Niemiecki rząd chce ograniczyć liczbę imigrantów, oferując im pieniądze za dobrowolny powrót do domu. Program „Pomoc startowa plus” pochłonie około 40 mln euro.

Tzw. uchodźcy, których wniosek o azyl w Niemczech został odrzucony, mogą otrzymać premię pieniężną za dobrowolny powrót do swojego kraju. Oferta jest kusząca, bo w przeciwnym razie czeka ich przymusowe wydalenie bez żadnego wsparcia. Od lutego bieżącego roku na pomoc finansową w ramach specjalnego programu „Pomoc startowa plus” mogą liczyć także osoby, których wniosek azylowy jest jeszcze rozpatrywany.

Na cele programu niemiecki rząd chce przeznaczyć około 40 mln euro. Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) już podczas rejestrowania osób ubiegających się o azyl będzie informował o możliwości otrzymania premii za dobrowolny powrót do domu. O tym imigranci będą też informowani w centrach przyjmowania uchodźców w formie ulotek i filmów.

Po wyrażeniu zgody na dobrowolny powrót do kraju pochodzenia, osoby ubiegające się o azyl będą mogły otrzymać pieniądze na bilet i kieszonkowe, a także pomoc na zagospodarowanie się i dodatkowe pieniądze na udział w programie reintegracyjnym. Ile pieniędzy dostaną, zostanie ustalone w indywidualnej rozmowie z urzędnikami realizującymi program. Wypłata będzie miała charakter jednorazowy.

Osobom, których wniosek o azyl został odrzucony, BAMF może wypłacić 1200 euro, dzieciom do lat 12 – 600 euro, a rodzinie liczącej więcej niż cztery osoby dodatkowe 500 euro. Dochodzi do tego pomoc finansowa za dobrowolny powrót do określonych państw, wypłacana z innego programu rządowego. Dorośli przybyli do Niemiec z Etiopii, Afganistanu, Erytrei, Gambii, Ghany, Iraku, Iranu, Nigerii i Pakistanu otrzymają w ramach tego programu po 500 euro, a ich dzieci po 250 euro. Jedna rodzina może otrzymać maksymalnie 1500 euro.

Imigranci z państw Maghrebu, innych państw afrykańskich, Rosji, Indii czy Sri Lanki mogą dostać 300 euro, a ich dzieci po 150 euro, maksymalnie 900 euro na rodzinę. Na żadną pomoc finansową nie mogą liczyć przybysze z państw bałkańskich. Otrzymają jedynie zwrot kosztów podróży do domu. Wyjątkiem jest Kosowo, którego obywatele mogą skorzystać z odrębnego programu pomocowego.

W ramach Sieci Europejskiego Instrumentu Reintegracji (ERIN) Unia Europejska oferuje dodatkowo tzw. uchodźcom z Afganistanu, Iranu, Nigerii, Pakistanu i Somalii pomoc finansową w wysokości 700 euro. Jeśli zgłoszą oni chęć prowadzenia działalności gospodarczej w swoim kraju, mogą otrzymać dodatkową pomoc finansową w maksymalnej wysokości 2700 euro. Po powrocie do kraju zostaną poddani darmowym badaniom lekarskim i umieszczeni w bezpłatnych kwaterach. W razie potrzeby mogą też liczyć na pomoc prawną, a także przy znalezieniu mieszkania, pracy i w dalszym kształceniu.

Niemieckie władze chcą uruchomić program „Pomoc startowa plus” jak najszybciej. Osoby, których wniosek azylowy został odrzucony, powinny opuścić Niemcy z reguły w ciągu 30 dni, rzadziej w ciągu tygodnia. W 2016 roku Niemcy wydały 21,5 mln euro na opłacenie kosztów powrotu do kraju pochodzenia około 55 tys. imigrantów.

Rządowy plan oferowania tzw. uchodźcom pieniędzy za zgodę na dobrowolny powrót do kraju pochodzenia skrytykowała niemiecka organizacja pomocy imigrantom Pro Asyl, która propozycje rządu nazywa „cynicznymi”. „Taka strategia działania stwarza klimat polityczny nastawiony na usuwanie z Niemiec jak największej liczby uchodźców” – ubolewa przedstawiciel organizacji Karl Kopp.

źródło: dw.com

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

38
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
21 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
Fun FucktoryAndreaJerzyfrykasDagmara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oluchna
Gość
Oluchna

Baju , baju będziem w raju, widać właśnie jak lewactwo w Niemczech dwoi się i troi aby swoim rodakom zamydlić oczy przed nadchodzącymi wyborami.

Dr.Nefario
Gość

@Oluchna Trafiłaś w samo sedno , ale nie dlatego że taki dobry z ciebie strzelec (Bez urazy) Tylko to sedno jest takie wielkie że po prostu trudno w nie nie trafić. Prawda jest taka że po wyborach w USA i po zapszysiężeniu 45 prezydenta (o zgrozo , dożył!!!) , całej… Czytaj więcej »

ZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Gość
ZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Oluchna

Daja im na kilkudniowe wakacje w ich krajach, Za chwile wroca po nastepna dzialke pod innym nazwiskiem i z nowymi dziecmi. Przeciez szkopy nie maja pojecia komu placa i dokad ta osoba podazy. Moze wyskoczyc na tydzien do Paryza.

bkkkk
Gość
bkkkk

Też mi się to nasunęło. Se skoczą do tego Paryża, zalicza tam disnejland albo parę Paryżanek, jakiś zamaszek se machną, po czym wrócą po tych (nomen omen) rozrywkach pod nowymi ksywkami (z kolejnym zestawem dokumentów na inne nazwiska) i znowu dostaną kasę i tak w kółko. Całą Europę można za… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@ZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Popatrz jaka ta Syria wielka… Z tej informacji niezbicie wynika jak wielki jest to przekręt z tymi „uchodźcami wojennymi”. Na tej zasadzie to ja też mogę być „uchodźcą”. Kolor skóry i fizjonomia nie ta bo wyznanie to by się dało podrobić a języka to się można douczyć w jakimś stopniu.

bkkkk
Gość
bkkkk

Lolo, jeden znajomy bezrobotny (bezowocnie poszukujący czegoś więcej poza zajęciami dorywczymi) już dwa lata temu rozważał sobie rzecz będącą remedium na Twój problem (że fizjonomia nie ta). Tj. cza se pochodzić na solarke, pójść do fryzjera (włosy zafarbować na czarno), zapuścić brodę i gra muzyka.

SobieskiToByłGość
Gość
SobieskiToByłGość

Wrócą do siebie, pieniądze zostawią tam, ewentualnie trochę wspomogą organizację humanitarną jaką jest ISIS i wrócą tutaj po kolejną porcję (przy okazji zabierając ze sobą nowych znajomych). Szczerze to czy makrela wygra czy nie to już chyba wiele nie zmieni. Tak radykalnych środków jakie trzeba by było podjąć, żeby coś… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

O tuż to. To już nie ma znaczenia kto wygra wybory. Gowno się rozlało po całym domu. Tylko sięgnięcie do zbrojowni po ciężki sprzęt miotający ołowiem może coś zmienić. A na to już nikogo w Europie nie stać. Będziemy się taplać w gownie jakie zgotowała nam Bruksela i nazistka Merkel.… Czytaj więcej »

Andrea
Gość
Andrea

I rozerwać trochę żabojadów smile

easyrider
Gość

@Oluchna Pedalski kraj, pedalskie elity, to i reakcje pedalskie. Skąd tyle pedalstwa? Przypominam ostanie wezwanie naczelnego Die Welt, że Europa (w odpowiedzi na wybór Trumpa) musi być „bardziej gejowska”. Oczywiście, że takie „rozwiązania” to kiełbasa wyborcza – cnoty nie stracić a rubelka zarobić. To oczywiście komunikat skierowany do „umiarkowanych”. Jednak… Czytaj więcej »

E.G
Gość
E.G

Hajs ciapate wezmą, paszport zgubią/zamienią i z powrotem do reichu wrócą! I tak w kółko aż się forsa skończy…
No ja per***ę takiej farsy to ja jeszcze nie widziałem…

Anahu Yamito
Gość
Anahu Yamito

Dokladnie. Glupote lewactwa nawet niepismienny pastuch z pustyni potrafi wykozystac.

Ciesli84
Gość

haha jakie to śmieszne kasa za dobrowolny powrót do domu 1200 euro masakra… toż to mi więcej dojebały niemieckie świnie grzywny za picie piwa na parkingu w aucie przy autostradzie (podciągneli pod jazde po spożyciu) a tym brudasom rozdaja kase za free, mało tego jeszcze im źle bo to ich… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@Ciesli84 Pół biedy byłoby gdyby sobie. Ale zdestabilizowano całą Europę tą arbitralną decyzją o przyjmowaniu „uchodźców”, podjętą wbrew ustaleniom traktatowym. Co se tam Niemcy robią na ich podwórku – to jak mówią niektórzy – „ból ich d…”. Ale to jest niestety i nasz ból. Wychodzi na to, że człowiek chce… Czytaj więcej »

Ciesli84
Gość

@lolo ktory nie pisze, „podjętą wbrew ustaleniom traktatowym” – no właśnie i co żadnych konsekwencji Niemcy za to nie ponieśli robią co chcą bezkarnie. To jest nasz ból owszem ale nie tylko nasz a całej europy i wszystkich państw które są w europie. Niemcy na dobrą sprawę nie powinni istnieć… Czytaj więcej »

Ciesli84
Gość

*miało być granic (nie kranic)

pojawiam się i znikam
Gość
pojawiam się i znikam

Aż się wzruszyłam tą hojnością Angeli M i jej przyjaciół :D:D Skoro Angela M taka hojna i takie ma wrażliwe serce, to w pierwszej kolejności powinna zadośćuczynić realne krzywdy swoim sąsiadom, a nie fundować darmowe wycieczki i utrzymanie wrogów rdzennych Europejczyków! Życia zamordowanych ludzi – rdzennych Europejczyków, żadnymi pieniędzmi nie… Czytaj więcej »

lolo ktory jeszcze pisze
Gość

@pojawiam się i znikam
Napisałem Ci odpowiedź na Twoje ostatnie uwagi co do duchowieństwa pod informacją o skandalu w Brukseli. Nie wydaje mi się abym mógł więcej napisać niż to co napisałem. Zapewne każde „pozostanie przy swoim” w tej materii. Takie czasy. smile …chociaż do śmiechu nie jest.

Obywatelka Ziemi
Gość

Skad wezma takie pieniadze? Pozycza z banku, bank zacznie sciagac naleznosci, niektorzy nie maja z czego splacic, zostanie im zabrane wszystko co maja. Bravo bankowcy. Jestescie lepsi niz 100lat temu gdy wywolaliscie krysys w USA i stworzyliscie Bank Centralny, lub wtedy gdy czerpaliscie zyski z obu stron konfliktu podczas I,… Czytaj więcej »

Świat stanął na głowie ....
Gość
Świat stanął na głowie ....

Muzulmanie sa tylko narzedziem w rekach skorumpowanego do granic mozliwosci lewactwa ktore ich kosztem i naszym zbija kabze rozpieprzajac system spoleczny i gospodarczy w Europie, ci ludzie powinni byc sadzeni jak zbrodniarze wojenni za to czego sie dopuszczaja, klada na szali bezpieczenstwo i zycie 500 milionow obywateli Europy.

Świat stanął na głowie ....
Gość
Świat stanął na głowie ....

Jesli to przetrwamy to nasze wnuki beda sie o tym uczyc w podrecznikach historii i mam nadzieje ze praktyki ktore sa tu dzis stosowane przez lewactwo zostana na stale wpisane w prawo kazdego normalnego kraju jako mowa nienawisci i rasizm w stosunku do wlasnych obywateli

Rafa1683
Gość
Rafa1683

I dokladnie tak to sie kreci. Jak obywatel jednej raty za kredyt nie zaplaci ma zaraz komornika na karku, ktory bezpardonowo zabierze mu co moze. Banki robia miliardowe straty i w nagrode dostaja zastrzyk finansowy od rzadu. Czyz nie jest to przyklad pieknej symbiozy miedzy polityka i finansjera. To jest… Czytaj więcej »

bkkkk
Gość
bkkkk

„Zwrot kosztów podróży do domu”. Japrdl… TEgo to nawet Orwell nie wymyślił…

Karlo
Gość
Karlo

Niemcy to naprawdę durny naród. Taki ciapaty weźmie 1200 euro wróci do siebie na kilka dni aby kupić paszport i znowu będzie doil Socjal pod innym nazwiskiem !!!

Świat stanął na głowie ....
Gość
Świat stanął na głowie ....

Tak, kurrr.. placmy im za wszystko, rozpieprzajcie dalej pieniadze podatnikow a nachodzca zrobi z tego biznes bedzie wyjezdzal i wracal na innym paszporcie, to jest posuniete juz do granic jakiegos szalenstwa to co robi lewactwo. Wszystkim dokola teraz bedziemy placic haracz zeby zechcieli wyjechac z kraju, tylko co z tego,… Czytaj więcej »

Profectus
Gość

A po wygranych wyborach, plan się zmieni, tak?

greihj
Gość
greihj

Czyli dojenie rodowitych Niemców w nowej odsłonie. To może pojadę po azyl do Niemiec. Wiem, że mi się nie należy, ale przynajmniej wrócę z kasą. Jak się w Afryce dowiedzą, że tak czy inaczej po dotarciu do Niemiec będzie kasa, to dopiero ruszy fala. Genialny plan. Genialny. Płacenie nielegalnym za…… Czytaj więcej »

Morgomir
Gość

No i zaczęło się…. nasze pieniądze teraz będą rozdawać temu robactwu… niech im dają za postawienie kloca w parku! Każdy głupi i tak wie że oni wrócą, na co im pieniądze w ich lepiankach? do rozpałki chyba. Wiem że niemcy nie Polska, ale my dajemy pieniądze do unii, a wszyscy… Czytaj więcej »

kowalski
Gość
kowalski

Tylko że wszystkie wróble ćwierkają o nowej już wielomilionowej fali muslimskich nachodźców naszykowanych na wiosenną przeprawę do Europy.Jak już wielu internautów zauważyło ta niby „akcja” powrotów to pic dla zachodnich lemingów.

Marcin Opus
Gość

Oj, widać, że wybory blisko. Ale z drugiej strony, przyjmując narracje Makreli, to widać, że kryzys w Niemcach bliski Wszak ten oficjalny milion miał pracować, aż furczy, a tu chcą się ich pozbyć. Kto teraz rozhuśta niemiecką gospodarkę, jak inżynierów i lekarzy namawiają do wyjazdu? Oczywiście wierzę, że te kroki… Czytaj więcej »

Dagmara
Gość
Dagmara

łatwiej byłoby wyegzekwować dobrowolny wyjazd z kraju od Nimców niż od tych ,,fanatyków psychicznej religii,,

Yarl
Gość

Mi kryzys imigracyjny nie przeszkadza,dopoki jest na zachodzie Europy.Jestem za upadkiem gospodarczym niemiec i francji(to chamy i zdrajcy Naszej Cywilizacji).Za tym,zeby Europa zachodnia sie wkoncu obudzila i zaczela walczyc z najezca.Za dlugo trzymali glowe w chmurach bawiac sie Naszym kosztem.Wojna domowa na zachodzie nie jest sprawa Polski,Polacy nie powinni ginac… Czytaj więcej »