Beata Kempa fot. youtube.com wpolsce

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa stwierdziła, że „remedium na niejasną koncepcję korytarzy jest to, co nazywam odwróconym korytarzem humanitarnym, czyli pomoc niesiona ofiarom konfliktów na miejscu, w rejonach konfliktów i krajach ościennych, gdzie przebywają uchodźcy”.

Minister podkreśliła, że Polska „ma ambicje na wskazywanie członkom UE alternatywnych przykładów i dobrych praktyk” w kwestii pomocy uchodźcom. Dodaje, że chodzi przede wszystkim „o alternatywy do rozwiązania przymusowej relokacji uchodźców”. W tym kontekście wskazuje „udzielanie pomocy na miejscu”. „Nie zgadzamy się na przymusową relokację” – zaznaczyła.

Została zapytana o korytarze humanitarne, czyli możliwość tymczasowego sprowadzenia osób, które przechodziłyby leczenie w Polsce. Zwróciła uwagę, że „nikt nie zdefiniował, co miałoby być czynione w ramach korytarzy”. „Pomysł nie jest precyzyjnie opisany. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak przeprowadzić dany projekt, żeby nie wyrządzić komuś krzywdy” – powiedziała.

Kempa zaproponowała „odwrócone korytarze humanitarne, czyli pomoc niesioną ofiarom konfliktów na miejscu, w rejonach konfliktów i krajach ościennych”. „Z moich rozmów z uchodźcami w Libanie, szczególnie z kobietami, wynika, że priorytetem jest dla nich powrót z dziećmi do swojego kraju. Podstawowym problemem jest zapewnienie im pomocy medycznej, a dzieciom ciągłości edukacji” – podkreśliła.

Wypowiedziała się też na temat kryzysu migracyjnego trwającego od 2015 roku. „Ktoś tych ludzi zainspirował, ktoś ich tu zaprosił” – stwierdziła i dodała: „Kraje, które tak nakreśliły swoją politykę migracyjną, nie mogą teraz jej ciężaru przerzucać na Polskę, bo Polska pomaga na zewnątrz”.

„Jeżeli UE będzie nadal prowadzić błędną politykę, islam jest w stanie narzucić Europie swój porządek i filozofię” – zaznaczyła. „Wszyscy jesteśmy równi, szanujemy muzułmanów, ale oni muszą przestrzegać naszych wartości” – dodała.

źródło: rp.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i wykorzystywanie treści opublikowanych na ndie.pl zabronione.

56
Dodaj komentarz

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
18 Comment threads
38 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
nullableAnnagprawyobywatelpasaJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o