowiskach, a to jest możliwe dopiero po wyborach do PE (najbliższe w 2019 r.). Z tego co kojarzę, nawet jeśli uciekną do Niemiec, to chyba zostaną zatrzymani i deportowani z powrotem… Czytaj więcej »

Lilith
Użytkownik

Ta miernota z PO Trzaskowski zapowiadał, że decyzja o przyjęciu imigrantów jest nieodwołalna. Gdybyśmy nie chcieli przyjmować tego co ustalono, to chyba jakieś potężne kary finansowe UE mogłaby na nas nałożyć. Aj taka to cudowna ta UE. Osoby, które zostaną przymusowo „przesiedlone”, nie będą mogły wyjechać do Niemiec czy Szwecji.… Czytaj więcej »

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

Przed odejsciem robia wszystko zeby zarobic na srebrniki z unii, a Polska i Polacy ich goowno obchodza

JO77
Gość
JO77

W Niemczech zabrano emerytom z emerytury 150 Euro. Jest to informacja z pierwszej ręki od osoby, która w Niemczech żyje i jest emerytką. W związku z tym, jeśli dojdzie i u nas do przyjmowania tych brudasów rząd nie odejmie sobie od gęby tylko podwyższy podatki, wzrosną czynsze, woda, prąd i… Czytaj więcej »

JO77
Gość
JO77

W Niemczech zabrano emerytom z emerytury 150 Euro. Jest to informacja z pierwszej ręki od osoby, która w Niemczech żyje i jest emerytką. W związku z tym, jeśli dojdzie i u nas do przyjmowania tych brudasów rząd nie odejmie sobie od gęby tylko podwyższy podatki, wzrosną czynsze, woda, prąd i… Czytaj więcej »

Lilith
Użytkownik

Ryzykowna gra, bo jak gminy zaczną ciąć koszty aby utrzymywać imigrantów, to ludziom puszczą nerwy. Już teraz jest wiele gmin, które borykają się z wieloma problemami. A teraz jeszcze pozbywanie się problemu i zrzucanie tego na władze lokalne. Ja tak przeglądam różne nagrania i wywiady z imigrantami, im nic nie… Czytaj więcej »