Brytyjska gazeta The Telegraph opublikowała list otwarty, pod którym podpisało się 55 znanych intelektualistów. W tym liście mówi się, że przekonania premiera „prowadzą nowoczesne brytyjskie społeczeństwo do rozłamu i sekciarstwa”. List podpisali m.in. laureaci nagrody Nobla: biolog John Sulston, fizyk Harold Kroto, a także znany pisarz Terry Pratchett.

Przy tym brytyjscy intelektualiści wyznający inne religie lub będący niewierzący, wyrzucają szefowi rządu, że nie przejawia w życiu publicznym neutralnego stosunku wobec religii.
„Premier ma prawo być wierzącym. Jednak jego charakterystyka Wielkiej Brytanii jako „kraju chrześcijańskiego” ma negatywne następstwa dla polityki i w ogóle społeczeństwa. Dostępne fakty pokazują, że brak podstaw do nazywania Wielkiej Brytanii krajem chrześcijańskim.” – czytamy w liście.

Obrońca praw mniejszości, który podpisał list, Peter Tatchell zauważył w wywiadzie dla radia BBC, że tylko 29% ludności współczesnej Wielkiej Brytanii uważa siebie za osoby „religijne”. Przy tym ok. 56% nie wyznaje żadnej konkretnej religii. „W ten sposób chrześcijańska Anglia odeszła w przeszłość, to trzeba przyznać, pogodzić się z tym faktem i działać w nowej rzeczywistości” – podkreślił.

Artykuł Camerona pojawił się w gazecie w Wielką Sobotę. W nim wymienia zasługi Kościoła Anglikańskiego dla Zjednoczonego Królestwa. „Wielka Brytania nie powinna wstydzić się głosić Słowo Boże i być krajem chrześcijańskim” – zauważył szef rządu.

Oprócz poparcia dla Kościoła premier Wielkiej Brytanii wspomina o swoim osobistym stosunku do anglikanizmu. „Jako chrześcijanie wiemy, na ile silną może być wiara w najcięższych czasach. Wiem to z własnego doświadczenia.” – zauważył Cameron. To stwierdzenie również wywołało niezadowolenie niewierzących.

W tym samym czasie islam szybko wypiera chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii. W tym czasie jak brytyjskie Kościoły w Wielkiej Brytanii sukcesywnie tracą parafian, społeczność muzułmańska rozrasta się w niespotykanym tempie. I chociaż społeczeństwo sporadycznie dostrzega w islamie zagrożenie, to brytyjscy muzułmanie pretendują do odgrywania aktywnej roli w życiu kraju – podaje Russia Today.

Islam jest najszybciej rozwijającym się wyznaniem w Wielkiej Brytanii. Analiza rezultatów spisu ludności pokazała, że może stać się główną religią w kraju w przeciągu 10 lat. W ciągu ostatniej dekady liczba brytyjskich muzułmanów podwoiła się, a imię Muhammed stało się najpopularniejszym męskim imieniem w Londynie.

„Średni wiek brytyjskiego muzułmanina wynosi ok. 26 lat. Muzułmańska ludność w Wielkiej Brytanii jest nieprawdopodobnie młoda, jest pełna energii, życia i dynamiki” – twierdzi komentator ds. polityki i struktury społecznej Muhammed Ansar.

Wielka Brytania w wielu sferach jest nowatorem. Stanie się pierwszym niemuzułmańskim krajem, który wprowadzi finansowe obligacje dostępne do nabycia dla inwestorów muzułmańskich. A brytyjska korporacja prawnicza niedawno wydało wytyczne do sporządzenia przepisów według prawa szariatu ze względu na rosnący popyt na tego typu dokumenty.

Nowa analiza ostatniego spisu ludności przeprowadzony przez Narodowy Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii pokazała, że Kościół Anglikański traci swoje znaczenie półtora raza szybciej niż poprzednio przewidywano. Wzrost wieku wiernych oznacza, że oficjalna religia Wielkiej Brytanii straciła ponad 4 miliony wyznawców.

„Upadek, który od dawna przeżywają Kościoły w Wielkiej Brytanii w obecnej chwili, jak widać osiągnęły punkt krytyczny. 95% ludzi nie chodzi do kościoła w niedzielę. Na chrześcijańskie nabożeństwa uczęszcza mniejszość ludności.” – komentuje głowa Brytyjskiego Towarzystwa Humanistycznego Adrew Copson.

Te liczby pobudziły premiera do próby wsparcia podstaw instytucji Kościoła Anglikańskiego. Wezwał chrześcijan do bycia bardziej gorliwy w głoszeniu swojej wiary i zwrócił uwagę na „uzdrawiającą moc Kościoła”.

W chrześcijańskich społecznościach w całej Wielkiej Brytanii jest tradycja przeprowadzania Drogi Krzyżowej i przedstawień pasyjnych w Wielki Piątek w celu przeżywania cierpień i śmierci Chrystusa na krzyżu. Jedno z takich przedsięwzięć miało miejsce w tym roku na Trafalgar Square w Londynie, a w Oxfordzie nie zezwolono na jej zrealizowanie. Urzędnik odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków uważał Drogę Krzyżową za sex-przedstawienie. To kolejny raz udowadnia, że nawet osoby sprawujące władzę nie zawsze wiedzą, co dokładnie świętują chrześcijanie całego świata.

16
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
9 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
drontytkoskiMateuszObserverWoj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kefirek6am
Gość
kefirek6am

Odejscie od tradycji Chrzescijanskich to jak podcinanie galezi, na ktorej sie siedzi. Nasza kultura, obyczaje i system prawny sa na nich oparte. Ateisci zawsze byli ale kiedys nie odcinali sie od Chrzescijanskiej kultury. Dzis, dzieki lewakom, tradycje te sa zastepowane. I to czym? Teczami, promocja pederastii, dyskwalifikowaniem Rodziny i zle… Czytaj więcej »

el
Gość
el

Mam takie pytanie. Jest jakieś miejsce w Europie w którym państwo bądź obywatele dają sobie radę z emigrantami islamskimi? Chodzi mi o jakiś pozytyw np. w USA czy Szwajcarii obywatele mają dostęp do broni palnej więc w razie czego są wstanie obronić własną rodzinę, dom i siebie samych, a jak… Czytaj więcej »

toja
Gość
toja

smutne i prawdziwe-nie wolno podcinac galezi na,ktorej sie siedzi-nasze korzenieee ;(

Woj
Gość
Woj

„Wielka Brytania w wielu sferach jest nowatorem.”

Powiedziałbym raczej NOWOTWOREM – zżerającym fundamenty naszej cywilizacji.

Observer
Gość
Observer

Święte słowa. Akurat wczoraj trafiłem na brytyjskie forum. Matka pisała, że jej córka jest szykanowana w szkole z powodu odmowy jedzenia na stołówce mięsa halal. Zaledwie ok 20% ludzi ją poparło. Pozostali krytykowali nazywając ja „rasistką”, ksenofobką, nienormalną, szukającą problemów…przecież mięso halal smakuje tak samo jak nie halal. Po przeczytaniu… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość
Mateusz

Korwin Mikke jest lewakiem agresywnie promującym narkomańską hołotę! On dopiero zniszczy chrześcijańską Europę. Macie swojego dziada chorego nienawistnego psychola, ale nie obnoście się z nim! Narkomaństwo, pedofilia i prostytucja to to co ten facio stary obleśny typ ma wam do zaoferowania. Takich degeneratów należy leczyć, a nie promować, ale antychrześcijańskie… Czytaj więcej »

Observer
Gość
Observer

Wyluzuj chłopie. Co się tak denerwujesz? Chłopa dawno nie miałeś? Powiększ swój spokój. Pozdrawiam

Mateusz
Gość
Mateusz

Ja się denerwuję, to zrozum, że oni pociskają bzdury, które są dobre dla populistycznego motłochu. Bronicie rzekomo Europy przed radykalnymi muzułmanami, a sami macie gorsze zadoopie(może nie wszyscy) od muzułmanów. Jestem konserwatystą sprzeciwiam się zarówno islamskim fanatykom, jak i nazoistowsko komunistycznym burakom. Dla mnie dyscyplina i prawa człowieka są najważniejsze.

tytkoski
Gość

mateusz to bardzo konserwatywny konserwatysta z ciebie skoro wypowiadasz sie za „malzenstwami” (twu!) homusiowymi i adoptowaniem przez nich dzieci (twu twu!)
i to maja byc prawa czlowieka??????? a dyscypline to se wsadz wiesz gdzie – moze orgazmu dostaniesz (kurka zaraz sie porzygam)

dron
Gość
dron

Chrzescijanin nie dajacy swiadectw wiary wlasnym zyciem,przykladem, jest martwym chrzescijaninem.Pora sie wziac za siebie to i bedzie wplyw na innych.

Bob
Gość
Bob

brytole i w ogóle europa nie rozumie, że nasza cywilizacja judeo-chrześcijańska osiągnęła swój poziom dzięki religii chrześcijańskiej właśnie i głoszonej m i ł o ś c i przez Jezusa, niszczenie i ataki na tą religię jest samobójstwem, bo w to miejsce Bóg wyśle inną brutalna religię, która wiarę w Boga… Czytaj więcej »

OMET
Gość
OMET

Jedna sprawa. Chrześcijańska cywilizacja, nie judeo-chrześcijańska. Polecam wykład Prof. Wolniewicza na ten temat. Pozdrawiam.

Mateusz
Gość
Mateusz

Ja popieram Twoje myśli, ale co znaczy Judeochrześcijaństwo, bowiem Żydzi prześladowali homosekusalistów, a chrześcijanie spoza żydowskiej społeczności powinni im pomagać. Jeżeli ktoś jest żydem lub muzułmaninem powinien być homofobem, jeśli spoza kręgu semickiego powinien natomiast popierać prawa osób innej orientacji. Takie są moje wnioski. Żydzi i muzułmanie nie uznają Nowego… Czytaj więcej »

kefirek6am
Gość
kefirek6am

Tzw. „homofobia” powstala na wyrazne zyczenie samych pederastow. Kto wam zaglada pod koldre co wy tam robicie? A robcie to sobie do woli ale nie promujcie swojej orientacji (moim zdaniem zboczenia) na cale spoleczenstwo. Ciagle sie was widzi, ciagle sie o was mowi, robicie strasznie duzo szumu wokol siebie i… Czytaj więcej »

Mieczko
Gość
Mieczko

Mateusz, według Ciebie jestem żuloćpunem najgorszym i bezmyślnym homofobicznym bandytą. Fajnie. nie lubię gejów, bo są obleśni i to powie Tobie każdy zdrowy facet i część kobiet. obleśne jest w zasadzie kiedy biegacie przebrani za męskie pedalskie dziwki po mieście i klepiecie się w ogolone pupki. natomiast po mordach lać… Czytaj więcej »

Przemek
Gość
Przemek

Korwin naszą jedyną nadzieją!!!