foto: FriaTider.se

Prokuratura w Göteborgu wszczęła postępowanie przeciwko 64-letniem mężczyźnie z Mölndal, który wzywał na zamkniętej grupie na Facebooku do trenowania samoobrony, aby chronić się przed przemocą ze strony imigrantów.

Johan Åkesson z „Näthatsgranskaren” zgłosił do prokuratury post 64-letniego mężczyzny z Mölndal, w którym miał rzekomo dopuścić się zbrodni mowy nienawiści przeciwko grupie ludzi. W swoim donosie, Åkesson załączył kilka postów, które 64-latek napisał na Facebooku, podał nawet gdzie dokładnie mieszka mężczyzna – czytamy w szwedzkiej gazecie „FriaTider”.

64-latek na Facebooku wezwał innych do trenowania samoobrony w celu ochrony przed przemocą ze strony imigrantów. „Zanim będzie za późno, proponuję tym, którzy sądzą, że są w stanie bronić tego kraju, dołączyć do klubów strzeleckich, klubów samoobrony, klubów karate czy czegokolwiek innego” – napisał starszy mężczyzna na grupie „Stoppa Islam”. W innym poście napisał, że „Wszystko jest dozwolone dla muzułmanina, o ile dręczy on niewiernych”.

Prokurator Jonas Martinsson z Göteborga podjął decyzję o wszczęciu postępowania przeciwko 64-letniemu mężczyźnie. Podczas przesłuchania mężczyzna zaprzeczył „zbrodniom”, ale przyznał, że napisał posty. „Chodzi o samoobronę. Nie napisałem niczego, co podburza ludzi, aby zaczęli atakować innych ludzi” – tłumaczył się.

Śledczy podczas przesłuchana zażądali, aby powiedział im, „jaki ma stosunek do muzułmanów”.

„Nie mam nic przeciwko muzułmanom i mam kilku przyjaciół, którzy są muzułmanami. Chodzi o islam i Koran, które nie mają takich samych wartości jak my, to jest coś zupełnie innego. W Koranie jest napisane, że wszyscy niewierni zostaną zabici” – wyjaśnił.

Mężczyzna podczas przesłuchania nalegał na śledczych, aby zajęli się muzułmańskimi kaznodziejami nienawiści zamiast osobami, które są krytyczne wobec imigracji.

Szwedzki Näthatsgranskaren działa na podobnych zasadach co dobrze nam znany Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK).

Doceniasz naszą pracę? Wspieraj nas.

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione.

38
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
21 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
Janklioes vel pislamistabkkkkKrólowa Bonatomaszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o