Saudyjska nastolatka zaprojektowała emotikony dla muzułmanek

Saudyjska nastolatka mieszkająca w Niemczech zaproponowała projekt emoji, czyli rozbudowanych emotikonów, w postaci głów kobiet owiniętych chustami. Ma to być wyraz równouprawnienia muzułmanek.

Piętnastoletnia Rayouf Alhumedhi wysłała swoją propozycję jednej z korporacji non-profit, która zajmuje się oceną i rozwojem nowych emotikonów.

Pomysł zyskał poparcie u współzałożyciela forum internetowego Reddit Alexisa Ohaniana. Jeżeli zostanie przyjęty, nowe emotikony będą dostępne w 2017 roku.

Propozycja skierowana jest do krajów Europy, które zmagają się z problemem zasłaniania twarzy przez muzułmanki, we wszystkich jego formach. To odpowiedź m.in. na poczynania wielu kurortów europejskich zakazujących burkini i głos w debacie na temat kobiet islamskich. Debata rozszerza się na szeroki problem wolności religijnej, równości kobiet, świeckiej tradycji, a także obawy przed terroryzmem.

Rayouf Alhumedhi powiedziała, że w trakcie czatu z przyjaciółmi w mediach społecznościowych zdała sobie sprawę, iż nie było emotikonów odpowiednich dla niej, które mogłyby reprezentować ją, kobietę w chuście.

Po tym, jak trafiła na artykuł na temat projektowania emotikonów, napisała e-mail ze swoim pomysłem do korporacji Unicode. Zaintrygowany członek ekipy odpisał jej, oferując pomoc w przygotowaniu formalnego wniosku.

„W dzisiejszych czasach reprezentowanie poprzez obrazki jest bardzo ważne” – powiedziała autorka, komentując przyczyny powstania jej projektu.

„Ludzie chcą być uznani i to zwłaszcza w świecie nowych technologii. To jest ogromne zjawisko. Emotikony są wszędzie”.

„Jest tak wiele muzułmanek na świecie, które noszą chusty. To może wydawać się trywialne, ale jest inaczej, jeśli zobaczysz się na emoji na całym świecie. Doświadczysz, że to jest naprawdę wielkie”.

Aby zwiększyć poparcie dla inicjatywy, Alexis Ohanian otworzył na Reddit dyskusję online na żywo, gdzie użytkownicy portalu mogli pytać Rayouf Alhumedhi o nowy pomysł. Głosy były podzielone. Wielu ludzi kwestionowało potrzebę hidżabu, mówiąc, że to narzędzie do uciskania kobiet.

Przedstawienie ostatecznego opracowania wniosku do Unicode ma zostać dokonane w listopadzie.

źródło: bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na stronie ndie.pl zabronione. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

33 komentarz do “Saudyjska nastolatka zaprojektowała emotikony dla muzułmanek

  1. To teraz czekamy tylko kiedy ndie wprowadzi emotikony według projektu tej nastolatki i będziemy już w Europie. A może jednak lepiej nie? Może jednak zostańmy tym ciemnogrodem jakim chce nas widzieć Zachód. Wyjdzie nam to wszystkim na zdrowie. smile twisted arrow evil exclamation envy

  2. Emotikonka z założenia polega na obrazkowym przekazywaniu emocji. Ma pokazywać uśmiech, smutek, złość, przymrużenie oka itd. Jaki sens pchać w to symbole muzułmańskie? Arabowie inaczej się śmieją niż inni ludzie na ziemi? Kolor emotek zależy od stylu strony, zwykle jest żółty (tak jak na NDIE). A jakoś nikt się nie piekli, dlaczego my biali mamy używać emotek z mordami… Azjatów. I niby jaką emocję przedstawia taka głowa w szmacie? To tylko na siłę podkreślanie ważności swojej innej kultury. Muzułmanie wpadli obsesje swojej kultury, obnoszą się z nią gdzie tylko i jak się da. Tak samo jak para homosiów, którzy łażą za rączkę po ulicy, aby cały świat widział i podziwiał, że są homosiami. A potem się dziwią, że ludziom się to nie podoba. Jakbym pojechał do muzułmańskiego kraju i obnosił się z krzyżem na piersiach, byłbym szczęśliwcem, jakbym uszedł z życiem. A spróbowałbym tylko powiedzieć coś o prawach mniejszości czy o prześladowaniu religijnym. A w Europie proszę, wszystko im wolno, chociaż to niby kontynent chrześcijański. We Francji można łazić z flagą ISIS po ulicy (były takie przypadki), a podobno zabronione jest noszenie krzyża na wierzchu.

    1. Dokładnie, islam zniszczy cywilizację zachodu a , postęp tylko czas pokarze jak zachód zacznie się cofać .
      Już jest syf w Francji i Niemczech anarchia i podpalenia w Szwecji ,kasa zamiast na rozwój państw i techniki będzie szła na socjal dla nierobów i POlicjię i broń by bronić się przed ubogaceniem .

  3. Samo wprowadzenie różnych odcieni skóry przy emotikonach przedstawiających ludzi bądź dłoni było wystarczającym ukłonem w stronę rasowej tolerancji. Propaganda arabska sięga zenitu, zaraz się pokażą emotikony z burkini (bo przecież bikini też tam jest!), potem będą maczety, noże, wybuchowe pasy dla wiernych samobójców, koza z serduszkiem… yh
    W ramach zadośćuczynienia proszę o zestawienie emotikonów z wyrobami z wieprzowiny. Najlepiej niech w aplikacji widnieją zaraz obok ww turbanów.

  4. „To odpowiedź m.in. na poczynania wielu kurortów europejskich zakazujących burkini i głos w debacie na temat kobiet islamskich. Debata rozszerza się na szeroki problem wolności religijnej, równości kobiet, świeckiej tradycji, a także obawy przed terroryzmem.”
    I że niby co ta odpowiedź w formie emotikonów głosi, bo nie rozumiem? Tak samo to sensowne jak zakładanie opaski anty-gwałtowej albo pokazanie najeźdźcy wyciągniętej ręki która ma oznaczać „nie podchodź”. A najeźdźca w odpowiedzi na to też wyciągnie rękę, pokaże środkowy palec a potem zrobi swoje.

  5. Dla muzułmanki od chusty znacznie ważniejsze jest obrzezanie. N tych emotkach nie widać, że wzorowa muzułmanka jest obrzezana. Domagam się takich emotek, żeby uwzględniały obrzezanie.
    A tak w ogóle, to czy kobieta w chuście śmieje się, żartuje, płacze (czyli to co oznaczamy emotkami) inaczej niż niezachustowana??

  6. Jak równouprawnienie to równouprawnienie. Więc proponuje zachowywać się w stosunku do tych bab w szmatach tak, jak by to miało miejsce na bliskim wschodzie. Idzie sama, bez chłopa? W łeb ją, wyruchać obić morde. Żeby miała taka muzułmanka choć namiastkę bliskiego wschodu czy afryki.

  7. Coś mi się wydaje,że na naszym zacofaniu, wieśniactwie, niepostępowości, ksenofobii, rasiźmie, nienowoczesności, cebulactwie, ciemnogrodzie, moherowych beretach i dziurawych skarpetkach do sandałów jeszcze tak źle nie wyjdziemy…

  8. Bawi mnie stwierdzenie tych ludzi, że wolnością dla kobiet jest używanie emotikony z symbolami ich zniewolenia…. Wtf? Swoją drogą ten pogląd o wolności religijnej to jakiś wrzud na dupie bo tym podważa się wszystkie logiczne argumenty – w dyskusjach mających rozwiązać w logiczny sposób jakiś problem nie powinno w ogóle używać argumentacji religijnej – wszystko ma swoje miejsce i zastosowanie, ale jak coś używa się do wszystkiego to jest to do dupy.

  9. Co mnie urwał obchodzą jej emotikonki. No i co nas europejczyków obchodzą jakieś arabskie babsztyle i ich nakrycia kudłów, jak przeciętny facet ma gdzieś jej włosy i jeżeli już to chce zobaczyć dupę i cycki. No a skoro chowa najcenniejsze atrybuty w worku po kartoflach to w ogóle po co te tematy grin Taka moda to jest potrzebna szwedką i niemką, bo tam gwałcą. Niech nazywają rzeczy po imieniu a nie wciskają kity ze chodzi o tolerancję.

Dodaj komentarz