Komisja Europejska ogłosiła przyznanie dodatkowej pomocy w wysokości 1,4 miliarda euro na okres 2014-2020 na pomoc w rozwoju Afganistanu.

Te fundusze powinny być przeznaczone na kluczowe sektory dla rozwoju gospodarczego i stabilności społecznej w Afganistanie takie jak rolnictwo, rozwój miast, zdrowie i wzmocnienie struktur demokratycznych – wyjaśnia Komisja Europejska.

Ten program rozwojowy został podpisany w piątek, podczas corocznych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, między komisarzem europejskim ds. rozwoju Andris Piebalgs, a Hazrat Omar Zakhilwal, członkiem rady gospodarki narodowej, przedstawicielem prezydenta afgańskiego – Ashraf Ghaniego.

Pieniądze pójdą tam, gdzie są najbardziej potrzebne, oraz gdzie ich wykorzystanie będzie najbardziej skuteczne – podkreślił w komunikacie komisarz europejski. – Mamy nadzieję, że te finansowanie stworzy warunki potrzebne do polepszenia poziomu życia w Afganistanie, poprzez stworzenie miejsc pracy, wzmocnienie instytucji państwowych oraz sprawienie, że populacja afgańska lepiej będzie słyszana.

Komisarz europejski z zadowoleniem przyjął również stworzenie afgańskiego rządu unii narodowej, podkreślając, że Unia Europejska jest wtajemniczona w szczegóły programu reform.

Razem z innymi donatorami, UE zarezerwuje 20 procent swojego finansowania, aby zachęcić do tych reform. Na pomoc składa się 337 milionów euro na rozwój miast oraz rolnictwa, 274 miliony euro na sektor zdrowia, 319 milionów euro na profesjonalizację policji i wzmocnienie państwa prawa, 163 miliony euro na demokratyzację kraju poprzez wzmocnienie kontroli rządu przez Parlament, media oraz społeczeństwo.

Pozostałe 300 milionów euro będą użyte jako „element zachęty” i zostaną wydane zgodnie z postępami realizowanymi w związku z kryteriami, zdefiniowanymi przez Europejską podczas konferencji w Tokio w 2012 roku poświęconej pomocy międzynarodowej dla Afganistanu.

Ta pomoc wlicza się w ramy globalnej akcji 19,6 miliarda euro pomocy na rozwój na okres 2014-2020. Unia Europejska jest w trakcje definiowania kolejnych podobnych programów współpracy dla innych krajów, w Ameryce Łacińskiej, Azji oraz Afryce.

Jako pierwsi w Polsce podaliśmy tę informację. Komisja Europejska finansująca rozwój państwa na Bliskim Wschodzie nie jest dobrym tematem dla mass-mediów.

na podst.: lesechos.fr

7
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
dronartGrafiVetozaro Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piotr.k444
Gość

Po pierwsze-mało potrzeba pieniędzy na potrzeby obywateli w Unii Europejskiej!!! Bezrobocie,wojujący islam, czy też nielegalni emigranci-to są dopiero problemy dla Unii Europejskiej,a nie daleki Afganistan!!! Przecież i tak 80% tej kasy rozkradną skorumpowani urzędnicy stamtąd,prawda?!? Po drugie-to dowodzi jak bardzo jesteście tutaj w Polsce potrzebni!!! Skoro jako pierwsi w Polsce… Czytaj więcej »

zaro
Gość
zaro

Nie wiem jak wy ale ja osobiscie mam wyje***e w Afganistan i ten caly islamski syf. Szkoda mi nawet grosza miesiecznie z moich ciezko zarobionych podatkow. Maja tam od ch**a ropy i roznych zloz, niech sobie sami daja rade. Europa to jedno wielkie g**no.

Veto
Gość
Veto

No chyba, kurka, nie!

Grafi
Gość
Grafi

„oraz sprawienie, że populacja afgańska lepiej będzie słyszana” A to my za mało tego syfu mamy w internetach? W TV? Radiu? Co Wy może jeszcze im pomniki budujmy. Każdej osobie po jednym. Z Granitu lub odlew 10x większy….kurewskie zagrywki żydowsko-masońskie

art
Gość
art

Jeden wielki przekręt! Korwin dobrze mówi w tej Brukseli jest największe skupisko złodziei na świecie, a jakie idiotyzmy wymyślają to to jest chyba najlepszy przykład.

dron
Gość
dron

Trzeba dawac wedke nie zlowiona juz rybe.