foto: Flickr.com

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że Straż Graniczna nielegalnie nie pozwala na składanie wniosków azylowych przez Czeczenów.

RPO pojawił się w sierpniu z niezapowiedzianą wizytą na przejściu granicznym w Terespolu. Stwierdził po niej: Wizytacja potwierdziła przypadki, w których funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuszczali do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej cudzoziemców, którzy podczas rozmowy albo wprost deklarowali zamiar ubiegania się o taką ochronę, albo sygnalizowali okoliczności mogące świadczyć o tym, że byli prześladowani w kraju pochodzenia.

Według rzecznika rozmowy z cudzoziemcami przeprowadzane są w warunkach, które mogą wpływać na treść ich wypowiedzi. Stwierdził również, że według przepisów funkcjonariusze SG nie mają możliwości żadnej wstępnej weryfikacji informacji podawanych przez obcokrajowca.

Pogranicznicy odrzucają to oskarżenie. Zapewnili, że obcokrajowcy otrzymują decyzję o odmowie wjazdu tylko wtedy, jeśli jego cel jest inny niż poszukiwanie ochrony. Jak wyjaśnia rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias, jest to subiektywna ocena RPO, na której nie należy opierać ostatecznych rozstrzygnięć i ocen działań funkcjonariuszy SG. Rzeczniczka przypomniała, że kontrole SG dotyczą ok. 65 tys. osób wjeżdżających do Polski dziennie.

RPO miał zastrzeżenia m.in. do izolowania cudzoziemców na podstawie domniemania, że mogą oni stanowić zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa na przejściu granicznym. Według rzecznika niedopuszczalne jest izolowanie każdego podróżującego samotnie dorosłego mężczyzny.

Ten zarzut również odrzuca rzecznik SG: „Biorąc pod uwagę, że SG jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie przejścia granicznego, wyznaczone zostało oddzielne pomieszczenie, w którym przebywają cudzoziemcy mogący stanowić potencjalne zagrożenie dla ładu i porządku. Takie rozwiązanie jest podyktowane wieloletnim doświadczeniem SG w tym zakresie”.

Według informacji SG z końca sierpnia pogranicznicy na przejściu w Terespolu od początku roku przyjęli 6 tys. wniosków od osób ubiegających się o status uchodźcy. Jak informował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG Dariusz Sienicki, osoby, które nie spełniały warunków uprawniających do wjazdu, nie zostały wpuszczone i otrzymały stosowne decyzje administracyjne.

rp.pl/PAP

74
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
45 Comment threads
29 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
54 Comment authors
raptorlutekkarol nawroz-maidstoneDamianosjurek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kowalski
Gość
kowalski

Ten lewacki dewiant i szkodnik powinien odpowiadać nie tylko utratą stanowiska.Jego dzialalność nie ma nic wspólnego z prawami polskich obywateli a skupia się na szkodzeniu Polsce i Polakom.

Jurand
Gość
Jurand

Sqrwiel wziol zapewne w łape

szyszkin
Gość

nie ma wojny,w czeczeni…asif. muslinów nie kochamy.Wara.

AliBabaHunter
Gość
AliBabaHunter

Precz z lewactwem w Polsce. Pogonic KOD, PO, Nowoczesna i innych komuchow i pederastow

Ink
Gość

odwołać tego szkodnika który pluje we własne gniazdo ,POwska gnidę !!

Pablo_2015
Gość
Pablo_2015

RPO to nic innego lewacki funkcjonariusz na usługach… no właśnie czyich?

Adam
Gość
Adam

RPO – Rzecznik Platformy Obywatelskiej? razz

Pablo_2015
Gość
Pablo_2015

Trafione dokładnie w punkt grin

Gule1
Gość

Od kiedy to znowu w Czeczeni trwa wojna . Pierwsze bezpieczne państwo to Rosja a poza tym Czeczeni nie są obywatelami Polski więc o co temu lewakowi chodzi .

Ramsay Bolton
Gość

Nie ma takiego kraju jak Czeczenia, tak samo nie ma takiego kraju jak Śląsk; w Rosji nie ma wojny, więc jej mieszkańcy nie mają prawa do statusu uchodźcy. To tak jakby Polak szukał schronienia w Szwajcarii, bo nie lubi PiSu…

ChodnikowyWilk
Gość
ChodnikowyWilk

Myślę, że poprzednikowi chodziło o to, że skoro Rosja jest pierwszym bezpiecznym Państwem, to tam powinni składać wnioski o „azyl” a nie napływać do biednej Polski w której i tak ludzie harują jak woły za psie pieniądze, a i tak ktoś z tych marnych groszy będzie chciał ich oskubać do… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Platformiarze wspierają RAŚ czyli przyłączenie się Śląska do Niemiec! PIS chce wysłać wojska obrony terytorialnej dla krzewienia patriotyzmu i ogólnie polskości. PO to proniemiecka partia lewaków na usługach Fuhrer Merkel!

Ramsay Bolton
Gość

Miałem zaszczyt służyć pod Panem Wiesławem Kukułą; prawdziwy patriota i niezłomny żołnierz. Każdy skurwysyn, który uważa, że obrona terytorialna to „SA Macierewicza”, niech wie, że wojsko zawsze strzegło świeckości Polski; i będzie nadal to robić. Ciapatą zarazę zepchniemy z powrotem do Odry.

jurek
Gość
jurek

jak za komuny wojsko ludowe, pomysl co piszesz.

Daga
Gość

zwroccie uwage na to: RPO miał zastrzeżenia m.in. do izolowanie cudzoziemców na podstawie domniemania, że mogą oni stanowić zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa na przejściu granicznym. Według Rzecznika, niedopuszczalne jest izolowanie każdego podróżującego samotnie dorosłego mężczyzny. Czyli nie podrozuja zadne rodziny uciekajace przed terrorem lecz to samo szambo ktore plynie… Czytaj więcej »

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

A ja mam w dupie co mówi Rzecznik Praw Obywatelskich,najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo obywateli, jak tego Rzecznik Praw Obywatelskich nie rozumie to paszoł won z Polski!!!

Daga
Gość

Kilka wrzutek na temat tego pana zwanego RPO: Łódzki drukarz, który odmówił produkcji materiałów promujących działania radykalnych, homoseksualnych aktywistów, spotkał się z ich zmasowanym atakiem. Interesy środowiska LGBT wsparł powagą swego urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego interwencja przyczyniła się do wydania przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Widzewa… Czytaj więcej »

szyszkin
Gość

„zawierania sprzecznych z porządkiem konstytucyjnym związków jednopłciowych.”NO QURWA abym zobaczył jak Rogate kocha się z Rogatym.ok lubita się po śmierdzielu -wasze,ale ja nie lublu gówna na widoku. i jeszczo, nie nada pedałom i lejby mieć dzieciaków,to gorzej niż ssmanizm

Jurand
Gość
Jurand

Uchodzcy nie sa obywatelami RP wiec prawo obywatelskie ich nie dotyczy!!!! Lamie lewak prawo RP i konstytucje. Trzeba go podjebac do prokuratury

Anna
Gość
Anna

Co na to stary komuch Rzepliński? Soros mu każe bronić w imię filantropii konstytucji…

prawyobywatel
Gość

I tak trzymać, kochani pograniczycy.

Tfu Tfu
Gość
Tfu Tfu

Kto płaci pensję temu rzecznikowi? Soros czy my podatnicy? Do diabła z takim rzecznikiem

Hip
Gość
Hip

Soros mu płacił na poprzednim etacie. I przywiązanie do „starego pana” zostało.

mat
Gość
mat

Rzecznik praw obywatelskich jak sama nazwa mówi powinie bronić praw obywatelskich a wiec praw tych którzy sa obywatelami Polski! natomiast ten lewak broni praw tych którzy nie są obywatelami – imigrantów , natomiast atakuje obywateli polskich- strażników granicznych, robi dokładnie na odwrót niż wymaga tego jego funkcja, natychmiast do dymisji… Czytaj więcej »

Daga
Gość

Mat otóż to!

Dariusz
Gość
Dariusz

Dokładnie, w sam punkt. To jest klucz. Obowiązkiem Rzecznika Praw Obywatelskich jest dbałość o ochronę praw obywatelskich OBYWATELI RP, a nie narażanie tych praw, zwłaszcza podstawowych, egzystencjalnych – w imię ochrony wyimaginowanych interesów obywateli innych państw, czy bezpaństwowców… Świat lewicowej Europy każdego dnia stara się niszczyć, zaprzeczać podstawowym zasadom funkcjonowania… Czytaj więcej »

Pablo
Gość

I co? Rząd nie potrafi wy…lić Bednara. Ale gó…ną CETA to podpisuje w ciemno.

Publiusz
Gość
Publiusz

Niestety ,z ta CETA to….” pan kaze a sluga musi” , inaczej pryncypal spusci z lancucha „stare kiejkuty”….A zbliza sie sie Marsz Niepodleglosci i o jego mozliwych scenariuszach mowi ,jakze obrazowo niezastapiony Michalkiewicz! https://www.youtube.com/watch?v=uX58geCR_OQ Jak ktos nie ma cieprliwosci to przynajmniej wysluchac od 11min .30 sek do 15min,45 sek a… Czytaj więcej »

XaX
Gość
XaX

Jak można ostrzegać przed paradą niepodległości? Skoro ich to tak bardzo boli to znak, że trzeba chodzić i pokazać że nas jest wiele,

Publiusz
Gość
Publiusz

Ja nie ostrzegam przed sama parada ,ale przed tym co na niej szykuja KODziarze! Co zrobisz ,jak zobaczysz kolo siebie faceta w kominiarce?

http://niezalezna.pl/86681-szef-mswia-nie-ma-watpliwosci-11-listopada-kod-planuje-drake-w-warszawie

Daga
Gość

Publiusz a ty będziesz na Marszu ? Są tu osoby które będą i chcą się spotkać w realu. Co ty na to?

Largo
Gość

@Daga, wysłałem Ci PW, odczytaj proszę wink

Publiusz
Gość
Publiusz

Ha ,chcialaby dusza do raju a diabel mowi „NIE”!Koszty podrozy u mnie w rachube nie wchodza, tylko ta odleglosc…..parade bede mogl tylko sledzic w Necie !

mefisto
Gość
mefisto

a czy ci ludzie nie powinni składać wniosków o azyl na Białorusi?

raptor
Gość

Rzecznik Praw Obywatelskich to ściema, fałszywa nazwa sugerująca, że chodzi o ochronę polskich obywateli. Widać to jak na dłoni w art 1 ustawy o RPO. Również w konstytucji art. 80 mówi „Każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie… Czytaj więcej »

Daga
Gość

Raptor to właśnie te ustawy są sprzeczne z konstytucją bardzo często. Po za tym Konstytucja dotyczy Polski i jej obywateli.

Work Buy Consume Die
Gość
Work Buy Consume Die

Dokładnie. Zresztą, konstytucja, jak ją tak przeczytać na spokojnie, to wcale nie jest taka lewacka i tragiczna. Wprost przeciwnie, to prawodawstwo w Polsce i egzekwowanie ustawy zasadniczej są w opłakanym stanie. Weźmy pierwszy z brzegu przykłąd- listonosze mają sprawdzać, czy i ile odbiorników rtv posiadamy w domu (zgodnie z ustawą); natomiast… Czytaj więcej »

raptor
Gość

Ups, chyba przegapiłem tę odpowiedź. Ale teraz odpowiadam: skoro te ustawy są takie niekonstytucyjne, a mamy takiego znamienitego obrońcę Rzeplińskiego, dlaczego TK nigdy nie wydał wyroku, że te ustawy są sprzeczne z Konstytucją?

fasddfasd
Gość
fasddfasd

Poprawcie mnie jesli jestem w błedzie, czy na terenie Rosji toczy sie jakas wojna ze Czeczeni prosza o azyl ?

Nie kumam tego, czy ci lewacy są kompletnie obłąkani ?

XaX
Gość
XaX

Od kiedy to w Czeczenii jest wojna? To są zwykli imigranci socjalni a nie uchodźcy … Przecież tam jest 93% wyznawców Islamu sunnickiego (dane z wiki). Pewnie dla tego nad nimi tak biadolą … Jak by byli chrześcijanami to by nie mieli takich przywilejów pewnie.

Daga
Gość

XaX tam u Putina muzuly siedzą cicho, bo pamiętają rozpierduche w Czeczenii w 96r