fot. strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i śledczy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozpracowali przemytników imigrantów z Czeczenii.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 22 osobom zaangażowanym w proceder organizowania cudzoziemcom, głównie z Czeczenii nielegalnego przekroczenia granicy RP. Wśród osób objętych aktem oskarżenia znaleźli się Kurban M. oraz Movlat Ch. (obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego). W/w kierowali dwoma niezależnymi i równolegle działającymi na terenie Polski grupami przestępczymi powiązanymi osobami kierowców taksówek, którzy przewozili cudzoziemców.

Zarzuty dotyczą kierowania w 2016 i 2017 r. zorganizowanymi grupami przestępczymi działającymi na terenie woj. mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, których członkowie mieli na celu przemycanie nielegalnych imigrantów na teren Rzeczpospolitej Polskiej a następnie wysyłanie ich również do innych krajów Unii Europejskiej.

Do swych nielegalnych działań wykorzystywali przestępcy legalne procedury uchodźcze, które pozwalały na ściągnięcie imigrantów pod wschodnią granicę i poruszanie się po terytorium Polski, bez prawa jej opuszczenia. Przewiezienie imigranta do kraju zachodniego kosztowało od kilkuset do kilku tysięcy euro.

Dalsze czynności śledcze pozwoliły na ustalenie, że równolegle do grupy Kurbana M. działała konkurencyjna grupa przestępcza Movlata Ch. Jej modus operandi był analogiczny. Osobą, która łączyła w/w grupy był terespolski taksówkarz, który woził uchodźców na zlecenie zarówno Kurbana M. jak i Movlata Ch. W przypadku gdy zleceń było więcej, w/w taksówkarz przekazywał je znajomym taksówkarzom, również objętych przedmiotowym aktem oskarżenia.

Główni podejrzani nie przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Movlat Ch. oświadczył, iż pomagał ludziom z Kaukazu. Większość taksówkarzy oraz kierowców pojazdów przyznało się do przewożenia ludzi, kwestionując jednak swój udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kurban M. oraz Movlat Ch. przebywają w aresztach śledczych. Są tymczasowo aresztowani w przedmiotowej sprawie. Wobec pozostałych oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Kara łączna jaka grozi głównym oskarżonym to nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Warszawie

26
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
14 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Sokole OkoPioterDżosusklioes vel pislamistajarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o