Ponad 1 milion migrantów, zaproszonych przez „kulturę otwartych drzwi”, napłynęło do Niemiec w samym 2015 roku. Politycy w Berlinie jako „zapraszający gospodarze” nie są zainteresowani w ujawnieniu rzeczywistych kosztów tego nierealnego przedsięwzięcia. Przeciwnie, próbują oni je – co w dobie informacji internetowej nie jest wcale takie łatwe – w kontrolowanych przez nich mediach systemowych zataić, sfałszować czy wręcz zignorować. Tym samym nie należy od jakiejkolwiek instancji rządowej oczekiwać dobrowolnego ujawnienia smutnej prawdy. Na ten temat ani nie ma pytań, ani debat w parlamencie, konferencji prasowych, analiz naukowych, wypowiedzi rzeczników, biuletynów czy innych form informacji publicznej.

W rzadkich przypadkach publikowania danych, spotyka się próby ich fałszowania przy pomocy „legalnych trików bilansowych”. Ulubioną metodą jest stosowanie niejasnych definicji. Tak podaje się przeważnie tylko koszty „integracyjne” za kursy językowe i szkolenia, które nie obejmują zakwaterowania i utrzymania. Albo umyślnie przemilcza się, kto powinien ponosić te wydatki, czy budżet federalny (Bund), czy krajowy (Land) czy komunalny. W końcu istnieją sprawdzone metody ignorowania kosztów. Tutaj ulubione są dwa przekłamania: Po pierwsze, wydatki na migrantów pokryją rezerwy budżetowe, których przy stale wzrastającym długu publicznym wcale nie ma. Po drugie twierdzi się, że zrekompensują je późniejsze efekty koniunkturalne powstające w wyniku wywołanego przez wydatki na migrantów boomu gospodarczego. Niestety ekonomia tak nie funkcjonuje. Hasła typu „wydatki są inwestycją” są tak samo pseudonaukowe jak merkelowskie „Poradzimy sobie!” (Wir schaffen das!). Nie ma empirycznego potwierdzenia dla jego potwierdzenia.

W kontekście cytowanych przykładów nie dziwi, że temat kosztów migracyjnych nie znalazł jeszcze należytego echa ani w niemieckim społeczeństwie, ani w świecie naukowym. To może się szybko zmienić, gdy po szoku lawiny migracyjnej nastąpi szok kosztowy. Temat ten może zdominować wybory do Bundestagu we wrześniu 2017 roku. W sąsiedniej Austrii do pierwszych poczynań władz po reorientacji politycznej było „kontrola kasy”, czyli obciążeń państwa spowodowanych przez migracyjne podarki poprzednich decydentów. Takiego kroku należy również oczekiwać w Niemczech, chociaż na razie dominują politycy serdeczności (Willkommenkultur).

Komuny i podatnik finansują przygodę migracyjną Berlina

Berlin który zaprosił migrantów wbrew woli większości społeczeństwa nie śpieszy się z finansowaniem tego przedsięwzięcia. Tak kosztami przyjęcia obarczono w sposób dyktatorski komuny, które ponoszą dziś 50% wydatków. Co prawda postępowanie to formalnie zgodne jest z konstytucją federalną, ale z ekonomicznego punktu widzenia zakrawa raczej na kpinę. Mimo że temat jest niebezpieczny rząd federalny i rządy krajowe ani myślą o podniesieniu swego udziału w odciążeniu finansowym komun. Tak pewnie się czuje tutejszy „kartel polityczny” w siodle. Berlin zaprasza, a posłuszna prowincja nie protestuje i ugina się pod pręgierzem wydatków. Poprawni i samozadowoleni Niemcy przez to ze całkowicie oduczyli się strajkować, siedzą dzisiaj w pułapce politycznej i muszą po sankcjach z Rosją, ratowaniu Grecji, akceptacji samowoli EBZ znieść kolejne bezmyślne dyktando Berlina. Każda cierpliwość ma ponoć swoje granice. Czy niemiecki kmiot przekształci się w buntownika? Chyba nie tak szybko. Na razie siedzi zarówno we wspomnianej pułapce politycznej jak i kosztowej i myśli jak się z nich wydostać.

Na domiar złego niemieckie municypia i komuny są mocno zadłużone. Przez migrantów wszystkie poprzednie programy ich oddłużenia trafiają do lamusa. Miasto Köln musiało w 2015 roku wydać na uchodźców ponad 100 mln. Euro, co stanowi polowe strat. W tym roku koszty dla „prześladowanych” z całego świata wzrosną szacunkowo o 40%! Banki chętnie udzielają miastu kredytu na ich finansowanie. Według prawa niemieckiego żadna instytucja państwowa nie może zbankrutować, ryzyka wiec praktycznie nie ma. Mimo to każdy wie, że długi nie są darmowe. Kiedyś musi je spłacić następna generacja.

Nowe zadłużenie jak dotąd „nie boli”. I ta sytuacja szybko może ulec zmianie, gdy niejedna komuna zostanie zmuszona do podniesienia opłat i podatku gruntowego. Od pewnego poziomu musza to czynić, bo prawo komunalne przewiduje podwyżki cen usług przed zaciągnięciem długu. Prywatne gospodarstwa domowe i podatnicy wkrótce poczują cenę swej bierności i samozadowolenia, gdy w skrzynkach pocztowych znajda rachunki z informacjami o nowych podwyżkach. Należy oczekiwać, ze również budżet federalny będzie próbował ze swej strony starymi trikami – jak przesuwanie środków miedzy resortami – zawyżać swój udział w finansowaniu przygody imigracyjnej. A co jest z gospodarką? Ta nie płaci ogóle, jako ze nikt nie myśli o podniesieniu podatków korporacyjnych. Koncerny giełdowe DAX-u nie zatrudniły dotąd nikogo z przybyszy. Przyjęły pokazowo na staż kilka tuzinów młodych migrantów i chwalą się ostentacyjnie, jak zdecydowanie popierają humanitarną politykę rządu. Summa summarum niemiecki podatnik pozostaje znowu tym „głupim Jasiem”.

Szacunki kosztów sięgają astronomicznych 50 mld Euro rocznie

O jakich sumach jest mowa i czy dają się one realistycznie oszacować? Na szczęście istnieją w demokracji niezależne zrodzą (analitycy, naukowcy) na których zdaniu obywatel może polegać, w przypadku gdy właśni politycy go oszukują. Oprócz tego ujawnione są konkretne wydatki komun. Przy średnich miesięcznych kosztach „utrzymania” jednego emigranta w wysokości 1.500 Euro i 1 milionie przybyszy otrzymamy pierwszą orientacyjną sumę w wysokości 27 mld euro rocznie. W rzeczywistości liczba migrantów jest wyższa i poza tym powstają dodatkowe koszty związane z „integracją”. Kwoty rzędu 50 mld euro rocznie nie są zatem wcale tak nierealne. O to by one nie malały dba już dynamicznie rozwijający się „przemysł imigracyjny”, który został plastycznie opisany przez Udo Ulfkote w książce „Die Asylindustrie”. Nie dziwota, ze przy tych sumach Berlin boi się grać z obywatelami w otwarte karty. Przeciwnie symuluje on sztuczną konkurencje miedzy analitykami i popiera przy tym ewidentnie swoich (opłacanych) faworytów, miedzy innymi przez szeroki dostęp do mediów publicznych. Grupę tę można scharakteryzować jako „systemowych optymistów”, jako że przedstawiają migracje jako szansę dla starzejącej się niemieckiej ludności. Przyszłe efekty ekonomiczne w pełni zrekompensują dzisiejsze koszty – to dalsze wyniki ich wątpliwych prognoz. W przeciwieństwie do nich grupa „trzeźwych pesymistów” jest zdania, ze cała ta chaotyczna imigracja prowadzi do stałego obciążenia społeczeństwa.

Wspomniane 50 mld Euro przewyższa przykładowo budżet ministerstwa obrony, który w 2016 roku dysponuje 35 mld Euro. Mocno pseudonaukowe są również wyobrażenia „optymistów” o czasie potrzebnym do integracji migrantów na rynku pracy, sięgające 10 i 20 lat. Kto sam nie musi płacić ma dużo fantazji. Nawet jeśli się integracja uda, mało pozostanie lat do aktywnego płacenia podatków i składek socjalnych. Gorzej jeśli się ona nie uda. Wtedy taki „prześladowany” przybysz kosztuje niemieckiego podatnika w ciągu swego życia około 450.000 Euro. Za to można w Köln nabyć domek jednorodzinny. Czy Niemcy utoną w tym morzu kosztów? Przy rocznym PKB ponad 3 bln Euro jest to raczej mało prawdopodobne. Wysoko prawdopodobne są jednak masowe napięcia społeczne, jako ze imigrant o wiele więcej kosztuje niż przeciętny Niemiec zarabia, nie mówiąc już o skromnych emerytach. Wybory do Bundestagu w 2017 roku mogą w świetle tej tematyki okazać się bardzo burzliwe.

Autor: Viktor Heese (Köln / RFN) – analityk papierów wartościowych i autor publikacji giełdowych
źródło: obserwatorpolityczny.pl

72
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
20 Comment threads
52 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
DagmaraGrzegorz66JędrzejZenektgb Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shawn Guffey
Gość

ale przecież Niemcy aby rozwiązać SWOJE problemy.. mają już nowy pomysł na sfinansowanie pobytu imigrantów i uchodźców. Chcą wprowadzić podatek na terenie całej UE (byłby w podatku od benzyny) Przed wyborami 'lewicowcy’ UDAJĄ ze wycofują się z tego pomyslu… Niemcy oczywiscie również cały czas szukają ratunku w próbach – za… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Tak odnośnie Niemiec. Mamy tym razem ruch kościołów ewangelickich.
http://www.jednota.pl/index.php/aktualnoci/3694-polskie-koscioly-apeluja-pomozmy-uchodzcom

Launa Wahl
Gość

Bardzo trafny wpis, jesteśmy z Tb! smile

ggg
Gość
ggg

„Niemiecki minister spraw zagranicznych przedstawił szefom dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej 9-stronicowy dokument, w którym Berlin i Paryż postulują stworzenie europejskiego superpaństwa. Berlin i Paryż chcą, by Unia Europejska zmieniła się w jedno superpaństwo, w którym dotychczasowi członkowie straciliby prawo do posiadania własnej armii, służb specjalnych, kodeksu karnego i systemu podatkowego,… Czytaj więcej »

mat
Gość
mat

Europę zachodnią czeka kryzys gospodarczy, przecież islamiści nie pracują , trzeba im wypłacać zasiłki , islamiści mają po kilkoro dzieci każdy , coraz większej liczbie ludzi trzeba będzie wypłacać zasiłki i pewnego dnia kasy na zasiłki braknie bo pracujących białych będzie coraz mniej, zabrać zasiłek islamistom to tak jakby nie… Czytaj więcej »

nahhssjhdh
Gość
nahhssjhdh

Spokojna Twoja głowa lewactwo w Europie już zadba aby arabusom nie zabrakło chleba naszego powszedniego. We Francji już jest projekt podwyższenia tygodniowego czasu pracy. To że teraz o tym spokój to tylko dlatego że są wakacje. Po nich na pewno problem wróci. W innych krajach nie będzie lepiej, bardzo pragną… Czytaj więcej »

123421qwerw
Gość
123421qwerw

Nie dosc ze bedziemy im wszystkim wyplacac zasilki to wielokrotnie beda musialy wzrosnac naklady na wszelkiej maści służby i armie zeby tego tałatajstwa pilnować … ktos nam ciagnie na łeb gigantyczny problem – co wazne w pełni świadomie, aż tak głupim być się przecież nie da, ktos to robi świadomie z pelna… Czytaj więcej »

Polak
Gość
Polak

Do tego wszystkiego Niemieckie elity planuja jeszcze zwiekszac wydatki na imigrantow: http://fakty.interia.pl/swiat/news-niemcy-zwieksza-wydatki-na-integracje-imigrantow-i-bezpiecze,nId,2229515 Nie wierze, ze zwyklemu niemieckiemu obywatelowi noz sie sam nie otwiera w kieszeni, kiedy slyszy o tych astronomicznych wydatkach, za ktore mozna byloby zbudowac miasto na kilkaset tysiecy ludzi. Jezeli za chwile nie dojdzie do rewolucji i politycznego… Czytaj więcej »

Dem
Gość
Dem

Przykładów na nieudanie integracji po długim czasie jest tak dużo że nie powinno się brać tego pod uwagę Lubie optymizm ale to jest utopia Fantazja !!! Nawet bardzo często w większości Polacy się nie integrują a jest nam o wiele bliżej Biorąc pod uwagę reliigię(sektę) która zwalcza niewiernych o jakiej… Czytaj więcej »

nahhssjhdh
Gość
nahhssjhdh

Ale po co sprowadzać arabusów a potem się użalać ze integracja się nie udała. Niech oni żyją u siebie a my u siebie. Niech oni wyznają swoje wartości u siebie. My będziemy wyznawać swoje u siebie. Nie mogę tego zrozumieć po co lewacy chcą na siłę nam ich wcisnąć? Dowcip,… Czytaj więcej »

123421qwerw
Gość
123421qwerw

Europa nie ma absolutnie zadnej koniecznosci sciagania imigrantow z krajow arabskich , ZADNEJ, w celu łatania dziury demograficznej chetnie przyjada do nas miliony Azjatów którzy z pocałowaniem ręki przyjmą każde warunki zatrudnienia i bedą zapierdalać a nie mówić że jedzenie nie takie, rozrywki nie takie i ze generalnie to nie to sobie… Czytaj więcej »

Maria
Gość
Maria

Tak niech muzułmanie płodzą dzieci Europejką, a wówczas masoneria uczyni z Europy obóz pracy!

Kahim
Gość
Kahim

Islam absolutnie wyklucza integracje. Lepiej zaczac sie obawaiac tych co sa zintegrowani bo to znaczy, ze najprawdopodobniej chca byc niewidzialni.Nie wykluczam, ze wsrod nich sa muzulmanie ktorzy maja podejscie do swojej religii jak sebek spod bloku lecz ryzyko jest zbyt wysokie aby im ufac. Raka wycina sie wraz ze zdrowa… Czytaj więcej »

123421qwerw
Gość
123421qwerw

To są albo tzw „spiochy” czekajace na uaktywnienie albo ludzie sparalizowani strachem przed tym co nadchodzi ktorzy tez w pewnym momencie moga sie okazac nieprzewidywalni. Nie ma czegos takiego jak integracja islamska, czegos takiego nie ma w Koranie, oni nie maja prawa sie integrowac tylko zdobywac wszelkimi mozliwymi sposobami. Tu… Czytaj więcej »

Maria
Gość
Maria

Akurat jest ciut inaczej niż myślisz, bo pe to tylko kukiełka, że niby ue to demokracja, a prawda jest taka że pe nie zatwierdzi niczego na co nie wyrazi zgody ke, a ta z kolei wybiera sama siebie. Niemcy wymierają i tak do tego podeszła niemiecka władza..jej już nie zależy… Czytaj więcej »

123421qwerw
Gość
123421qwerw

Ja bym proponowal aby przeniesc parlament europejski z Brukseli do Faludży w Iraku i niech tam buduje swoje super panstwo islamskie a nie w Europie gdzie nikt tego nie chce … (prawie nikt poza nimi i islamistami)

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

Co nie jest łatwe, co nie jest łatwe? U Niemców… U nich ordnung muss sein i „po ptokach”. A „polnische swaine” ordnung nie lubią, to i co trzeba wiedzą i czołem w asfalt nie walą i nie doskonalą teraz już słynnej na cały świat niemieckiej postawy służebnej. No i teraz… Czytaj więcej »

Asgard
Gość
Asgard

Dokładnie. Oni bezmózgie posłuszeństwo uważają za szczytowe osiągnięcie.
Nic się nie zmienili przez te setki lat.
I dalej problemy na Europę ściągają – to chyba ich tradycja, niemiecka.

Gato (ten 2 Gato)
Gość
Gato (ten 2 Gato)

lolo, „Schweine” nie „swaine”. Po za tym Polacy w większości „landów” są naprawdę szanowani przez Niemców, jeżeli ci oczywiście nie są skończonymi „penerami”. Jedynie dawne DDR (czyli „Prusaki”, „Brandenbury”, „Magdebury” i oczywiście „Berliner”) nienawidzą Polaków „jak leci”, ale to dawne waśnie, z czasów gdy nie było Niemców, tylko małe księstwa,… Czytaj więcej »

coffe
Gość
coffe

Problem polega na tym że ludobójstwo będzie tyle że to Niemcy będą ofiarami .. O ironio

lolo (który nie pisze)
Gość
lolo (który nie pisze)

@Gato Co do wyrazu na „s” to zerżnąłem z przeglądarki co mi „wyrzuciła”. Niemieckiego nie znam bom leniwy. Dziękuję. No z tego co piszesz to widzę, że być może jednak się zmieniło. Ale czy jesteś na 100% pewien? Nie abym Ci nie ufał ale czy Niemcy rzeczywiście „odsłaniają” się przed… Czytaj więcej »

Laokoon
Gość
Laokoon

@ lolo : Jednego to chyba możesz być pewien „Uchodźców” w Niemczech NIE ZABRAKNIE. Więc może (?) jest to jakaś szansa na zjednoczenie się Europejczyków wobec wspólnego wroga – przynajmniej tych myślących…

Gato (Gato 2)
Gość
Gato (Gato 2)

lolo, Niemcy, jako państwo powstały niedawno. Dawniej to były poszczególne „Landy”. Dopiero Otto von Bismarck, zwany Żelazny Kanclerz, (w przeciwieństwie do Tęczowej Makreli), doprowadził do zjednoczenia części Europy Zachodniej i tak powstał (18 stycznia 1871) II Rzesza, twór zwany Niemcami. Czyli za mordę wziął moich przodków (po wojnie prusko-francuskiej, do… Czytaj więcej »

Margareta Beaurepaire
Gość

Tu nie trzeba byc ekonomista czy tworzyc kilomentrowych raportow. W kilku zdaniach: przyjezdza duza grupa ludzi, ktora nie jest wyksztalcona, nie umie pracowac, nie chce i nie rozumie jezyka kraju do ktorego jedze. „Wskakuje” do spoleczenstwa cywilizowanego, a sama jest z krajow 3 swiata. Pojawia sie frustracja, strach takiej grupy,… Czytaj więcej »

Doretha Rendall
Gość

Obywatelko nie mylisz sie:-) pieniadz w zlocie lub srebrze ( jak kiedys bylo) a nie w bezwartosciowym papierku, pozdrawiam

Margareta Beaurepaire
Gość

@Daga, troszke inaczej na patrze. Nie ma pieniadza. I tu jest problem, bo jestesmy przyzwyczajeni, nauczeni, ze za wszystko sie placi, ze pieniadz to bog. A to jest glupota. Nie potrzebujesz $$, potrzebuejsz sukienki, auta, jedzenia, pralki. Tego. Pieniadz, nawet w zlocie nic nie znaczy. Zloto znaczy wtedy, gdy np.… Czytaj więcej »

Doretha Rendall
Gość

Obywatelko, pieniadz jako wymiana (bita moneta) istnial jeszcze przed Chrystusem. Rozumiem ze wymiana barterowa kiedys byl to rozsadny pomysl. Moze wrocimy jeszcze do korzeni, patrzac na obecna sytuacje na swiecie. A co do osob, ktore widzialas przy hydrancie…Kojarzy mi sie z obrzydliwym i przewrotnym sknerstwem wielkich bogaczy- maja pieniadze na… Czytaj więcej »

Margareta Beaurepaire
Gość

@Daga, o to mi chodzi: https://www.youtube.com/user/thevenusprojectmedia

Prezesi zawsze chca za free razz

Dagmara
Gość
Dagmara

Bo to jest prosta zasada..im ktoś ma więcej..tym bardziej wydaje sie mu się że ma mniej :D..Dlatego też apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Thomas
Gość
Thomas

Nie da się obejść bez pieniędzy, pieniądz to tylko jednostka miary która służy do mierzenia wartości towarów i usług i pośrednik wymiany. Pieniądz pojawiał się w różnych kulturach w różnej formie i to często niezależnie od innych, zawsze kiedy jakaś wspólnota osiągała jakiś poziom cywilizacyjny. Pieniądz miał różne formy, mogły… Czytaj więcej »

Margareta Beaurepaire
Gość

@Thomas wlasnie sie da, jesli tylko zechcesz zmienic myslenie. Problem w tym, ze Projekt Venus zaklada cos innego, cos co nie jest ani komunizmem, ani socjalizmem, ani kapitalizmem, ani demokracja. To cos, czego jeszcze nie probowano, a jest logiczne. GOSPODARKA OPRARTA NA ZASOBACH NATURALNYCH ZIEMI. NA ENERGII Z WIATRU, GEOTERMALNEJ,… Czytaj więcej »

Wędrowiec
Gość
Wędrowiec

Świat bez forsy – piękna wizja wspaniałego człowieka Jacque Fresco. Ja też wiele na ten temat czytałem i jestem bardzo za tym projektem. Jest jedno wielkie ALE w tym projekcie… musi upaść na pysk ten system co mamy obecnie. Bez restetu to może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Grzegorz66
Gość
Grzegorz66

To jest czytej wody lewactwo A wiec zaprośmy wszystkich tych biednych do Europy dajmy im jeść..pić..dajmy im domy z łazienkami zeby nie musieli się taplać w hydrantach..Ateraz o mnie. Mam 66 lat. Jak pobrałem się z żoną, nie mieliśmy gdzie mieszkać..ja wniosłem do małżeństwa dwa talerze, dwa widelce, mały dywanik… Czytaj więcej »

Jędrzej
Gość
Jędrzej

A Złote Ruble mogą być?Bo one sa jak Yeti…każdy rusek o nich słyszał ale nikt ich nie widział…

Asgard
Gość
Asgard

Bodajże w Star Treku była koncepcja świata bez pieniędzy. Jednak nawet tam nie byłoby miejsca dla islamu z jego pasożytniczym/nowotworowym charakterem..

Margareta Beaurepaire
Gość

@Asgard4444 . https://www.youtube.com/user/thevenusprojectmedia
moze uda sie za kilka wiekow razz bo na pewno nie za naszego zycia, naszych dzieci, czy wnukow. Byc moze nigdy sie nie uda. Jednak wiara podobno gory przenosi i ja w to wierze.

Asgard
Gość
Asgard

Moje marzenie. Świat oparty nie na pieniądzach. Chętnie poczytam dziękuję.

Margareta Beaurepaire
Gość

@Asgard4444 prosze bardzo. Jesli sie interesujesz to rowniez polecam https://www.youtube.com/watch?v=uGQwYFt3qgs i nie sa to amreykanscy naukowcy W tym dokumencie dowiesz sie, ze woda…to nie tylko jak sie mowi :zycie. Okazuje sie, ze skad chemiczny H2O nie jest wazny…a jej struktura. Kropla wody moze pomiescic wiecej informacji niz…kilkanascie komputerow razem wzietych.… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

I ta woda, jeżeli to prawda, że ma takie właściwości sam z siebie powstała. I życie też samo z siebie. Bo przecież nie ma Boga. Człowiek i jego umysł jest Bogiem.

fi_n
Gość
fi_n

Projekt Venus to utopia. Nie do zrealizowania w warunkach ludzkich, ponieważ nie da się człowieka zmienić w takim stopniu i w tym kierunku. Pierwszą nieusuwalną przeszkodą jest chciwość. Ten projekt powstał po to, by człowiekowi zastąpić biblijne Królestwo Boże. Królestwo Boże według Biblii rozwiąże wszystkie problemy ludzkie łącznie ze śmiercią… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Jeszcze odnośnie projektu Venus. Każdy. komu on się podoba a jest niewierzący, powinien zastanowić się do czego tęskni. Tak na prawdę jest to jego osobista projekcja Królestwa Bożego.

Asgard
Gość
Asgard

A co w tym złego? Można stworzyć raj na ziemi, nie czekać na ten po śmierci. Wg mnie religia nie wyklucza tworzenia takiej utopii.

fi_n
Gość
fi_n

Utopia ma to do siebie, że jest nieosiągalna. Można ot sobie pogadać lub pomarzyć intelektualnie i nic więcej. Raj na ziemi jaki w marzeniach tworzą ludzie ma jedną wadę. Śmierć człowieka.

Margareta Beaurepaire
Gość

@fi_n Ty wierzysz w pana z broda w niebie! do jasnej cholery posluchaj sie! Utopia to jest ten twoj bog z aniolami i cala horda nakazow i zakazow. W Projekcie Venus nie ma opcji chciwosci, bo…nie ma pieniedzy, a rzeczy ktore chcesz miesz sa dostpene, bo produkuja je maszyny, a… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Trudno jest rzeczowo rozmawiać z osobą agresywną. A agresywna jesteś prawie we wszystkim. Agresja jako tak jest raczej cechą męską, więc zastanawiające jest to u kogoś płci żeńskiej. Mniejsza o to. Postaram się więc jeszcze raz wyłuszczyć. To nie bark pieniądza w obiegu czy jego istnienie stanowi o chciwości. Chciwość… Czytaj więcej »

Margareta Beaurepaire
Gość

@fi_n wiedzialam, ze taka bedzie twoja odpowiedz…cos w podobie, o krolestwie bozym i takie tam. Masz glowe nabita religia, wiec trudo ci zrozumiec technike/technologie i co mozna dzieki niej osiagnac. Roznica miedzy mna, a toba jest taka, ze ja WIERZE W CZLOWIEKA, ty…w boga wymyslonego przez czlowieka. Ja wierze w… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Różnic między nami jest znacznie więcej. ja staram się rzeczowo argumentować, nie wyśmiewam, nie bluzgam, też wierzę, że człowiek może być dobry. Może, ale jak się każdy z osobna postara. nic się nie dzieje automatycznie. Ponadto mamy inne kryteria dobroci. Twoje są osobiste, więc nie każdemu pasują. jest to problem,… Czytaj więcej »

bhunter10
Gość
bhunter10

Sry stary ale to nie te czasy kiedy religia steruje człowiekiem, teraz człowiek sam decyduje jeśli jest wyuczony.

tgb
Gość
tgb

finn
masz racje.To jest prawdziwa nadzieja.Jedyna pewna nadzieja i pociecha z Pism….

Margareta Beaurepaire
Gość

@fi_n Ps. rzeczowa rozmowa to oparta jest o fakty, a nie mambodzabmo religijne. Przedstaw mi argumenty, a nie wymysly religijne. A o ile dobrze sie uczylam na historii to…najbardziej chciwy to byl Kosciol. Wiesz o tym, ze np w czasie Inkwizycji, wielu biskupow zwracalo sie do Papieza, by ten…troszke ograniczyl… Czytaj więcej »

fi_n
Gość
fi_n

Fakty? A czy Ty w ogóle chcesz poznać jakiekolwiek fakty obiektywnie? Trzymasz się kurczowo własnych wyobrażeń na temat Biblii i Boga, nie dopuszczasz do siebie żadnych argumentów. Historia KK jest mi znana. Ale KK to zaprzeczenie Boga i Jego zamierzenia zawartego w Biblii. KK zaparł się Boga. Gdybyś znała Biblię… Czytaj więcej »

tgb
Gość
tgb

fin dosc twardo to ująłes z tym zaparciem sie KK,ale nie zrobił tego specjalnie.Po prostu zabrakło wnikliwego studium PS i checi bezwzglednego ochrony PS.Poza tym my akurat wiemy z PS ze miały nadejsc czasy ciemnosci.Całe wieki nie były czasem, zeby ludzie poznawali prawdę. Nie bez powodu najwyzszy stopien człowieczenstwa,to ten… Czytaj więcej »

vividal
Gość
vividal

Ciekawe kiedy obywatele niemiec pracujacy i odprowadzajacy podatki zdadza sobie sprawe ze ich przyszle emerytury sa inwestowane w uchodzcow.Jednym slowem beda glodowe emerytury i bieda z nedza

123421qwerw
Gość
123421qwerw

Polecą na kopach za 2 lata na wyborach, no chyba ze władza zfałszuje … lub jesli ułagodzą niemców słodkim pierdzeniem z rządowego telewizora a oni uwierzą … dopoki ich to nie uderzy mocno po kieszeni, nie uderzy w przyszlosc ich dzieci, chyba nic sie nie zmieni, widac zagrozenie bezpieczenstwa takiego… Czytaj więcej »

Luciana Maier
Gość

Spokojnie są sponsorzy przedsięwziecia To że jest źle będzie widać później Jak będzie już za późno Prócz tych sponsorów już mówi sie o Polsce która skoro nie przyjmuje powinna wiecej z siebie dać… Drukowanie pieniądza też przez jakiś czas załagodzi sprawe Wszystko wyjdzie jak już nie będzie szans na odwrót…… Czytaj więcej »

Maria
Gość
Maria

Problemem Niemców jest fakt (mówię powołując się na moje rozmowy z nimi), że nie widzą w tym problemów, bo to ich bezpośrednio nie dotyczy, jak do tej pory osobiście nie zaznali żadnych przykrości, tzn że konkretnie tej a tej osoby nie zgwałcono, nie okradziono..

Gal Anonim
Gość
Gal Anonim

Historia islamu pokazała, że wszędzie tam gdzie zagnieździł się islam tam była bieda
i ludobójstwo chrześcijan. Proszę tylko popatrzeć na Afrykę. Najbogatszy kontynent
a bieda niewyobrażalna, przez co? Przez panoszenie się islamu.
To samo będą mieć Niemcy może jeszcze nie za 20 czy 30 lat, ale za 60 czy 70 lat już tak.

XaX
Gość
XaX

Zawsze mnie dziwiło co kieruje takimi ludźmi żeby tak niszczyć swój własny kraj ….

Luciana Maier
Gość

manipulacja… a tymi którzy wiedzą o co kaman pieniądze… Nie dziękuj smile heh

123421qwerw
Gość
123421qwerw

jak to co, przeciez od poczatkow swiata od kiedy wynaleziono pieniadz to pieniadze za tym stoja, przeciez to oczywiste … zreszta przed powstaniem pieniadza pewnie tez to juz istnialo, korupcja prosze panstwa, w wydaniu ultralewicowego robactwa

XaX
Gość
XaX

Ale jaką świnią trzeba być aby sprzedać własny kraj dla forsy? Co ci po forsie jak umrzesz? Bo to czeka rządzących jeśli islam przejmie władzę.

Maria
Gość
Maria

Nie wiem jak wcześniej, ale od czasów dochodzenia do władzy adolfa niemcy dają się robić jak ta lala, po 1.wś kto postawił niemcy na nogi, a właśnie masoneria, której przedstawicielem był hitler, to oni doprowadzili do wojny wyręczając się Niemcami, na koniec IIwś zrównali Niemcy z ziemią, po czym za… Czytaj więcej »

Pansy Capasso
Gość

Berlin stolica islamu

europea
Gość
europea

Trzeba zaczac od tego ze niemcy przestaly istniec jak zemsta honekera objela dyktature–swoich obywateli traktuje sie jak niewolnikuw,tylko praca–co do liczby inwazoruw to 2015 bylo ich przeszlo 2 mil-w tym roku tesz tyle ma byc-1 inwazor kosztuje okolo 3000 euro-przyklad chotel 1000-najedzenie 5oo-ubezpieczenie 500-kieszonkowe 600-dodatki szkolenia,darmowe baseny,kina,-policzmy-3000×2000000 jest 6.000.000.000 mies-x12–… Czytaj więcej »

ink
Gość
ink

Następna władza co obejmie stanowisko ,będzie miała duży problem żeby ten bałagan uporządkować .Wyjdą wszystkie kombinacje państwowe ,przekręty itd obecnej władzy MERKEL.dlatego lewactwo chce rządzić do końca świata !!

ABC
Gość
ABC

Berlin zwariował.

emer
Gość
emer

był plan UE= Berlin=USA=Izrael=grupa Bildenberg , który jest zagrożony, bo „śmietnik imigracyjny europy” /kraje unijne 3 transzy, w tym Polska -/ wypowiedź Schroeder 2014/ zbuntował się. —- http://alexjones.pl/pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/69779-szwindel-stulecia-dlaczego-w-pierwszej-kolejnosci-za-muzulmanami-sa-michnik-smolar-i-gross