foto: pixabay

W Niemczech zakończył się trwający kilka lat proces dotyczący terroryzmu. Cztery lata temu w Nadrenii Północnej-Westfalii mogło dojść do dwóch zamachów terrorystycznych.

Decyzją Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie skazany został główny oskarżony w sprawie. Wymierzona kara to dożywocie. Sąd uznał, że czyn 29-letniego Marco G. zasługuje na wyjątkowe potępienie. Taka klasyfikacja czynu skazanego uniemożliwia mu ubieganie się po piętnastu latach o zwolnienie z więzienia. Pozostali trzej islamscy terroryści zostali skazani na kary pozbawienia wolności od 9,5 do 12 lat za udział w spisku w celu popełnienia morderstwa. Ich ofiarą miał paść prawicowy polityk.

Ich proces trwał ponad dwa i pół roku. Marco G. został skazany za próbę dokonania zamachu i usiłowanie morderstwa. Wszyscy czterej oskarżeni natomiast usłyszeli wyroki w sprawie porozumienia w celu popełnienia morderstwa oraz utworzenia organizacji terrorystycznej. Obrona wnioskowała o uniewinnienie oskarżonych.

W grudniu 2012 roku na peronie dworca głównego w niemieckim Bonn znaleziono ładunek wybuchowy, który został unieszkodliwiony przez policję. Ze względu na to, że przy bombie rurowej nie znaleziono zapalnika, obrońcy oskarżonych argumentowali, że chodziło tylko o atrapę. Cztery miesiące później sprawcy nocą zbliżyli się do domu jednego z polityków w Leverkusen. Ich samochód miał zainstalowany podsłuch. Policja zatrzymała ich i aresztowała.

Podczas śledztwa Marco G., który konwertował na islam, zwrócił uwagę śledczych, jako odpowiedzialny za skonstruowanie bomby podłożonej na dworcu w Bonn. W torbie, w której ją umieścił, znaleziono ślady DNA jego partnerki i syna.

Marco G., Enea B., Koray D. i Tayfun S. planowali zabicie szefa prawicowej partii Pro NRW. Chcieli oni zastrzelić polityka w jego domu. Morderstwo miało być zemstą za karykatury Mahometa, którymi partia się posługiwała. Jej członkowie demonstrowali także przed meczetami, co zostało uznane za celową prowokację adresowaną do salafitów.

Proces czterech mężczyzn trwał 155 dni. W tym czasie przesłuchano 157 świadków i wysłuchano opinii 27 biegłych. Po tym, jak w celi skazanego na dożywocie Marco G. znaleziono żyletki i broń własnej roboty, postanowiono zaostrzyć środki ostrożności.

źródło: dw.com/dpa

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

27
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
10 Comment threads
17 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Kocurtest24Jolalolo ktory nie piszeLuna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kocur
Gość
Kocur

Taaa…aak, ale to był (z tego co zrozumiałem z artykułu) ichniejszy, rodzimy, szwbski muslim, konwertyta, więc się nie wywinął. Kozoyebca arab, chooy ciapaty, dostał by ze trzy miesiące aresztu, kuratora i nowego aj’fona. A dla lepszej resocjalizacji dostał by rzeczony arab domek, z którego wyrzucono by giermańską rodzinę, bo tata… Czytaj więcej »

Kocur
Gość
Kocur

P.S.
…qrwa, w jakim my świecie żyjemy, za co czosnkowi się tak na nas mszczą, dlaczego ja, który nigdy nie byłem wyjątkowo oklętym człowiekiem, gdy myślę, mówię i piszę o kozoyebcach, używam wielu wulgaryzmów, a gdy myślę, mówię i piszę o lewactwie, to już same wulgaryzmy lecą…

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@Kocur @888 wyjaśnił mi, że nastąpiło nieporozumienie. Zatem i Ciebie przede wszystkim i Redakcję w tym układzie przepraszam. Stanąłeś w mojej obronie z tego co przeczytałem u @888. Opuściłem trochę wpisów więc stąd moja niewiedza. Jeśli nie piszę, nie czytam wszystkich komentarzy. Dziękuję Ci zatem i jeszcze raz przepraszam. Postaram… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps (@Kocur) Mój błąd nie zmienia jednak faktu, że to czym ma stać się UE można było dowiedzieć się przed akcesją. Ta wiedza aczkolwiek nieobecna w ówczesnym mainstreamie była jednak dostępna. Wina osób, które dzisiaj się budzą polegała – jak myślę – na tym, że a priori odrzucili wszystkie argumenty… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

Ps Z przewidywaniem czym będzie UE było tak samo jak jest teraz z podejściem do „uchodźców”. Wielu z tych co tu pisze było odsądzanych początkowo od dobrego imienia za swój stosunek do tych ludzi i w ogóle całego tego islamskiego problemu. Tylko w przypadku „uchodźców” weryfikacja nastąpiła o wiele szybciej… Czytaj więcej »

Kocur
Gość
Kocur

@lolo, (to post tylko do @lolo ktory nie pisze, więc proszę nie czytać jak nie znacie naszego małego sporu, bo wogóle nie dotyczy tematu powyższego artykółu) Lolo, jesteśmy rówieśnikami, więc mamy podobne doświadczenia. Jeżeli Cię uraziłem jakąkolwiek moją wypowiedzią to przepraszam, ale na prawdę Cię broniłem jak potrafiłem. Co do… Czytaj więcej »

Jola
Gość
Jola

A muslimski zabójca Półki zapewne zaraz będzie na wolności http://dziennikberlinski.de taka jest sprawiedliwość u naszych niemieckich sąsiadów . Nadal nie mogę pojąć dlaczego brudasy mają w Europie więcej praw niż rdzenny Europejczyk.

Jola
Gość
Jola

Polki miało być, tablet lepiej wie co pisać smile

Obywatelka Ziemi
Użytkownik

„Morderstwo miało być zemstą za karykatury Mahometa, którymi partia się posługiwała. Jej członkowie demonstrowali także przed meczetami, co zostało uznane za celową prowokację adresowaną do salafitów.” W zaden, ale to w zaden sposob nie mozna tego powiazac z Islamem, prawda? Ciekawym jest rowniez, ze Islam jest jedyna religia, ktora trzeba… Czytaj więcej »

przeraza
Użytkownik

To jest religia pokoju tej samej wody, co orwellowskie Ministerstwa Pokoju i Prawdy.

ana
Gość
ana

Jest takie przysłowie…chcesz miec pokój szykuj się na wojnę .Islam wlasnie jest takim „pokojem”,pozornym bo tylko od nich wojują .

J-III-Sobieski
Gość
J-III-Sobieski

Te dzialania sa bezcelowe, za 5 lat liczba wiezniow terrorystow osiagnie taka ilosc ze panstwo nie udzwignie kosztow ich utrzymania na tych dozywociach.

AntyHegemon
Użytkownik

Każdy muzułmanin, który popełnił akt terroru lub chciał popełnić, powinien zostać skazany na śmierć. Procesy trwające latami i utrzymywanie tego paskudztwa to tylko obciążenie, ale przecież humanitaryzm i ideologia różnorodności na to nie pozwala. Muzułmanom dawane są przywileje, które miedzy innymi stawiają ich religię poza wszelką krytyką, a to z… Czytaj więcej »

realista39
Gość
realista39

Jakim prawem? Żyjemy w Unii Europejskiej człowieku a nie w jakiejś Arabii Saudyjskiej! Tylko Bóg ma prawo odbierać życie drugiej osobie – czy wasza religia tego nie naucza, hipokryci?

AntyHegemon
Użytkownik

realista… Bóg sam nakazywał zabijać ludzi (patrz: Stary Testament), którzy są grzeszni i sprzeciwiali się Jemu. Człowiek ma wypełniać wolę Bożą, a nie prawo. Najmniejszy grzech skierowany przeciwko Bogu jest gorszy, niż ten największy skierowany przeciwko człowiekowi, więc jak widzisz reputacja dla Boga jest najważniejsza, tak samo jak respektowanie jego… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Użytkownik

@AntyHegemon Posłużyłeś się argumentacją ze Starego Testamentu. Np. wg. Starego Testamentu „bliźnim” nie był każdy człowiek tylko człowiek z mojego plemienia, w tym wypadku Izraelita (odnoszę tę nazwę do znaczenia używanego w Biblii). Współcześni Żydzi nie są raczej tym objęci choć zgłaszają pretensje do tego. Jednakże ani ich doktryna ani… Czytaj więcej »

test24
Gość
test24

Całe życie wydawało mi się, że nauki Nowego Testamentu obowiązują w pierwszej kolejności przysłaniają nauki Starego Testamentu. Dobrze znawco Biblii, że wyprowadziłeś mnie z tego błędu. Teraz załóżmy zbór i oświecajmy Chrześcijan z całego świata, że nauki Chrystusa są nieważne, bo Stary Testament jest jednak ważniejszy!

Luna
Gość
Luna

Jasne. Rozumiem twój tom myslenia za zasadzie wyrwać chwasta. Spójż jednak troszkę szerzej. Bajka start. Państwo: Jak rozwiązać problem. Ludzie: Zabijać terrorystów w naszym kraju. Państwo: Ok, jesli taka wola wasza. 3 miesiące po podpisaniu ustawy. Smutny Pan do niewygodnego ‚Ciebie’: Jest Pan oskarżony o terroryzm. Dowody podrzucimy zaraz po… Czytaj więcej »

fuckinbundeskalifat
Gość
fuckinbundeskalifat

gdyby chodzilo o szwabskiego ”szaraka” a nie szefa partii, sprawa pewnie rozeszlaby sie po kosciach z trzyletnimi wyrokami – macie demokracje rownosc wolnosc i swobody w pelnej krasie

888
Gość
888

@fuckinbundeskalifat Nie, tutaj nie o to chodzi. Lewactwo na pewno przyklasnęłoby takiej zbrodni, przecież to był prawicowy polityk. Zwróć uwagę że sprawcy odpowiadają za swe czyny które miały miejsce bez mała 5 lat temu. Dlaczego akurat teraz, tuż, przed wyborami w Niemczech skazano ich a nawet na jednego ze sprawców… Czytaj więcej »

888
Gość
888

W miarę zbliżających się wyborów w Niemczech coraz częściej będziemy i zresztą jesteśmy już od jakiegoś czasu karmieni takimi właśnie informacjami. Przypominamy sobie jak to niedawno dzielna niemiecka policja w liczbie bodajże trzech tysięcy policjantów zamknęła jakiś meczet, gdzieś indziej znów nie dopuszczono do ataków samobójczych w hipermarkecie, teraz takie… Czytaj więcej »

sdfhfsgh
Gość
sdfhfsgh

Kara smierci, pozbywac sie smieci i oddawac na czesci zamienne dla potzrebujacych

realista39
Gość
realista39

Przytoczę swój wcześniejszy komentarz: „Jakim prawem? Żyjemy w Unii Europejskiej człowieku a nie w jakiejś Arabii Saudyjskiej! Tylko Bóg ma prawo odbierać życie drugiej osobie – czy wasza religia tego nie naucza, hipokryci?”

Kris11
Gość
Kris11

To jakaś dęta kolejna prowokacja BND. Co to to jest ta niby prawicowa partia pro nrw? Kto o niej słyszał i o karykaturach pedofila? Druga sprawa to ta rura jako bomba? To był tam zapalnik czy nie? Po trzecie mieli podsłuch w samochodzie. Pozwolili im po podłożeniu rury pozostać na… Czytaj więcej »

888
Gość
888

Tak, masz rację. Obecna władza chce pokazać jaka to ona sprawiedliwa, czy to prawicowy populista, jak to oni nas nazywają, czy czarny, czy muzułmanin czy katolik czy lewicowiec o jednych i drugich tak samo walczy a jak się dopuszczą niegodnych czynów to tak jednych jak i drugich surowo osądza i… Czytaj więcej »

Lupus Canis
Użytkownik

Oj wybory chyba w kalifacie niemieckim idą bo się bardzo medialnie uaktywnili tropiciele zła wszelakiego typu. Śmiech mnie ogarnia, bo podejrzewam, że gdyby to miało miejsce obecnie, a nie 5 lat temu pozwoliliby dokonać zamachu, a sprawców złapano by po fakcie, w końcu konkurencję trzeba likwidować, a lewactwo ma w… Czytaj więcej »

test24
Gość
test24

Uff.. Całe szczęście zbliżają się wybory i można było w końcu skazać muzułmanina za sprawę sprzed 5 lat.