Szkolny podręcznik w Szwecji: „Bóg jest faszystą i rasistą”

W jednym ze szwedzkich podręczników nauczania o religii dla uczniów siódmej klasy możemy przeczytać, że „Bóg jest faszystą i rasistą”.

„Bóg jest faszystą, Bóg jest rasistą, Bóg nie lubi wszystkich biednych, nie kocha cię, zapomniał o tobie”. To tekst z piosenki punkowego zespołu Ebba Green, ale można go również przeczytać w rozdziale „Chrześcijaństwo” w podręczniku o religii „Impuls, religion 1” dla uczniów 7 klas. Obok tekstu przedstawiono grafikę krzyczącego Jezusa na krzyżu.

Sprawę na Facebooku skomentował na Facebooku szwedzki dziennikarz i dokumentalista z pochodzenia Turek, Nuri Kino. Zauważa, że istnieje potrzeba wyśmiewania tylko chrześcijaństwa. Jego zdaniem w Szwecji jest powszechna chrześcijanofobia. Wydawca książki nie odważył się wyśmiać islamu i Mahometa, za to toleruje obrazę Jezusa Chrystusa.

Nuri Kino mówi mu, że do tej pory skontaktowało się z nim dwunastu rodziców, którzy napisali do niego na Facebooku, że zauważyli to, ale nie odważyli się temu zaprotestować.

„To tragiczne, że chrześcijanie w Szwecji boją się mówić to co myślą” – powiedział dziennikarz. Po nagłośnieniu sprawy wydawca zadeklarował, że usunie ten fragment w przyszłych wydaniach książki.

Poniżej przedstawiamy również reportaż na ten temat.

Dodaj komentarz