Foto: Kobzarius via panoramio.com/photo/49532112 wikimedia.commons.org Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że cudzoziemcy poszukujący w Polsce azylu nie są wpuszczani do Polski na przejściu granicznym w Terespolu. Domaga się kontroli.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta głównego Straży Granicznej o kontrolę praktyk stosowanych na przejściu granicznym w Terespolu. Zwłaszcza wobec cudzoziemców poszukujących w Polsce ochrony. Adam Bodnar zwraca uwagę, że od dwóch lat funkcjonariusze SG w Terespolu nie przyjmują od cudzoziemców deklaracji o zamiarze wystąpienia o status uchodźcy, odmawiając im prawa wjazdu do Polski.

Działania RPO to reakcja m.in. na apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, o podjęcie działań wobec cudzoziemców, którzy przybywają do Terespola i nie dostają statusu uchodźcy.

„Do biura nieprzerwanie docierają informacje o kolejnych przypadkach niewpuszczania cudzoziemców, którzy podczas odprawy granicznej nie dysponują dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy, ale w rozmowie z funkcjonariuszem deklarują zamiar ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową. Funkcjonariusze nie przyjmują tych deklaracji i nie dopuszczają do złożenia wniosku o ochronę” – podkreśla Adam Bodnar.

Wspomniani cudzoziemcy to głównie migranci z Czeczenii, Tadżykistanu i Armenii. Powołują się na różnego rodzaju prześladowania w swoich krajach pochodzenia.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała już kilka skarg na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Prawnicy fundacji zarzucają polskim władzom naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującego odsyłania cudzoziemców do państw, w których może grozić niebezpieczeństwo oraz art. 4 Protokołu 4 do Konwencji, zakazującego zbiorowego wydalania cudzoziemców.

82
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
45 Comment threads
37 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
59 Comment authors
AdamNaczelnikHahacznullablebkkkk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o